Світ 17-18 жовтня. Результати двох днів
Битва за Мосул в Іраку, сирійський наступ у західній Гуті, конфлікт в Конго, останній король Руанди, резонансна справа у США, відкладення коронації принцу в Таїланді, перемир’я в Ємені та багато іншого.
Африка:
– Влада Демократичної Республіки Конго ухвалила рішення відкласти проведення президентських виборів до квітня 2018 року. Вони мали відбутися у грудні. Це вже вдруге, коли підконтрольний уряду ЦВК відкладає проведення голосування. Опозиція країни закликала людей вийти на загальнонаціональний страйк протестувати проти такого рішення. Вони розцінюють його як спробу президента Джозефа Кабіли залишитися на посаді глави держави у незаконний спосіб. Вони вимагають, щоб він пішов з посади, коли його термін президентства формально спливе через два місяці. У сусідніх Руанді та Конго президенти вже йшли на зміни до Конституції, щоб залишитися при владі всупереч законам. Опозиція побоюється, що Кабіла зробить те саме. Натомість, влада заявляє – вибори відклали через проблеми із логістикою. Через відкладення виборів у столиці країни вже загинули десятки людей у протистоянні з силовиками.
– Велика Британія направила 40 військовослужбовців до Тунісу в якості військових радників. Вони мають тренувати місцеву армію для протидії терористам «Ісламської держави», які проникають в країну із сусідньої Лівії.
– Військові загони уряду національної єдності Лівії з числа бійців «Місуратської бригади» звільнили від бойовиків «Ісламської держави» стратегічний квартал Аль-Камо в місті Сірт.
– Євросоюз закликав Демократичну Республіку Конго провести президентські вибори та припинити переслідувати опозицію. Інакше погрожує запровадженням санкцій.
– Влада Ефіопії обмежила доступ громадян до опозиційних іноземних медіа та заборонила дипломатам в країні подорожі регіонами. Таке рішення ухвалили в межах запровадженого раніше режиму надзвичайного стану.
– У США помер Кігелі V – останній король Руанди. Жан-Батіста Ндахіндурва обійняв престол у 1959 році, однак вже у 1960 році після конфлікту з бельгійською колоніальною адміністрацією був змушений покинути країну. Після цього, монархія в країні була скасована.
Америка:
– Генпрокуратура Мексики розпочала розслідування факту зникнення 19 мігрантів з Гондурасу під час перетину ними мексиканського кордону. Поліція підозрює у причетності до цього місцеві наркокартелі.
– Група вандалів підпалила регіональний штаб Республіканської партії у штаті Північна Кароліна та розмалювала його свастиками.
– У Колумбії спалахнули зіткнення між урядовими силами та бойовиками «Армії національного звільнення» – всього за 10 днів до початку мирних переговорів між сторонами.
– Колишній заступник Об’єднаного комітету начальників штабів США, генерал Джеймс Картрайт визнав себе винним у наданні неправдивих свідчень у справі про витік інформації про таємну розробку ізраїльськими та американськими спецслужбами вірусу «Stuxnet», який запустили в Іран для саботування ядерної програми.
– Відомий в США ведучий телеканалу «NBC» Біллі Буш, який був записаний на скандальних сексистських аудіозаписах з Дональдом Трампом, які викликали негативну реакцію суспільства, був звільнений з роботи.
Азія:
– Принц Таїланду Маха Вачиралонгкорн попросив парламент відкласти його коронацію принаймні на рік, щоб «дати можливість провести померлого батька в останню путь». Батько принца – король Пхуміпон Адульядет – помер у віці 88 років у Бангкоку 13 жовтня. Він правив країною з 1946 року. У суспільстві скептично сприймають його сина Маху, який, на думку людей, не готовий взяти на себе обов’язки монарха та є скандально відомим в усьому світі своєю некоролівською поведінкою.
– Японія анонсувала, що витратить понад 1 млрд. доларів на модернізацію своєї системи ППО на тлі нових запусків балістичних ракет у КНДР. Зокрема, Токіо заявив про плани купити у США новітні системи ППО «THAAD», які сьогодні є в Південної Кореї або ж систему «Aegis Ashore» наземного варіанту.
– Непал скасував заборону своїм робітникам їздити на заробітки в Афганістан, яка тривала 4 місяці – після того, як у червні терористи руху «Талібан» вбили кількох непальських охоронців на підприємстві неподалік Кабула.
