Світ 19 листопада. Результати дня
Битва за Алеппо в Сирії, вбивство шейха в Єгипті, політичне протистояння у Венесуелі, демонстрація профспілок в Аргентині, найбільша корупційна справа в історії Бразилії, нові кандидати у команді Дональда Трампа, політична криза у Південній Кореї, багатотисячні протести у Малайзії, праймеріз у Франції, битва за Мосул в Іраку та багато іншого.
Африка:
– Терористи «Ісламської держави» публічно стратили найстаршого суфійського шейха на Синайському півострові в Єгипті – Сулеймана Абу Харраза. Вбивство, яке зняли на відео, бойовики здійснили у місті Аль-Аріш.
Америка:
– Президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив, що група його юристів мають намір подати заяву до суду щодо визнання недієздатним спікера парламенту країни Хенрі Рамоса Аллупа у зв’язку з нібито його «розумовим розладом», а також через «заклики до насильства та ненависті». Парламент Венесуели повністю контролюється опозиціонерами Мадуро з «Блоку демократичної єдності». Натомість, президенту підконтрольні уряд та Верховний суд.
– Кілька десятків тисяч людей вийшли на мітинг біля будівлі Конгресу в Аргентині в Буенос-Айресі. Демонстрація була організована найбільшими профспілками країни. Учасники мітингу вимагали ухвалити закон про надзвичайний стан у соціальній сфері. За словами демонстрантів, цей закон може припинити масові звільнення та захистити права робітників. Позаяк документ передбачає створення нових робочих місць та збільшення соціальних виплат. Однак нинішня влада, у якій немає більшості в парламенті, виступає проти закону. Демонстранти вже застерегли президента Маурісіо Макрі від накладення вето. З 10 грудня 2015 року в країні були звільнені 194 тисячі людей, більшість – у державному секторі. За офіційними даними, в Аргентині 32,2% громадян живуть за межею бідності.
– За даними видання «Wall Street Journal», новобраний президент США Дональд Трамп розглядає кандидатури відставних генералів Девіда Петреуса та Джеймса Меттіса на посаду міністра оборони країни. Серед претендентів також відставний генерал Джек Кін, який був радником Трампа на виборах, колишній сенатор від Міссурі Джеймс Тейлент та колишній помічник президента Джорджа Буша з питань національної безпеки Стівен Хедлі. Петреус та Меттіс були в свій час начальниками Центрального командування ЗС США. Петреус також очолював ЦРУ при президентстві Обами. Меттіс курував військові операції на Близькому Сході та був противником угод з Іраном.
– Адміністрація президента Барака Обами заблокувала плани з буріння нафтогазових родовищ в Арктиці на найближчі 5 років. Таким чином, питання про оренду ділянок для буріння розглядатиметься в 2022 році. Це рішення привітали екологи, які заявили, що буріння може завдати шкоди тамтешній флорі та фауні. Натомість, Дональд Трамп раніше обіцяв скасувати обмеження Обами.
– Новообраний президент США Дональд Трамп погодився виплатити 25 мільйонів доларів, щоб припинити судову справу щодо діяльності Університету Трампа. Троє студентів закладу подали позови проти мільярдера, звинувачуючи його в шахрайстві та вимагаючи компенсації. Адвокати Трампа передали необхідну суму і справа буде закрита.
– У Нью-Йорку суд визнав винними у торгівлі наркотиками племінників першої леді Венесуели – Ефрайна Антоніо Кампо Флореса та Франкі Франсиско Флореса де Фрейтаса. Підсудні своєї вини не визнали. Їх затримали рік тому в столиці Гаїті та переправили до США.
