В якому світі живе Зеленський?

Дмитро Вовнянко
Дмитро Вовнянко

Іспанська газета «El Pais» опублікувала статтю Володимира Зеленського «Україна здійснює кроки, аби уникнути банкрутства». Стаття категорично контрастує зі змістом фільму «Рік президента Зеленського». Одкровення починається прямо з назви – яке таке банкрутство? Звідки? Чому? Рік тому, коли Зеленський став президентом, ні про яке банкрутство Україні не йшлося як таке. Так, Україна була далеко не Ельдорадо, але з твердження, що через рік президент України буде говорити про можливість банкрутства країни, сміялися б 9 з 10 наших громадян – у першу чергу прибічники Зеленського.

Статті президента немає на офіційному сайті голови держави. Тому щиро раджу читачам прочитати її в оригіналі. Для тих хто не володіє іспанською, відкрию таємницю – текст статті ідеально перекладає гул-перекладач. Очевидно, писали статтю у конторі Мендель, тож і переклали її іспанською на рівні 3 класу – без ідіом і складних обертів. Що ж написав президент України?

Про те, що Україні потрібні гроші. Негайно потрібні гроші. «Без цього з’являться ознаки банкрутства, яке занурить Україну в злидні. Відновлення після банкрутства буде довгим і важким. Ми не можемо ризикувати життями мільйонів людей, і з цієї причини ми чекаємо на нову програму фінансування від МВФ та Світового банку». Я насмілюся нагадати, що за президента Порошенка МВФ та Світовий банк не відмовляли Україні навіть під час гострих фаз війни. З моменту ж інавгурації резидента Зеленського МВФ нашу країну просто ігнорує.

Чому ж МВФ мусить дати гроші Україні? Доводи, які навів президент Зеленський, всерйоз викликають занепокоєння – чи справді президент адекватно оцінює реальність? Просто пройдемося по пунктах.

«Ми провели більше реформ, ніж будь-який попередній уряд»… Що?! «Ми завершили створення антикорупційної системи»… Що?! «Україна… країна, яка уже має позитивний досвід боротьби з епідемією коронавірусу і яка може допомогти іншим країнам»… Що?!! Серйозно? У нас закінчилися власні проблеми?

А президент Зеленський не зупиняється. «Ми працюємо над програмою для інвесторів»… Взагалі-то, програми для інвесторів створювали за президента Порошенка – в країну зайшли «Ryanair», «IKEA», інвестори відкрили більше 200 нових підприємств. А нині? «Ми почали шлях до миру, розпочавши діалог з Росією, країною, яка не спілкувалася з попереднім урядом». Тобто шлях до миру в розумінні Зеленського – це зростання загиблих на 20% на тлі розведення сил? І нарешті. «Два знакових рішення: захистити українську банківську систему від олігархів і відкрити прозорий ринок землі».

Щодо ринку землі – правда. Закон про ринок землі – прийнятий. Але. Зеленський НІКОЛИ не прийняв би його силами своєї «монобільшості». Закон був прийнятий спільними зусиллями частини «Слуги народу», «ЄвроСолідарності» і «Голосу» після того, як були прийняті всі поправки, що їх зажадала «ЄвроСолідарність». Так що це спільний успіх Зеленського і Порошенка. А от щодо захисту банківської системи від олігархів…

Зеленський відверто збрехав. На момент виходу його статті закон про неповернення банку «Приват» колишнім власникам ще не прийнятий. Натомість родина Суркісів відсуджує у державного «Привату» нові й нові обсяги коштів. По суті вся стаття Зеленського зводиться до тези: «МВФ і Світовий банк мусять дати Україні гроші, бо Україна прийняла закон про ринок земель. А закон про банки – потім… якось».

Виникає доречне запитання – Зеленський всерйоз вважає, що у західних фінансових структурах сидять повні ідіоти? Він гадає, що там не знають української динаміки реформ? Не відають, які закони прийняті Верховною Радою? Там не знають, хто і що довело Україну до загрози банкрутства? Нарешті – він думає, там не відчувають різниці між тим, що говорить Зеленський всередині України і що він пише в іспанських газетах?

Боюся, у МВФ і Світового банку питання виникне те саме, що й у мене. В якому, власне, світі живе президент Зеленський? В реальному чи…


Бонус. Та сама стаття Зеленського – переклад мій.

