Просьба к МВД: любите без извращений и перевозбуждений

Ірина Геращенко

В моїй суботній стрічці фб висвітилося дві новини.

В Москві затримали й затягли до міліції Вікторію Івлєву за одиночний пікет з вимогою звільнити військовополонених українських моряків.
В Рівному затримали й затягли до міліції двох неповнолітніх за одиночний пікет з плакатом про «імпічмент».

Нагадаю, 5 попередніх років Банкову, ВР, КМ, обладміністрації чи не щодня пікетували, оголошували голодування, розбивали намети, встановлювали унітази, розвішували труси, закидували іграшковими свинями, й це іноді бували досить агресивні, а не тихі акції. По-різному поводилися мітингарі, це буда демократія. Всіх цих мітингарів проти «бариг» не чіпали. За одиночний пікет і плакат затримували тільки рух «Відсіч» з плакатом проти тодішнього кандидата в президенти, який тепер новообраний.

Висловлюю обурення затриманням 2 неповнолітніх в Рівному. Готую запит в Нацполіцію.

Негоже МВС грати в політику.

* * *

Віце-спікерка Ірина Геращенко на погоджувальній раді щодо ситуації в Рівному та законопроекту №10081:

“Ми вже всі зрозуміли, що правові органи люблять новообраного Президента, але хочемо звернутися до Міністерства внутрішніх справ з проханням любити без збочень і, знаєте, перезбуджень.
Ми готові надати пані Дарині Коц адвоката для того, щоб захистити її право на мирний протест, на пікет мирний. За таке затримують тільки в Російській Федерації. І в цьому контексті, в плані, що ми входимо у виборчу кампанію, коли у нас знову нацкорпуси, там, нацдружини будуть ганяти за всіма політичними силами, окрім визнаних любимими Президентом новообраним, я прошу поставити в порядок денний законопроект 10081 – зміни до Адміністративного кодексу про адмінпорушення щодо виконання рішень Європейського Суду, які посилюють право українських громадян на мирний протест. І ми переконані, що новообраний Президент підпише всі закони, які демократично прийме український парламент”.


Екатерина Яресько

Я спокійно ставлюся до реальних ситуацій, розумію, що представники поліції можуть прийняти не найкраще або відверто помилкове рішення, і в здоровому суспільстві потім всі, в тому числі й ми, мали б це виправляти разом. Чесно, з розумінням би поставилася, якщо б з поліції повідомили, що вони налажали та вибачились би.
Але ні.

Давайте почитаємо відповідь на офіційному акаунті рівненської поліції. Вони виправдовують дії своїх співробітників, їх у цьому покриває прокуратура, вони вважають, що можна обмежувати право громадян на протест заради запобігання можливим конфліктам з тими громадянами, хто має іншу точку зору.

І ще ось це, просто шедевр:

“З метою недопущення подібних інцидентів, особовому складу поліції області буде доведено та наголошено на необхідності застосування перш за все методів комунікації з громадянами під час вчинення ними дрібних правопорушень”.

Яких дрібних правопорушень?
Хто в даному випадку вчинив правопорушення? Ніхто крім представників поліції, громадяни діяли в межах своїх законних прав.

Ця офіційна відповідь, без визнання помилок в діях поліції, протирічить закону, свідчить, що й далі рівненські поліцейські збираються порушувати конституційні права громадян, говорить про системність проблем та неготовність до їх вирішення.

Тривожна ситуація, яка може миттєво розповсюдитися по всій країні.

Можете почитати більше тут.


Михайло Лебедь

ЩОДО ЗАТРИМАННЯ ПРОТЕСТУВАЛЬНИКІВ У м.РІВНЕ 25.05.2019
(правозахисний аналіз інциденту)

І. В Україні відсутність сповіщення органів влади про намір провести мирне зібрання не є правопорушенням та не є «порушенням порядку організації або проведення» мирних зібрань.

