Світ 1-2 листопада. Результати двох днів
Політичний скандал в Південній Кореї, корупційний скандал в ПАР, МКС та операція в Афганістані, «гуманітарна пауза» в Алеппо, початок штурму Мосула в Іраку, західно-мосульський наступ в Іраку та багато іншого.
Африка:
– У Південній Африці поліція розігнала демонстрацію біля президентського палацу, учасники якої вимагали відставки президента Джейкоба Зуми. Сутички між протестувальниками та силовиками призвели до кількох затримань. Глава держави звинувачується в корупції, але всіляко блокує всі спроби оприлюднити доповідь про його вину.
– Згідно попередніх результатів голосування, 93% виборців підтримали зміни до Конституції на референдумі в Кот д`Івуарі. Натомість, опозиція назвала голосування «підтасованим» та заявила, що зміни посилять вертикаль влади президента Алассана Уаттара.
Америка:
– За даними телеканалу «NBC», кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп відмовився від послуг консалтингової компанії «Fabrizio, Lee and Associates» та не хоче оплачувати їх рахунок на суму в 766 тисяч доларів.
– За повідомленням впливового американського журналу «Foreign Policy», Міжнародний кримінальний суд розпочне розслідування можливих воєнних злочинів в Афганістані, в тому числі скоєних військовослужбовцями США. У самому суді цю інформацію не прокоментували.
– ФБР США розпочало розслідування проти колишнього радника кандидата у президенти США Дональда Трампа – Пола Манафорта. Зокрема, слідчі вивчають закордонні ділові зв’язки Манафорта.
– У Венесуелі завершився черговий раунд переговорів між владою та опозицією. Президент Ніколас Мадуро заявив, що вони «пройшли в атмосфері поваги». Парламент, в якому більшість місць займає опозиція, призупинив рішення про символічний «суд» над Ніколасом Мадуро за підозрою у зловживанні владою. Натомість, з-під варти звільнили п’ятьох опозиційних політиків, включаючи одного з лідерів партії «Прогресивна партія» Карлоса Мело. Також венесуельська опозиція скасувала запланований напередодні опозиційний марш у Каракасі за наполяганням Ватикану, який був посередником на перемовах.
– Місія ООН в Колумбії розпочала контроль над режимом припинення вогню між армією та бойовиками «ФАРК» відповідно до положень резолюції Ради Безпеки ООН.
– У Болівії поліція заарештувала колишнього командувача Збройних сил Омара Салінаса за підозрою у розтраті бюджетних коштів.
Азія:
– США вперше за майже 30 років перекинули стратегічну субмарину на свою військово-морську базу «Апра-Харбор» на острові Гуам. Ракетний підводний крейсер стратегічного призначення «Пенсильванія» прибуде на місце вже у понеділок.
– Прокуратура Південної Кореї провела обшуки у банках, пов’язаних з подругою президента Чхве Сун Сіль, яку підозрюють у використанні свого впливу для того, щоб змушувати південнокорейські компанії робити багатомільйонні пожертвування у два фонди, пов’язані з нею. Слідчі перевіряють, чи були якісь порушення, коли Сун Сіль брала кредити в банках. Президент Пак Кин Хе кілька днів тому опинилася у скандалі, пов’язаним із зловживанням владою та розголошенням державної таємниці, коли вона визнала, що її близька подруга редагує її тексти та радить їй по кількох питаннях. Водночас, в будівлю прокуратури в`їхав чоловік на машині, який намагався вбити підозрювану Чхве Сун Сіль.
– Мер Сеула в Південній Кореї Пак Вон Сун закликав президента Пак Кин Хе піти у відставку, оскільки вона, за його словами, «втратила довіру народу» через нещодавній скандал за участі її подруги. Натомість, найбільша опозиційна партія «Тобуро» заявила, що заблокує всі кадрові зміни, ухвалені президентом в кабінеті міністрів. Вони заявили, що таким чином вона намагається відвернути увагу людей від скандалу та уникнути відповідальності.
– Чотири людини загинули та шестеро зазнали поранень внаслідок теракту в афганському місті Джелалабад. Відповідальність за вибух замінованого автомобіля взяла на себе терористична організація «Ісламська держава».
