Світ 12 вересня. Результати дня
Крихке перемир’я у Сирії, завершення політичної кар’єри Кемерона, доповідь по Південному Судану, протести у Бразилії, роковини у Чилі, теракт у Туреччині, «порядок і мир» у Таїланді, війна в Іраку та багато іншого.
Африка:
– Американські кінозірки Джордж Клуні та Дон Чідл представили доповідь про війну у Південному Судані на перс-конференції у Вашингтоні. У ній, вони звинуватили керівництво обох сторін конфлікту в «зароблянні грошей на війні», зокрема на отриманні хабарів, «відкатів» від підприємств та грабіжництві.
– Президент ПАР Джейкоб Зума, відповідно до рішення суду, виплатив штраф у розмірі кількох десятків мільйонів доларів за придбання маєтку за бюджетні кошти.
– Президент Зімбабве Роберт Мугабе відкрив пам’ятник самому собі у столиці країни.
Америка:
– Президент Мексики Енріке Пенья Ньєто запропонував легалізувати одностатеві шлюби по усій країні. У відповідь, низка організацій влаштувала демонстрації. Нині, одностатеві шлюби у Мексиці дозволені у дев’яти штатах та у Мехіко.
– Прокуратура Бразилії зробила подання про зняття депутатської недоторканності з колишнього спікера нижньої палати парламенту Едуардо Кунью за підозрою у розтраті та корупції. Раніше, він був змушений подати у відставку з посади на тлі корупційного скандалу навколо державної нафтової компанії «Petrobras». Кунья також зіграв ключову роль в оголошенні процедури імпічменту проти президента Ділми Русеф. Водночас, у Сан-Паулу тисячі людей вийшли на вулиці, вимагаючи відставки нового президента Мішеля Темера, якого також підозрюють у корупційних діях.
– У Чилі масові сутички між демонстрантами та поліцією. У Сантьяго пройшов марш, учасники якого вшанували пам’ять людей, знищених під час диктатури Аугусто Піночета, а також відзначили роковини кривавого перевороту 1973 року. Рівно 43 роки тому група чилійських офіцерів на чолі із Піночетом, за підтримки американських спецслужб, здійснила військовий переворот та скинула уряд демократично обраного президента Сальвадоре Альєнде. Сам Альєнде був убитий, а його прибічники – кинуті за грати або викрадені спецслужбами.
– Колумбійська ліворадикальна повстанська організація ФАРК передала співробітникам ООН та урядовим силам ще 13 дітей-солдат відповідно до положень угоди про перемир’я. Договір підписали у серпні, він має завершити півстолітній конфлікт між угрупованням та урядом.
Азія:
– 48 людей зазнали поранень внаслідок теракту біля будівлі адміністрації у турецькому місті Ван. Влада підозрює в організації вибуху сепаратистську Робітничу партію Курдистану.
– Президент Філіппін Родріго Дутерте закликав американські війська на півдні країни передислокуватися в інші райони. Війська спецпризначення США діють там у ролі військових радників для сил безпеки, які воюють із ісламськими терористами з організації «Абу Сайяф». За словами Дутерте, виведення американців «сприятиме переговорам із мусульманами».
– Двоє озброєних людей здійснили напад на лікарню у Кандагарі в Афганістані. Постраждалих немає. Одного з бойовиків застрелила поліція.
– Прем’єр-міністр Таїланду Прают Чан-Оча своїм указом скасував діяльність в країні воєнних трибуналів. Вони були створені після військового перевороту 2014 року, який очолив нинішній прем’єр. За його словами, «в країні було відновлено мир і порядок».
– Одна людина загинула та понад 10 зазнали поранень внаслідок теракту на півночі Індії – у штаті Кашмір. Група бойовиків кинула гранату убік поліцейського блокпоста. Жодна із місцевих антиурядових груп не взяла на себе відповідальність за вибух.
Європа:
– В Іспанії у Барселоні відбувся багатотисячний мітинг за незалежність Каталонії. У ньому взяли участь 800 тисяч осіб. Учасники демонстрації вимагали від центральної влади дати дозвіл на проведення референдуму про відділення Каталонії.
– У Франції поліція заарештувала 15-річного підлітка за підозрою у плануванні теракту у Парижі. Підозрюють у зв’язках з «Ісламською державою».
– У Німеччині відновив роботу суд над 95-річним Хубертом Гафке, який служив у медичному батальйоні військ «СС» у німецькій армії часів Другої Світової війни. Раніше, судовий процес у місті Нойбранденбург призупинили через стан здоров’я підсудного. Гафке підозрюють у причетності до вбивства 3 681 особи у концентраційному таборі «Освенцім».
– Вперше за 20 років до парламенту Білорусі пройшли двоє представників опозиції. Обидва перемогли на своїх мажоритарних округах. Водночас, спостерігачі ОБСЄ заявили – вибори пройшли так само погано, як і попередні, а заходи влади щодо демократизації процесу виборів – недостатні.
– Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон оголосив про завершення своєї політичної кар’єри та складання депутатського мандату.
Близький Схід:
– У Сирії вступило в силу нове перемир’я. О 19:00 Генштаб Збройних сил Сирії оголосив про початок загальнонаціонального режиму припинення вогню. За останні години більшість ділянок фронту режиму «тиші» дотримувалися. Щоправда, у районі Голанських висот коаліція ісламістів у складі «Ахрар Аль-Шям» , терористів «Джебхат Аль-Нусра» та бойовиків колишньої ВСА розпочали масштабний наступ на позиції урядових військ. Сирійський центр з моніторингу прав людини повідомив, що режим перемир’я поки що дотримується на більшій частині території країни. Він має протриматися 10 днів, і може бути продовжений. Водночас, Міноборони РФ заявило, що повітряна кампанія проти терористів «Джебхат Аль-Нусри» та «Ісламської держави» триватиме.
– Курдські сили самооборони приєдналися до перемир’я у Сирії.
– Сирійська національна рада – опозиційний орган, штаб-квартира якого розташована у Катарі, повідомила, що приєднується до режиму припинення вогню у Сирії, однак «відповідатиме на всі провокації».
– Один з найбільших ісламістських рухів у Сирії – «Ахрар Аль-Шям» – офіційно відкинув перемир’я у Сирії та заявив, що продовжуватиме бойові дії.
– В Іраку південніше Мосула урядові сили завдали повітряних ударів по колоні бойовиків «Ісламської держави». Понад 40 терористів загинули, включаючи Абу Ібрагіма Аль-Хадіді – радника лідера терористичної організації.