Світ 31 жовтня. Результати дня

Новий президент Лівану, завершення французької військової місії в ЦАР, новий мер Ріо в Бразилії, скандал у Південній Кореї, погроми у Бангладеш, справа Валенберга в Швеції, 500 років Реформації, вибори у Молдові, вибори в Ісландії, східнодамаський наступ в Сирії, бої в Іраку та багато іншого.

Африка:

– У Марокко тисячі людей вийшли на вулиці проти «свавілля поліції». Приводом для демонстрацій стало відео, на якому поліцейські незаконно конфіскують весь товар у місцевого продавця риби. Люди вимагають притягнення винних до відповідальності та обмеження прав поліцейських.

– Американська правозахисна організація «Human Rights Watch» звинуватила нігерійську армію у масових згватлуваннях та вбивствах у таборах біженців, де розміщенні люди, які втекли від терору бойовиків «Боко Харам».

– Франція оголосила про завершення своєї військової операції «Сангаріс» на території Центральноафриканської республіки. Міністр оборони Франції Жан-Ів Ле Дріан заявив, що французька місія завершена, а її війська виводяться з країни. Операція «Сангаріс» розпочалася у 2013 році. Її головною метою було запобігання сутичок між озброєними угрупованнями мусульман та християн. Сутички між двома громадами спалахнули у березні 2013 року, коли мусульманські бойовик з коаліції «Селека» повалили християнський уряд президента Франсуа Бозізе і почали переслідувати християн. У відповідь, останні сформували збройні підрозділи «Анти-Балака». В результаті війни між ними загинуло кілька тисяч людей, а країну охопила гуманітарна криза. Саме тому для стабілізації ситуації до ЦАР направили військові контингенти Африканського Союзу та Франції.

Америка:

– Новим мером Ріо-де-Жанейро в Бразилії несподівано став колишній священик, Марчелло Крівелья. Такий результат продемонстрував послаблення позицій керівної Робітничої партії та зростання популярності релігійних рухів.

– ФБР США видало ордер на обшук та вилучення комп’ютерів в офісі колишнього конгресмена Ентоні Вайнера, близького до кандидата у президенти США від Демократичної партії Хіларі Клінтон. Обшуки проходять в рамках розслідування електронної переписки Клінтон.

Азія:

– У Туреччині поліція заарештувала головного редактора опозиційного видання «Cumhuriet». Мюрата Сабунчу звинувачують у зв’язках з терористами «Робітничої партії Курдистану» та опозиційним рухом «Хизет» проповідника Фетуллаха Гюлена.

– В Індії восьмеро в`язнів вбили охоронця та втекли з в`язниці у штаті Бхопал. Пізніше, їх перехопили за кілька кілометрів від місця втечі та застрелили. Всі ув`язнені – були членами забороненого в Індії «Студентського ісламського руху», який вважають причетним до кількох терактів.

– 70 терористів руху «Талібан» були знищені у ході повітряних ударів афганської авіації в провінції Урузган.

– У Південній Кореї подруга президента Чхве Сун Сіль прибула на допит в прокуратуру та вибачилася за те, що читала та редагувала промови президента. Прокуратура заарештувала її. Раніше, президент Пак Кин Хе публічно визнала, що її близька подруга має доступ до її промов. Це викликало обурення серед населення, яке звинуватило главу держави у халатності та передачі конфіденційної інформації третім особам.

– Десятки мусульман здійснили напади на індуїстські храми на сході Бангладеш після того, як один місцевий мешканець виклав у соціальній мережі зображення індуїстського божества всередині священної для мусульман Кааби у місті Мекка. Нападники осквернили 15 храмів, зруйнували 200 будинків та поранили 150 осіб. Поліція затримала дев`ятьох нападників, а також 30-річного індуса, який виклав скандальне фото. У регіоні зараз перебувають військові. Індуїсти складають 10% від 160-мільйонного населення Бангладеш. Більшість – мусульмани.

Європа:

– Вперше в історії, католицька Церква відзначила річницю початку протестантського руху «Реформація». У межах святкування 500-х роковин народження руху Мартіна Лютера, Папа Римський Франциск здійснив візит до протестантської Швеції. 500 років тому Реформація призвела до розколу всередині католицької церкви. Мартін Лютер виступив за низку реформ, які мала провести церква. Натомість, його та його соратників оголосили єретиками. Всі ці роки обидві церкви ведуть теологічну дискусію з приводу низки соціально-культурних та духовних питань, з яких у них існують глибокі розбіжності. Візит Франциска до Швеції та його участь у святкових заходах назвали «поворотним моментом» у відносинах двох церков. Понтифік публічно підтримав рух Мартіна Лютера та закликав церкви співпрацювати у питанні досягнення згоди з приводу проблемних питань.