– У Казахстані суд засудив до смертної кари казахстанця Руслана Колекбаєва, який брав участь в терористичних нападах на місто Алмати у липні цього року.
Європа:
– З табору біженців «Джунглі» в Кале французька влада розпочала вивезення безпритульних дітей, які залишилися у таборі після якого демонтажу. Підлітків розселять по всій країні у спеціальні центри прийому біженців.
– Російська влада опечатала офіс міжнародної правозахисної організації «Amnesty International» в Москві за нібито «велику суму заборгованості за оренду».
– Загальний обсяг Резервного Фонду РФ впав до суми нижче 2 трлн. рублів з 2014 року. Лише за місяць фонд втратив 46 млрд. рублів.
– Міжнародна організація «Репортери без кордонів» включила президента РФ Володимира Путіна в список «ворогів свободи преси» у цьому році. Він не покидає список з 2000 року, коли обійняв посаду глави держави. У цьому ж списку – терористичні організації, політики та різні угруповання. До нього увійшли також президенти Туркменістану Гурбангули Бердимухаммедов, Азербайджану Ільхам Алієв, Білорусі Олександр Лукашенко, Казахстану Нурсултан Назарбаєв.
Близький Схід:
– Росія оголосила 10-годинну «гуманітарну паузу» 4 листопада в Алеппо. Рішення погоджене з сирійським керівництвом. Москва закликала бойовиків у східних кварталах Алеппо покинути місто під час «гуманітарної паузи». Для цього Росія та Сирія відкриють два окремі коридори, від яких відведуть війська та техніку на безпечну відстань. Ще шість коридорів будуть доступні для цивільних та евакуації поранених. Як відомо, вже 16 днів з 18 жовтня російська та сирійська авіації не проводять жодних повітряних обстрілів території східного Алеппо. Натомість, триває повітряна кампанія проти ісламістів «Армії завоювання» на західних околицях, де вже 5 днів тривають запеклі бої. Бойовики намагаються прорватися до східних кварталів.
– Восьмеро терористів угруповання «Джунд Аль-Хиляфа» були вбиті повітряним ударом США в іракському Мосулі. Угруповання присягнуло на вірність терористичній організації «Ісламська держава» у 2014 році та бере участь в обороні міста від іракських військ.
– Іракські сили спецпризначення штурмом оволоділи радіостанцією «Аль-Мосулійя» у східних кварталах Мосула. Напередодні, іракська армія з боями увійшла до міста – вперше за 2 роки. Водночас, північна ударна група іракських військ прорвалася до Мосула в район Аль-Шалалат. Іракський телеканал «Аль-Сумарійя» повідомив, що терористи «Ісламської держави» вирішили покинути місто та податися до Сирії.
– Турецька армія розпочала будівництво військової бази південніше міста Аль-Раї неподалік селища Аль-Зіяра на півночі Сирії.
– Верховний лідер терористів «Ісламської держави» Абу Бакр Аль-Багдаді, за даними курдів, й досі перебуває в Мосулі.
– В Іраку урядові війська звільнили 12 населених пунктів південніше Мосула та підійшли до околиць міста Хаммам Аль-Аліль в 12 км від міста. Південна ударна група планує звільнити місто і врешті дістатися Мосула.
– Сили народної мобілізації, в які входять іракські шиїтські загони самооборони та християнські добровольці, взяли під контроль стратегічну трасу, яка з’єднує Мосул з сирійською Раккою. Операція стала частиною їхнього наступу на місто Таль Афар в 45 км західніше Мосула. Все це співпало із чутками про нібито наказ керівництва терористів «Ісламської держави» покинути Мосул та тікати до Сирії.
– За деякими даними, група єгипетських офіцерів прибула в сирійський порт Тартус щоб взяти участь у тренуваннях разом із російською армією для боротьби з «Ісламською державою».
– Терористи «Фронту Аль-Нусра» та ісламського руху «Ахрар Аль-Шям» відмовилися здати місто Хан Аль-Шейх сирійській армії в західній Гуті в провінції Дамаск. Урядові війська відновили наступ на місто.
– Сирійська антиурядова група «Джунд Аль-Шаріа» в провінції Ідліб у складі 200 осіб присягнула на вірність терористичній організації «Фронт Аль-Нусра» та влилася до її складу.