Обов’язок сповіщати (повідомляти) органи влади про намір провести мирне зібрання (ч. 1 ст. 39 Конституції) не є імперативним, оскільки право на мирні зібрання без повідомлень випливає з комплексного аналізу норм Конституції та відсутності заборон і санкцій за неповідомлення в українському законодавстві:

  1. Ч. 2. ст. 39 Конституції серед підстав для обмеження права на свободу зібрань не містить такої підстави як «на підставі відсутності завчасного сповіщення» влади про намір провести мирне зібрання;
  2. Ч. 1 ст. 22 Конституції визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією, не є вичерпними. Тобто людям і громадянам в сфері прав і свобод дозволено все, що прямо не заборонене законодавчими актами Верховної Ради України (ст. 75, п.п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції);
  3. Ч. 2 ст. 58 Конституції визначає, що ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. За правовою позицією Конституційного Суду затримання людини у будь-якому випадку не може бути визнане обґрунтованим, якщо діяння, які інкримінуються затриманому, на час їх вчинення не могли розцінюватися або не визнавалися законом як правопорушення (Рішення Конституційного Суду № 17-рп/2010). В Україні немає адміністративної та кримінальної відповідальності за неподання завчасного сповіщення. Немає і жодного закону України, який би забороняв проведення мирних зібрань без повідомлень.

Отже, вимога повідомляти владу не є імперативною. І наявність завчасного сповіщення не може бути «порядком організації або проведення» мирних зібрань, бо «порядок» за визначенням мав би бути чітким і однозначним для трактувань.

Через це прогресивні правозахисники та юристи висловлюють тезу, що попереднє сповіщення (повідомлення) влади про намір провести мирне зібрання в Україні є правом, а не обов’язком.

Міжнародне право в галузі прав людини також не вимагає, щоб в національному законодавстві містилася вимога подання попереднього повідомлення про мирні зібрання. В Керівних принципах Бюро з демократичних інституцій і прав людини ОБСЄ та Венеціанської комісії Ради Європи зі свободи мирних зібрань сказано, що стихійні мирні зібрання слід вважати законними, та розглядати в якості очікуваної ознаки здорової демократії (§ 128). Влада, за умови збереження мирного характеру стихійного зібрання, повинна завжди сприяти його проведенню і забезпечувати його захист (§ 4.2), навіть якщо в законі відсутнє відповідне виключення з правил подачі повідомлень (§ 131).

Стихійні мирні зібрання є розповсюдженим світовим, європейським та українським явищем. Причиною зібрань без повідомлень бувають або раптові події, після яких одразу починається протест, або відсутність бажання повідомляти чи взагалі бачити на своєму мирному зібранні поліцію. Зокрема, якщо працівники поліції є супротивниками конкретного мирного зібрання і можуть чинити зібранню перепони, бо очільники і працівники мають, наприклад, інакші політичні погляди. Тобто в ситуаціях, коли поліція відмовляється виконати покладені на неї позитивні зобов’язання щодо захисту мирного зібрання і сприяння його проведенню (докладніше про позитивні зобов’язання читайте в § 4.1 та § 113 Керівних принципів).

Тим не менше, моя правозахисна організація (Правозахисна Ініціатива) під час лекцій, семінарів і тренінгів радить повідомляти про наміри проводити мирні зібрання. Одна з головних причин – поліцію дійсно вчать, буцім, неповідомлення є правопорушенням.

ІІ. В Україні не існує «порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій». Притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185-1 КУпАП є порушенням статті 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Стаття 185-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення («порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій») має бланкетний характер і відсилає до неіснуючого законодавчого акту українського парламенту. Зокрема в постанові Верховного Суду №5-49кс13 від 03.03.2014 про це йдеться наступне: «Порядок організації проведення зборів має бути встановлений Верховною Радою України і виключно на підставі закону, оскільки саме законами України визначаються права та свободи людини і громадянина, зокрема й право на мирні збори, гарантії цих прав і свобод; основні обов’язки громадянина». Виключно законами України визначаються: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки громадянина (п.п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції), єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент (ст. 75 Конституції), що означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони (Рішення Конституційного Суду № 17-рп/2002).