«Україна здійснює кроки, аби уникнути банкрутства

Президент країни закликає до міжнародної солідарності.

Україна дуже хоче змінити міжнародне сприйняття і перестати бути жертвою. Це нелегко, враховуючи нові виклики епідемії коронавірусу і глобальної кризи що насувається.

Україна не змогла змінити економіку на основі сировини і сильно залежить від зовнішніх ринків. Це, і довготривалі реформи в царині модернізації, ставлять її перед черговою потенційною економічною кризою. Я радий бачити, що наші міжнародні партнери – Міжнародний валютний фонд (МВФ), Світовий банк та інші – готові допомогти нам в проведенні реформ, яких терміново потребує наша країна, а також у фінансових ресурсах, необхідних для обслуговування боргу. Без цього з’являться ознаки банкрутства, яке занурить Україну у злидні.

Відновлення після банкрутства буде довгим і важким. Ми не зможемо ризикувати життями мільйонів людей і з цієї причини ми чекаємо на нову програму фінансування від МВФ і Світового банку.

З літа 2019 року, коли був оновлений парламент і уряд, ми провели більше реформ, ніж будь-який попередній уряд. Ми завершили створення антикорупційної системи, ми реформували небанківську фінансову систему, ми прийняли більше 100 законів для модернізації і вдосконалення правової бази, ми починаємо реформувати застосовування закону, ми працюємо над програмою для інвесторів. З нашим парламентом ми нещодавно проголосували за два знакових рішення: захистити українську банківську систему від олігархів і відкрити прозорий ринок землі.

Україна – сільськогосподарська держава з репутацією європейської житниці. З нашої державної території, найбільшої в Європі, дві третини відповідають родючим сільськогосподарським землям. Аграрний сектор є основою національної економіки і становить 20% нашого ВВП. Тим не менше, Україна є одною з шести країн на планеті, які ще не відкрили свої сільськогосподарські ринки. Натомість сільськогосподарські землі є основою одного з багатьох непрозорих секторів нашої економіки, який тримає мільйони українців у бідності. Ці два історичні закони важливі для українського народу, який заслуговує на економічну стабільність і на відкритий, прозорий та справедливий аграрний ринок, а також на надійну банківську систему. Ці закони також є гарним прикладом того, як МВФ, Світовий банк та інші міжнародні партнери України демонструють готовність працювати з нами для досягнення процвітання, яке поділяють всі українці. Але Україна – не тільки країна, що звертається по допомогу, але й країна, яка вже має позитивний досвід боротьби з пандемією коронавірусу і яка може допомогти іншим країнам. Україна допомогла 25 країнам евакуювати своїх громадян з Китаю та відправила групу анестезіологів та відправила медичний антисептик до Італії.

У ці важкі часи Україна потребує підтримки міжнародних фінансових інституцій, таких як МВФ та Світовий банк. Говорячи про міжнародне співробітництво, ми вдячні нашим партнерам, Німеччині і Франції, за підтримку мирних ініціатив України. Війна на Сході затяглася на шість років, унесла життя більш ніж 14000 осіб, переселила мільйони людей, підірвала нашу економіку і може мати ще більш серйозні наслідки у майбутньому.

Ми почали шлях до миру, розпочавши діалог з Росією, країною, яка не спілкувалася з попереднім урядом. Завдяки цьому нам вдалося звільнити 131 ув’язненого співвітчизника і повернути наші конфісковані кораблі, ми зберегли транзит газу через нашу територію, а також провели зустріч лідерів так званої Нормандської четвірки, аби домовитися про шляхи до миру.

У цьому процесі підтримка Німеччини та Франції дуже важлива для нас. Європейський Союз підтримує нас у фінансуванні українських реформ, інвестує в подолання наслідків війни на Донбасі і підтримує санкції проти Росії за початок війни та за анексію українського півострова Крим. І сьогодні, і в майбутньому нам потрібна ця підтримка. Поки я президент, Україна буде надійним міжнародним партнером у всіх напрямках. Моя мета – збудувати сильну і квітучу Україну, тому що мій народ заслуговує на краще життя.

Володимир Зеленський»

Поділитися:
Share
Усі відео