– В Ісландії уряд Сігурдура Інгі Йоханссона подав у відставку після оголошення результатів парламентських виборів. Його Прогресивна партія отримала лише 8 з 63 мандатів.

– Понад 15 тисяч людей залишилися без домівок внаслідок потужного землетрусу в Італії. Це найсильніший землетрус с 1980 року. Підземні поштовхи охопили міста Пречі, Аматриче, Перуджа, Норчія. Щонайменше 20 людей зазнали поранень.

– Швеція визнала свого дипломата Рауля Валенберга померлим через 71 рік після того, як він зник безвісти. До цього він вважався зниклим безвісти. Він став відомим у роки Другої Світової війни, коли врятував тисячі угорських євреїв від нацистів. У 1945 році його в Угорщині заарештували радянські спецслужби. З того часу його подальша доля залишалася невідомою. Вважалося, що він помер у радянських таборах. СРСР заявляв про його смерть від інфаркту в 1947 році, хоча спочатку відхрещувався від його арешту. Швеція назвала датою смерті дипломата 1952 рік. Відповідно до законодавства країни, людина вважається мертвою через 5 років після зникнення.

– Проросійський кандидат у президенти Молдови Ігор Додон не зумів перемогти у першому турі виборів. Він набрав 48% голосів. Його суперниця – кандидат проєвропейських сил Майя Санду – набрала трохи більше 36%. У країні призначили другий тур виборів.

– У Грузії за результатами парламентських виборів, керівна партія «Грузинська мрія» отримала конституційну більшість в парламенті.

– У Франції співробітники поліції та міграційної служби розпочали перепис нелегалів на півночі Парижа. Сотні мігрантів з табору в Кале рушили до столиці, не бажаючи переселення в інші регіони.

– Лідер консервативної «Народної партії» Маріано Рахой приніс присягу прем’єр-міністра Іспанії після 10 місяців глибокої політичної кризи.

Близький Схід:

– 84 цивільних загинули та 280 зазнали поранень внаслідок мінометних обстрілів західних кварталів Алеппо з боку бойовиків «Армії завоювання» за останні три дні. Також державні сирійські ЗМІ повідомили про застосування ісламістами бомб з хлором у кварталі Аль-Хамданійя, підконтрольного уряду.

– У Лівані після 2,5 років політичної кризи, з 46-ї спроби парламент призначив нового президента. Ним став лідер «Вільного патріотичного руху» Мішель Аун. За нього віддали голоси 83 з 127 депутатів. Посада президента залишалася вакантною після завершення терміну президентства Мішеля Сулеймана у 2014 році. З того часу, через чвари між мусульманськими та християнськими партіями, депутати не могли обрати нового главу держави. Аун став компромісною фігурою для всіх політичних сил. Ключовим моментом стала згода на його кандидатуру з боку про-саудівського мусульманського політика Саада Харірі – лідера «Руху майбутнього». Після 26 років, Мішель Аун знову повернувся до президентського палацу Баабда. У 1988 році він оголосив себе головним військовим правителем Лівану та зайняв палац. Лише вторгнення сирійських військ змусило його піти у відставку та тікати в еміграцію до Франції. Він повернувся до країни після виведення сирійської армії у 2005 році. У своїй інавгураційній промові, Аун заявив, що буде добиватися повернення сирійських біженців додому, боротися з терористами «Ісламської держави» на кордоні з Сирією та добиватися повернення окупованих Ізраїлем південних регіонів.

– Генеральний секретар «Організації Ісламської співпраці» Іяд Аль-Мадані подав у відставку після скандалу з його «жартом» на адресу президента Єгипту Абдель Фаттаха Аль-Сісі.

– В Іраку урядові війська за підтримки курдських сил «пешмерга» з боями прорвалися до східного берега річки Тигр біля стін Мосула. Водночас, у самому місті прогримів потужний вибух. За повідомленням місцевих джерел, вибух був спрямований проти лідерів терористичної організації «Ісламська держава», які провели зібрання у центрі Мосула.

– У Сирії арабсько-курдські збройні формування «Сирійські демократичні сили» вибили бойовиків, які беруть участь у турецькій інтервенції на півночі Сирії, три селища на півночі провінції Алеппо.

– Сирійська армія впритул наблизилася до стратегічного міста Дума у східній Гуті в провінції Дамаск. Армійські підрозділи підійшли до міста з двох боків. Сирійське військове командування запропонувало бойовикам «Армії Ісламу» скласти зброю та капітулювати, інакше штурмуватимуть Думу. Це місто – головна штаб-квартира ісламістської коаліції «Армія Ісламу», яка веде боротьбу проти сил Асада в провінції Дамаск.


Автор