Відсутність в Україні «порядку організації або проведення» підтверджують і рішення Європейського суду з прав людини у справах «Вєренцов проти України» та «Шмушкович проти України». В цих рішеннях Європейський суд постановляє, що притягнення до адміністративної відповідальності за «порушення порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій» в Україні сьогодні є порушенням статті 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Ніякого покарання без закону). А Національна поліція України має забезпечувати систематичний контроль за додержанням у рамках відомчого підпорядкування адміністративної практики, що відповідає практиці Європейського суду з прав людини (ч. 5 ст. 19 Закону «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»). Кожен поліцейський також зобов’язаний знати закони та інші нормативно-правові акти, що визначають його повноваження (п. 2 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України).

Ст. 185-1 КУпАП є радянським анахронізмом. Вперше ця стаття з’явилась в Кодексі Української РСР про адміністративні правопорушення 03.08.1988, куди на хвилі боротьби з національно-визвольними рухами в Радянському Союзі була включена указом Президії ВР Української РСР № 6347-XI «Про відповідальність за порушення встановленого порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій». Загалом сам Кодекс про адмінправопрушення був ухвалений ще в 1984 році, і досі містить багато радянських рудиментів.

ІІІ. В Україні немає «несанкціонованих» мирних зібрань.

Прес-офіцер поліції Марія Юстицька назвала мітинг молоді в м. Рівне 25.05.2019 «несанкціонованим».

Слід наголосити, що Конституція та закони України не передбачають таких понять як «санкціонований мітинг» або «несанкціонований мітинг». А органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи в Україні зобов’язані діяти лише на підставі Конституції та законів України (ч. 2 ст. 19 Конституції).

Більше того – слова «непогоджені», «незаконні», «недозволені» та «несанкціоновані» щодо мирних зібрань притаманні лексиці російського інформаційного простору, характерні для російського і радянського законодавства. Термін «санкція» (від лат. sanctio – освячення) вживається у значенні слова «дозвіл». А в Російській Федерації та на окупованих Росією частинах України де-факто діє саме дозвільний порядок проведення мирних зібрань – для того, щоб провести зібрання, потрібно спершу отримати на це дозвіл у тамтешньої влади.

В Україні дозвільний порядок проведення мирних зібрань існує лише під час воєнного стану – військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням інших органів влади забороняти проведення мирних зборів, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів (п. 8 ч. 1 ст. 8 Закону «Про правовий режим воєнного стану»). Поза правовим режимом воєнного стану Конституція передбачає повідомчий (декларативний) характер проведення зібрань – мирні зібрання можуть бути або обмежені, або необмежені в судовому порядку (ч. 2 ст. 39 Конституції, ч. 1 ст. 280 Кодексу адміністративного судочинства).

ІV. Рівненську молодь 25.05.2019 поліція затримувала (ст. 261 КУпАП) незаконно – під виглядом добровільного опитування (ст. 33 Закону «Про Національну поліцію») – та з численними порушеннями.

Нагадаю, що людина може відмовитись від участі в поліцейському опитуванні та відмовити на запрошення взяти участь в такому опитуванні у поліцейському приміщенні (ч. 2 ст. 33 Закону «Про Національну поліцію»).

За інформацією ж неповнолітньої протестувальниці добровільне опитування раптово переросло в затримання.


Через певний час «опитування» в відділенні поліції протестувальницю повідомили, що вона затримана, працівники поліції обмежили свободу її пересування, а також погрожували надіти на неї кайданки та безпідставно звинувачували в опорі працівникам поліції (ст. 342 ККУ).

За інформацією матері протестувальниці, поліція також відмовилась повідомити про затримання державні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що також є порушенням законодавства (ст. 261 КУпАП, Постанова КМУ № 1363 від 28.11.2011).

Тривогу викликає також інформація матері, що в регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги при Міністерстві юстиції відмовились допомагати після дзвінків матері і самої протестувальниці.

Неабияку тривогу викликає також інформація матері про погрози протестувальниці з боку працівників поліції щодо відкриття кримінального провадження за ст. 109 ККУ («Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади»). Це нагадало мені про відкриття кримінальних проваджень проти рівнян-майданівців під час Революції Гідності в м.Рівне у 2014 році, коли запуск в небо повітряних кульок з фотографією Віктора Януковича поліція також вважала кримінальним злочином.

Додам, що вже поговорив з потерпілими від поліцейської сваволі особисто. І в мене немає підстав не довіряти їх словам.