– Прокуратура Бразилії повернула 60 мільйонів доларів державній нафтогазовій компанії «Petrobras», вкрадені чиновниками внаслідок корупційних схем. Голова компанії Педро Паренте повідомляв, що компанія втратила 1,8 млрд. доларів в результаті роботи схем відкатів, в яку були залучені вищі державні посадовці, включаючи спікера парламенту, президента, віце-президента та міністрів. Розслідування цього найгучнішого корупційного скандалу в історії країни триває з весни 2014 року, коли був заарештований колишній директор компанії з питань продовольства Паулу Роберто Коста. З того часу слідчі затримали 160 осіб, в тому числі спікера парламенту Едуардо Кунью, головного скарбника керівної Трудової партії Бразилії Жозе Джирсу, екс-президента Луїса Ігнасіу Лулу да Сільву та його дружину, екс-президента Фернанду Коллора ді Мелу, гендиректора корпорації «Oderbrecht» Марчеллу Одербрета та екс-міністра шахт Жоау Неру.
Азія:
– Пентагон США розглядає можливість припинити закупівлю в Росії гелікоптерів МІ-17 для армії Афганістану. Натомість, їх мають замінити американські багатоцільові гелікоптери UH-60A «Black Hawk». Як відомо, у 2015 році Вашингтон вивів з-під санкцій ті підприємства «Рособоронпрому», які робили Мі-17 на замовлення США для афганських військ. Основний же договір про закупівлю 63 машин був укладений в 2011 році.
– П`ятеро шахтарів загинули внаслідок обвалу мідної шахти в провінції Сівірт в Туреччині. Доля ще 11 – невідома. Турецька поліція заарештувала шістьох осіб, включаючи управляючого шахти, за підозрою у халатності. Це не перший випадок обвалу шахт на підприємствах Туреччини, де рівень безпеки робітників не достатньо високий. У 2014 році в країні сталася найбільша в історії катастрофа на шахті, коли внаслідок вибуху та пожежі на вугільному родовищі в Сомі загинула 301 людина. Суд у цій справі й досі триває. Прокуратура вимагає довічного ув’язнення для всіх восьми затриманих управляючих шахти.
– Десятки тисяч демонстрантів вийшли на вулиці Сеула у Південній Кореї, вимагаючи відставки президента Пак Кин Хе. Четвертий тиждень поспіль в країні не вщухають протести у зв’язку зі скандалом за участі глави держави. Він розпочався у жовтні, коли журналісти телеканалу «JTBC» знайшли у сміттєвому баку в центрі Сеула планшет, на якому зберігалися понад 200 таємних документів та чернетки промов президента. Виявилося, що промови редагувала та переглядала близька подруга президента – Чхве Сун Сіль. Серед народу чимало називають її «шаманкою» або ж «гадалкою». Прокуратура затримала її у четвер та висунула звинувачення у зловживанні владою та шахрайстві. Слідчі підозрюють, що вона могла впливати на державне життя країни та використовувати свій вплив для отримання неправомірної вигоди. Зокрема, вона допомагала президенту обирати радників і навіть одяг.
– Тисячі людей вийшли на акції протесту в столиці Малайзії Куала-Лумпурі із вимогою відставки прем’єр-міністра Наджиба Раззака. Його звинувачують в організації великої фінансової афери та відмиванні коштів. Зокрема, його критикують за нібито викрадення понад 1 млрд. доларів зі створеного ним же малайзійського державного фонду «1MDB». Справа фонду, який був створений для підтримки економіки країни, вже розслідується у Малайзії, США, Швейцарії та Сінгапурі. Слідчі заявили, що з 2009 року з фонду вкрали мільярди доларів та придбали на них активи у США. Міністерство юстиції у Вашингтоні нещодавно наклало арешт на близько 1 млрд. доларів, які можуть бути причетні до корупційного скандалу. Одним з фігурантів у цій справі є пасинок прем’єра – Різа Азіз.
– В Афганістані ударом американського БПЛА знищили вісьмох терористів «Ісламської держави», в тому числі одного з лідерів бойовиків – Муллу Бозорга. Удар стався в провінції Нангархар, яка є базою для терористів в країні.