– Китай та Камбоджа підписали договір про співпрацю в оборонній галузі. Китайська армія зобов’язалися допомогти в модернізації та фінансуванні війська Камбоджі.
– Терористичний рух «Талібан» розпочав таємні переговори з афганським урядом на території Катару за посередництва США. Пакистан представлений не був. Про це повідомило британське видання «The Guardian».
– Понад півсотні бойовиків терористичного руху «Талібан» були знищені внаслідок антитерористичної операції урядових сил в Афганістані у південних регіонах Логар, Газні та Гільменд.
Європа:
– У Донецьку на сході України був убитий один з командирів терористичного угруповання «ДНР» Арсен «Моторола» Павлов.
– Заступник першого міністра Північної Ірландії та лідер партії «Шин Фейн» Мартін МакГіннес заявив, що Північна Ірландія вимагатиме від уряду в Лондоні укладання з ЄС угоди про спеціальний асоційоване членство, щоб уникнути «катастрофічних наслідків» від виходу країни зі складу Євросоюзу.
– На парламентських виборах у Чорногорії перемогу отримала про-європейська керівна партія, яка виступає за вступ до НАТО.
– У Македонії розпустили парламент. Дострокові вибори пройдуть 11 грудня.
– 15 людей у Бельгії були затримані поліцією за підозрою у зв’язках з терористами «Ісламської держави». Поліцейські облави були організовані у містах Гент та Антверпен.
Близький Схід:
– В Іраку офіційно розпочалася наступальна операція на Мосул. Прем’єр-міністр Іраку Хайдер Аль-Абаді оголосив про початок операції у телевізійному зверненні. В наступі беруть участь до 50 тисяч урядових сил, артилерійські бригади, танки, авіація. Серед них – регулярна армія, сунітські племена провінції Найнава, загони Федеральної поліції провінції Найнава, Сили народної мобілізації, шиїтські підрозділи, загони ассирійських та єзидських сил самооборони та курдські бойові підрозділи «Пешмерга». Начальник сил швидкого реагування США «Intensive Resolve» Стівен Таунсенд повідомив, що операція триватиме до місяця.
– Протягом першого дня наступальної операції на Мосул, іракська армія та проурядові війська звільнили від терористів «Ісламської держави» дев’ять населених пунктів, включаючи стародавнє місто Німруд, стратегічне містечко Башика та місто Гвейр. Бойовики покинули свої позиції у низці населених пунктів північніше авіабази Аль-Кайяра.
– Емір Кувейту Сабах IV розпустив парламент на тлі економічних викликів та проблем у галузі безпеки.
– Щонайменше 10 людей загинули та десятки поранені внаслідок теракту у південному передмісті Багдада в Іраку.
– Росія та Сирія оголосили «гуманітарну паузу» тривалістю 10 годин в місті Алеппо з метою виведення частини цивільних зі східних кварталів міста. Сирійська армія також нагадала бойовикам «Армії завоювання», що вони можуть вийти з міста тими самими «гуманітарними коридорами», якщо складуть зброю.
– Спеціальний представник ООН в Ємені Мухаммед Ульд Шейх Ахмед повідомив, що сторони домовилися про припинення вогню на 72 години, починаючи з19 жовтня.
– Туреччина повідомила, що її авіація брала участь в повітряних ударах по позиціях бойовиків «Ісламської держави» поблизу Мосула. Ірак категорично це заперечує. Тисячі людей пікетували посольство Туреччини в Багдаді, вимагаючи виведення турецької армії з півночі країни.
– Міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель Аль-Джубейр заявив, що Ер-Ріяд розглядає можливість посилення поставок зброї «сирійській опозиції».
– Загони сирійських антиурядових угруповань у місті Закійя у західній Гуті в провінції Дамаск погодилися на укладення договору з урядом про капітуляцію та здачу міста. Сирійська армія напередодні впритул підійшла до міста та закликала бойовиків здатися, інакше вони розпочнуть штурм.
– Голова сирійських спецслужб Алі Мамлюк здійснив візит до Єгипту, де зустрівся із єгипетським військовим командуванням в Каїрі. Після цього, низка єгипетських ЗМІ повідомила про вихід Єгипту зі складу саудівської арабської коаліції в Ємені.