Варто особливо підкреслити, що протестувальниця є неповнолітньою. А проведення поліцейського опитування неповнолітніх допускається тільки за участю батьків чи іншого законного представника або педагога (ч. 2 ст. 33 Закону «Про Національну поліцію»). В той час як «опитування» протестувальниці 25.05.2019 у м.Рівне проводилося всупереч цій нормі закону.

Нагадую також, що незаконне затримання людини є кримінальним злочином (ст. 371 ККУ).

V. Поведінка поліції була не етичною.

За інформацією протестувальниці, спілкування поліцейських, які її незаконно затримали, переважно складалося з погроз.

Нагадаю, що поліція зобов’язана утримуватися від висловлювань та дій, які порушують права людини або принижують її честь і гідність (п. 7, ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України). За будь-яких обставин поліцейським заборонено поводитись або здійснювати покарання таким чином, який принижує гідність людини (ч. 4 ст. 7 Закону «Про Національну поліцію»).

Варто також підкреслити, що з загальних принципів діяльності Національної поліції України, основних обов’язків та службової дисципліни поліцейського випливає, що під час виконання своїх завдань поліція має забезпечувати дотримання свободи зібрань, сприяти її реалізації (ч. 1 ст. 7 Закону «Про Національну поліцію»), а також утримуватися від дій, що порушують право на свободу зібрань (п. 3 ч. 1 ст. 18 Закону «Про Національну поліцію», п. 7 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України). В затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1179 від 09 листопада 2016 року Правилах етичної поведінки поліцейських прямо сказано, що “під час виконання службових обов’язків поліцейський повинен… поважати і не порушувати права та свободи людини, до яких, зокрема, відносяться права: …на мирні зібрання” (з ч. 1 розділу II Правил).

VІ. В обов’язки батьків не входить заборона своїм дітям проводити мирні зібрання на будь-яку тематику.

В адміністративному протоколі, який склали на мати протестувальниці, сказано, буцім вона «не приділила достатньої уваги вихованню своєї доньки.., що виразилося в тому, що остання 25.05.2019 близько 12 год. 00 хв. проводила мітинг відносно імпічменту Президента України, про які не було повідомлено органи місцевого самоврядування м.Рівне».

Протокол складено за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення – «Невиконання батьками або особами, які їх замінюють обов’язків щодо виховання дітей». Диспозиція статті має бланкетний характер і відсилає до «передбачених законодавством обов’язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей».

Тут варто наголосити, що чинні міжнародні договори, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України (ч. 1 ст. 9 Конституції). А в ратифікованій Постановою № 789-XII від 27.02.91 Конвенції ООН про права дитини сказано: «Держави-учасниці визнають право дитини на свободу асоціацій і свободу мирних зборів. Щодо здійснення даного права не можуть застосовуватися будь-які обмеження, крім тих, які застосовуються відповідно до закону…» (ст. 15).

В чинному законодавстві України НЕ ПЕРЕДБАЧЕНО жодних обов’язків батьків щодо:

– примушення неповнолітніх не проводити мирних зібрань;
– примушення неповнолітніх сповіщати (повідомляти) органи влади про наміри проведення мирних зібрань;
– примушення неповнолітніх не протестувати проти Президента України;
– примушення неповнолітніх не протестувати проти Володимира Зеленського.

Необхідними умовами життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей вочевидь НЕ Є:

– відмова від проведення мирних зібрань;
– відмова від проведення мирних зібрань без попереднього повідомлення органів влади про їх проведення;
– відмова протестувати проти Президента України;
– відмова протестувати проти Володимира Зеленського.

VІІ. Поведінка поліції під час інциденту 25.05.2019 у м.Рівне свідчить про політизацію працівників поліції.

За інформацією Громадянського руху «Відсіч», в м.Рівному під час президентських виборів вже було чотири затримання протестувальників проти кандидата в Президенти України Володимира Зеленського за «незаконну агітацію» та «порушення благоустрою». Затримували тоді в т.ч. вищезгадану неповнолітню протестувальницю. Обставини цих затримань потребують додаткового вивчення, але попередній аналіз особисто мені поки вказує на те, що законних підстав для тих затримань також не було.

