Світ 13 вересня. Результати дня
Новий курс для Бразилії, вакцинація в Африці, корупція в Аргентині, заворушення в Індії, сільськогосподарський спір між США та КНР, новий уряд Вірменії, перемир’я у Сирії та багато іншого.
Африка:
– ООН висловила занепокоєння зростанням кількості озброєних прихильників віце-президент Південного Судану Рієка Мачара у Демократичній Республіці Конго, що призводить до дестабілізації ситуації у регіоні.
– Влада ПАР заборонила в’їзд до країни одіозному американському пастору Стівену Андерсону, який кілька разів різко висловлювався проти одностатевих шлюбів та вважається одним із головних гомофобів США.
– ВООЗ звітувала, що масова кампанія з вакцинації населення в Анголі та Конго дозволила взяти під контроль епідемію «жовтої лихоманки» в Африці.
Америка:
– Влада Бразилії оголосила про багатомільярдний план приватизації в країні. Про це повідомив в ефірі державного ТБ президент Мішель Темер. Планують продати ліцензії на управління аеропортами Сальвадора, Порту-Алегрі, Флоріанополіса та Форталези до кінця першого кварталу 2017 року. Також хочуть продати права на управління федеральними трасами у південних та центрально-східних регіонах. Приватизація також зачепить залізницю та ГЕС. Прибуток від приватизації має скласти 24 млрд. доларів. Різка зміна політичного курсу країни настала після імпічменту президента Ділми Русеф.
– Представники ліворадикального повстанського угруповання «ФАРК» висловили публічні вибачення колумбійському народу за викрадення дітей, вбивства та грабіжництва, які вони вчиняли під час майже півстолітнього конфлікту з урядом країни. У кінці вересня сторони мають підписати історичну мирну угоду про національне примирення.
– Депутати бразильського парламенту ухвалили рішення забрати депутатський мандат та позбавити недоторканності колишнього спікера Едуардо Кунью, якого поліція підозрює у відмиванні коштів та корупції. Напередодні, у Сан-Паулу відбулися масштабні акції протесту на підтримку Ділми Русеф, учасники яких вимагали судити Кунью, який зіграв ключову роль в оголошенні імпічменту Русеф
– У Нью-Йорку в США розпочала роботу 71-а сесія Генеральної Асамблеї ООН. Лідери країн світу мають виступити із промовою до делегатів. На порядку денному – 170 тем.
– Суд в Аргентині наклав арешт на все майно екс-президента Крістіни Фернандес де Кіршнер, а прокуратура викликала її на допит у справі про розкрадання бюджетних коштів.
– За соціологічними даними, майже 90% мексиканців вважають помилкою запрошення до країни кандидата у президенти США Дональда Трампа.
Азія:
– Сполучені штати подали скаргу до СОТ на Китай, звинувативши Пекін у несправедливому розповсюдженні субсидій на рис, пшеницю та кукурудзу. Як заявили у Вашингтоні, китайська влада на 100 млрд. доларів перевищила встановлений СОТ обсяг субсидій для національних виробників сільськогосподарської продукції, щоб стимулювати китайських фермерів виробляти більше. Скаргу подали на тлі зниження сільськогосподарського експорту із США до Китаю.
– Двоє демонстрантів були застрелені поліцією під час сутичок у штаті Кашмір в Індії. Там вже два місяці тривають протести місцевого мусульманського населення проти індійської влади. За повідомленням поліції, семеро озброєних бойовиків були знищені силами безпеки під час протистояння.
– Туреччина направила офіційний запит на тимчасовий арешт опозиційного проповідника Фетуллаха Гюлена, якого звинувачують в організації невдалого перевороту 17 липня.
Європа:
– Міжнародний олімпійський комітет позбавив медалей Олімпіади-2008 у Пекіні чотирьох російських спортсменів, підозрюваних у застосуванні допінгу у 2008 та 2012 роках. Анулювали результати олімпійських чемпіонів- легкоатлетів Дениса Алексєєва та Інги Абітової, велогонщиці Катерини Гніденко на Олімпіаді у Лондоні та чемпіонки з метання списів Марії Абакумової.
– Міністр закордонних справ Люксембургу закликав ЄС виключити зі свого складу Угорщину за погане ставлення до мігрантів. За його словами, угорська влада «ставиться до біженців гірше, аніж до тварин».
– ОБСЄ заявила, що парламентські вибори у Білорусі пройшли із порушеннями, а заходи влади стосовно демократизації процесу були недостатніми.
– У Женеві у Швейцарії розпочала роботу 33-а сесія Ради ООН з прав людини. Делегації 47 країн світу обговорять такі питання, як порушення прав людини в окупованому Криму, ситуації у Сирії, Бурунді, Лівії, Сомалі та Іраку.
– У Вірменії новим прем’єр-міністром призначений колишній мер Єревана Карен Карапетян. Протягом останніх років він працював у російській компанії «Газпром» та був віце-президентом компанії «Газпромбанк» у Москві.
– Британський медіа регулятор «Ofcom» розпочав розслідування проти російського телеканалу «Russia Today» за брехню в інформаційних сюжетах журналістів про Велику Британію.
Близький Схід:
– За даними прав оазисних організацій та ООН, у Сирії за минулу добу порушень режиму припинення вогню майже не зафіксовано. «Тиша» зберігається у провінціях Хомс, Латакія, Дамаск, Алеппо, Дераа. На півночі провінції Хама перемир’я протрималося 12 годин. Бойовики ісламістського угруповання «Джунд Аль-Акса» знову штурмували місто Хаттаб. За оцінками ООН, за 15 годин перемир’я, у Сирії спостерігається різке зниження рівня насилля та жертв серед цивільного населення. Спеціальний представник ООН у Сирії Стефан де Містура повідомив, що пріоритетною задачею залишається доставка гуманітарної допомоги в Алеппо. Міноборони РФ вже відзвітувало про демілітаризацію траси Аль-Кастелло, якою доправлятимуться припаси. Замість сирійської армії на позиції вздовж траси були дислоковані російські війська. Водночас, офіційний Дамаск застеріг міжнародні організації, що не дозволить відправляти конвої у підконтрольні ісламістам райони Алеппо без належного дозволу урядових структур.
– Екс-президент Ізраїлю Шимон Перес переніс інсульт та був госпіталізований у Тель-Авіві. Раніше 93-річний Перес двічі потрапляв до лікарні через проблеми із серцем.
– Ізраїльська авіація завдала повітряних ударів по позиціях сирійської армії в районі Голанських висот у Сирії – на тлі наступу ісламістів. Сирійські війська відбили напад, знищивши 38 бойовиків. Міноборони Сирії також повідомило про збиття над Сирією ізраїльського літака, однак Тель-Авів все спростував. Натомість, командування сирійських ВПС підтвердило інформацію та оприлюднило відео, на якому начебто видно уламки збитого літака.
– Понад 30 мирних жителів загинули внаслідок бомбардування столиці Ємену саудівською авіацією.
– Троє військовослужбовців Катару вбиті у боях із шиїтськими загонами на півдні Ємену.