Коронавірус в Україні. Гібридний карантин від гібридної влади

Дмитрий Левинский
Дмитро Левінський

Невірно казати, що Україна не проґавила початок епідемії коронавірусу.

Проґавила ще з самого початку. На відміну, наприклад, від Японії, яка почала здійснювати загороджувальні заходи майже з самого початку епідемії в Ухані. Обмеження контактів зі світом, обсервація для тих, хто прибуває у країну, тестування не просто за експрес-тестами, а NAT та ПЦР, ретельне розслідування епідемічного анамнезу усіх підозрілих та їх оточення, ізоляція до повного одужання по лабораторних показниках та припинення виділення вірусу.

Як результат, за трохи менший період — 1000+ випадків, 40+ смертей, щоденний приріст у районі 10 осіб.

Те саме – по інших провінціях Китаю. Не такі жорсткі обмеження і тотальний скринінг. І всі інші провінції Китаю разом – лічені проценти від загальної статистики.

Ще як приклад – італійська провінція Венето, де почали проводити скринінг та перші загороджувальні заходи ще 22 лютого, наступного ж дня після першого померлого у Ломбардії. Як результат, за місяць – кількість хворих у 5,5 разів менша за кількість у Ломбардії, а кількість смертей – у 20 разів нижча.

Водночас наші репатріанти з епідемічних регіонів прибували абсолютно безконтрольно. Ніяких скринінгових заходів не проводилось. Не проводились навіть експрес-тести, не кажучи про обсервацію, нуклеїнові тести та ПЦР.

Також, у той самий час, наша напівмертва РНБО не вживає ніяких заходів, щоб підготуватись до можливого спалаху епідемії. Не закупаються ані тести, ані реактиви для нуклеїнових тестів та ПЦР, засоби захисту для медиків не те що не закупляються, а ще й активно вивозяться за кордон.

Багато хто з медиків у курсі або здогадується про реальний стан справ справ. Як не крути – медична спільнота за всієї її різношерстності – досить тісна, і чутки в ній розходяться швидко. Трапиться якійсь дивний випадок у Харкові, а у Львові медики про це дізнаються раніше, ніж про те дізнається міністерство. Головне – вміти слухати. Та виділяти ключове і раціональне з почутого.

Наприклад, по одній тільки Харківський області за останні півтора місяці вірусних пневмоній та пневмоній “неясного генезу” зафіксовано більше, ніж зазвичай фіксується за весь сезон. Схожа ситуація в Івано-Франківській, Дніпропетровській та деяких інших областях. Смертельних випадків також значно більше, ніж зазвичай. Звісно, абсолютній більшості цих хворих ніяких тестів не проводилось, бо їх навіть не було у країні.

А зараз доходять чутки, що як мінімум в одній з позначених вище областей є смертельні випадки з позитивними результатами тестів на новітній коронавірус. Але у статистиці їх немає. Не можу стверджувати, чи то за вказівкою згори, чи то ініціатива вже місцевого керівництва, але факти замовчування – це не дуже добре, дуже м’яко кажучи.

Я розумію, чому є і будуть факти замовчування. Бо виплив такої статистики може спричинити справжню паніку серед населення. І вилізуть назовні всі факапи й центрального керівництва служб охорони здоров’я, й факапи місцевих служб. Які, маючи усі застережливі дані, могли почати проводити загороджувальні заходи ще до анонсування пандемії і ще до того, як почали рухатися РНБО і МОЗ.

Але дива не сталося. Реальної кількості хворих та померлих ми не можемо навіть уявити. І, скоріш за все, ніколи вже й не дізнаємось.

Виходячи з усього зазначеного, на даний момент введення жорстких карантинних заходів є виправданим. Бо якщо реальні цифри дійсно є в сотні або навіть тисячі разів вищими за офіційні – це ледь не єдине, що може спинити вибух на кшталт того, що стався в Ломбардії.

Але це не скасовує необхідності проведення активних протиепідемічних заходів – скринінгових та обсерваційних. Навпаки, вони мають бути посилені. При достатній ефективності цих заходів – жорсткі пасивні карантинні стануть зайвими.

Тобто все це фактично є зізнанням вищого керівництва країни в імпотенції. Це повний провал керівництва в умовах кризи.

Чи вірю я, що вище керівництво зможе організувати дійсно ефективні активні протиепідемічні заходи? Десять разів “ні”.

Тому слід готуватись до того, що всі заходи будуть лишатися такими ж жорсткими, але пасивними.

Як довго? Допоки епідемія не почне згасати сама собою.

І ще я чомусь впевнений, що діюча влада не проігнорує можливість використати введені надзвичайні кроки у своїх шкурних та політичних інтересах. А платити за це все доведеться всім громадянам з власної кишені…

Поділитися:
Share
Усі відео