Пральня Жулі Володимирівни

Тарас Чорновіл

Те, що Жуля Володимирівна мультимільйонер, мало хто сумнівається. Але все надійно заховано в офшорах. До речі, перші відомі офшорні фірми українських політиків та бізнесменів числяться саме за нею ще з бурхливих 1990-их. З одного боку, дуже навіть вигідно: ні тобі податків, ні прискіпливої уваги фіскалів та НАЗК до чистоти походження коштів.

Але й проблем вистачає. За документами Жуля-Золота ручка бідна, як церковна мишка. Раніше це особливого значення не мало. Але за минулу п’ятирічку “злочинна влада” наплодила антикорупційних органів. А ті тепер запитують не лише, де здобуті гроші, які ти декларуєш, але й цікавляться твоїми видатками, які не підкріплені легальними доходами. Коли живеш на мільйони, а офіційно заробляєш копійки, то починає висіти в повітрі одна дуже неприємна кримінальна стаття. Деякий час можна відбріхуватися в стилі Жулиної тітки, що їй родина скидається й дарує то платтячко, то туфельки, бо бідося не має в чому ходити (дійсно, цей маразм Ульяхіна публікувала років з 10 назад!). Але це вже не лише не розжалобить слідчих, але й електорат вірити перестає.

Тому потрібно шукати якийсь шлях легалізації своїх нечесних доходів. Ляшко з цим проблем не мав жодних. Його електорат неперебірливий. Сказав, що пару разів мільйони в лотереї та у букмекерів вигравав. От його шанувальники (правда, нині зовсім не численні) й тішаться, який у них фартовий лідер. А Жуля ж так проти азартних ігор виступала, так за бідних людоньок бідкалася. Не підходить їй цей варіант. Але вона б не була сама собою, якби не винайшла спосіб, яким можна відразу кількох зайців застрелити.

Маємо гучне повідомлення, розтиражоване самою Жулею Володимирівною.

Вона внесла в декларацію додатковий дохід у сумі 148 мільйонів 345 тисяч 441 гривень від компанії Reid, Collins, Tsai LLP зі США. І цікава підстава така засвітилася. Це, виявляється, “компенсація за репресії проти неї, сплачена на стадії досудового врегулювання”. Отут у простого легковірного шанувальника Тимошенко шарики відразу закрутяться у “правильному напрямку”: “Ага! Бачите, дійсно незаконно сиділа, справді була небезпечним ворогом злочинного режиму, якщо навіть у США їй гроші за репресії компенсують!” А хто сам не допер, то йому Жуля Володимирівна популярно в фейсбук хід думок спрямувала. Ну й з НАЗК тепер на деякий час проблем не буде – на особисті видатки є легальне прикриття.

От тільки чи таке вже легальне? Хоча, на деякий час вистачить. От була б вона дійсно, а не на словах, у опозиції, або належала б до страшної фракції ЄС, то від такої “легалізації” мокрого місця б не залишили, а Жулю навіщо рухати? У нас же закон, як дишло…

А проблема таки є, бо пояснення трошки по дебільному сформульоване. Яка ще компенсація, від кого, яке відношення він має до репресій проти Тимошенко? У якому судовому процесі ця справа мала розглядатися, яким судом погоджено вирішення конфлікту методом досудового врегулювання, у якому провадженні? Таких питань можна поставити ще чимало. А єдине, що написали нашій Жулічці та чим вона зараз пробує відбитися від запитань, – це повний абсурд для кожного, хто хоч щось колись чув про американську правову систему. Вона каже, що жодних деталей не повідомить “через законодавче регулювання у США щодо юридичних обмежень у справі”. Курям на сміх.

Але головне питання: який стосунок має американська структура до її засудження і ув’язнення? В тюрму її відправила українська правова система, тоді контрольована Януковичем. ЄДИНИМ видом компенсації є виконання рішень Європейського Суду з прав людини, а виплату повинна здійснювати лише держава, незалежно від того, хто в той час був при владі. Більше варіантів компенсацій за переслідування з боку держави (а не фізичних осіб) не існує. Але доки цими нестиковками зацікавляться в антикорупційних органах, пройдуть місцеві вибори, на які в “Батьківщині” роблять максимальні ставки. А доки ризикнуть відкрити якесь провадження за незаконне збагачення, наша Жулічка вже 100 разів повідомить весь народ про чергове переслідування, а потім її юристи щось нове вигадають.

Ну й зовсім наостанок про юристів. Точніше, про одного з них, а нині нардепа “Батьківщини” Сергія Власенка. Він також отримував і декларував кругленькі суми десь на третину від нинішньої Жуліної компенсації. І все від цієї самої американської компанії. Тільки в нього було записано, що це “зарубіжний дохід”. То якась дивна компанія в США появилася. То вона Власенку дохід (за якусь комерційну чи професійну діяльність) сплачує. А потім кається перед політ-лідеркою Власенка, що коїла проти неї репресії, та виплачує компенсації.

Ой щось видається мені, що це звичайна й банальна фірмочка для відмивання брудних грошей…

Усі відео