– Щонайменше троє індійських військових загинули та п’ятеро поранені внаслідок нападу бойовиків на їхній блокпост в штаті Ассам в Індії. Група озброєних людей влаштували засідку конвою армійців та підірвала міну. За деякими даними, за нападом стоять бойовики «Національного фронту визволення Ассама» (НФВА) – угруповання, яке бореться за незалежність штату від Індії.
– Пентагон США виділив 1,2 млрд. доларів компанії «Lockheed Martin» для модернізації бойових літаків F-16 для ВПС Південної Кореї.
Європа:
– Папа Римський Франциск призначив 17 нових кардиналів, більшість з яких молодші 80 років і можуть приймати участь у виборах понтифіка. Лише один з них – європеєць – архієпископ Брюсселя Йозеф де Кессель. Інші – представники країн Азії, Африки та Латинської Америки. Серед них троє архієпископів із США, які є прихильниками реформ в церкві.
– Президент Грузії Георгій Маргвелашвілі затвердив новий склад уряду на чолі із прем’єр-міністром Георгієм Квірікашвілі, який займав цю посаду з грудня 2015 року.
– За даними соціологічних опитувань, які провели за добу до праймеріз «Республіканців» у Франції, перемогу на них прогнозують колишньому прем’єр-міністру Франсуа Фійону. Він має набрати 30% голосів. Натомість його суперники – екс-президент Ніколя Саркозі та мер Бордо Ален Жюппе отримають 29%. Переможець праймеріз й стане головним кандидатом у президенти Франції від «Республіканців» навесні 2017 року.
Близький Схід:
– Сирійська армія захопила значні території у східних кварталах Алеппо під час наступальної операції. Урядові війська зайняли стратегічну висоту Таль Аль-Захур, наступаючи зі сходу. Також силам Асада вдалося вибити бойовиків «Армії завоювання» з кількох позицій на півночі Алеппо та захопити 80% кварталу Бустан Аль-Баша. Наступальна операція сирійських військ розпочалася 18 листопада. Сили Асада планують остаточно повернути під контроль місто Алеппо.
– За попередньою інформацією, терористи «Фронту Аль-Нусра» та бойовики ісламістського руху «Ахрар Аль-Шям» погодилися скласти зброю та здати стратегічне місто Хан Аль-Шейх у західній Гуті в провінції Дамаск. Згідно угоди, сирійська армія вже покинула східні квартали міста, які вона захопила напередодні. У районі припинили бойові дії, перемир’я триватиме 48 годин – до узгодження всіх спірних моментів угоди. Бойовики мають покинути місто та перебратися до провінції Ідліб.
– В Іраку шиїтсько-християнські Сили народної мобілізації взяли в облогу стратегічне місто Таль Афар за 30 км на захід від Мосула. Таким чином, проурядові війська остаточно перекрили останній шлях терористів «Ісламської держави» з Мосула до сусідньої Сирії.
– Саудівська арабська коаліція, яка бере участь у війні в Ємені, оголосила про початок 48-годинного перемир’я в країні. Воно необхідне для доправлення гуманітарної допомоги ООН. Шиїтські загони хуситів поки не надали інформації про режим тиші, але припинили вогонь. Війна в Ємені триває понад 1,5 роки. Шиїтські загони племені хуситів та частина армії, лояльна екс-президенту Абдаллі Салеху, протистоять єменському сунітському уряду, якого підтримують сили арабської коаліції на чолі із Саудівською Аравією. За оцінками ООН, наслідками війни стали понад 3 млн. біженців, 10 тисяч загиблих та 21 мільйон людей, які перебувають в критичному стані.
– 11 людей загинули внаслідок теракту біля міста Рамаді в іракській провінції Анбар. Терорист «Ісламської держави» підірвав себе у замінованому автомобілі біля армійського блокпоста.
– Іракська армія знищила всі лінії оборони терористів «Ісламської держави» на південному напрямку під Мосулом. Нині урядові сили готові до штурму аеропорту Мосула.