Нагадую, що у діяльності поліції забороняються будь-які привілеї чи обмеження за ознаками політичних та інших переконань (ч. 5 ст. 7 Закону «Про Національну поліцію»). Політична доцільність не може бути підставою для порушення поліцейським Конституції та законів України (ч. 3 ст. 8 Закону «Про Національну поліцію»). Поліція зобов’язана забезпечувати захист прав та свобод людини незалежно від політичних переконань та партійної належності; у своїй діяльності поліція зобов’язана бути незалежною від рішень, заяв чи позицій політичних партій; поліцейським заборонено висловлювати особисте ставлення до діяльності політичних партій під час виконання службових повноважень, а також використовувати службові повноваження у політичних цілях (ч. 1, 2, 4 ст. 10 Закону «Про Національну поліцію»).

Що означає, що працівники поліції у м.Рівне 25.05.2019 щодо протестувальників діяли всупереч вимогам свого ж профільного закону.

Що я пропоную з цим робити? По-перше, допомогти потерпілим від поліцейської сваволі виграти в суді.

По-друге, сьогодні я повідомлю відповідні органи влади в м.Рівне про проведення безстрокових періодичних протестів на вулицях міста проти політизації поліції, в яких можуть взяти участь свідомі рівняни. Організатором цих мирних зібрань, якщо вони відбуватимуться, можете вважати мене

UPD: Як і обіцяв – повідомлення про безстроковий мітинг проти політизації поліції в м.Рівне.


Роман Доник

У себя на странице действующий президент Володимир Зеленський написал пост о задержании подростков в Ровно. Дескать, не было никакого задержания.

В комментарии пришла 16 летняя девушка Даша Коц, которую задержали (причем жестко) и написала правду – что задержание было, и что президент страны соврал.

Сотни сторонников Зеленского слетелись и устроили организованную травлю 16-летнего, по сути, ребенка.

Эй, 73%, вы ж за это голосовали? За то, чтоб ваших детей могли принять мусора, а потом президент чтоб мог сказать “задержания не было”? А когда ваш ребенок будет стоять на своем, то чтоб сотни утырков травили и оскорбляли вашего ребенка? Думаете, вас не коснется? Так вы ж поймите, дети они могут не разделять мнение родителей. И завтра жестко примут ваших детей. Я даже не буду вспоминать, с чего начался Майдан в 13 году.


Арсен Зекиров

Под пост пятидневного диктатора по поводу плаката за импичмент и коментарий Даши набежала целая толпа свинособак.

Решил пройтись по страницам этих блюющих фекалиями истот и заметил одну общую особенность. Вся эта мерзость постит шария, дубинского и портнова.

Стандарный набор ватной пропаганды русского мира на службе узеленского.


Олександр Дедюхін

Не хотелось про это писать, но травля, которую начали зебилы против 16-летней девушки, вынуждает.
Постараюсь кратко.

Парень и девушка в Ровно выходят с плакатами про импичмент Зеленского на мирный (!!!) протест. Их задерживает полиция – жестоко и незаконно.
Вова-ссыкло пишет пост, мол, ничего не было, вас обманули.
На что Даша Коц (задержанная девушка) говорит: да было, есть аудиозапись.

И вот после этого начинается самое страшное: травля ребенка, посмевшего сказать правду.
Кто травит? Правильно, зебилы.
Почему травят? А потому, что мнение Даши не совпадает с их дуростью.

Чем отличается свободный человек от раба? А тем, что свободный всегда уважает чужое мнение. Вы можете себе представить, как во времена президентства Порошенко пара человек вышла с плакатами про импичмент Пороха, а их задержала полиция? Я не могу. Зрада гонялась бы еще та. А тут мало того, что задержали, так еще и устроили травлю. Паршивые рабы.

Рабы не понимают добрых слов. Рабы понимают только плеть. Поэтому чтобы воспитать раба, его надо бить. Иногда очень жестоко, особенно когда они смеют возражать свободным.

У свободных людей могут быть различные, иногда кардинально противоположные мнения, но мы всегда готовы слушать оппонента. Раб затыкает вам рот всеми возможными способами.

И еще. Я знаю, что мы сильнее. И я знаю, что в раю рабов нет, ибо в рай входят только добровольно, а рабы понимают только плеть.

Автори