Світ 2 вересня. Результати дня
Кінець епохи в Узбекистані, сутички у Габоні, напружені вибори у Гамбії, історична хода у Венесуелі, протести у Бразилії, напад на християнську громаду у Пакистані, теракт на Філіппінах, демонстрація в Іраку, битва на півночі Хами у Сирії та багато іншого.
Африка:
– Понад тисяча осіб заарештовані силовиками у Габоні після сутичок між прихильниками опозиції та поліцією. Люди вимагали перерахунку голосів президентських виборів та протестували проти перемоги чинного президента Алі Бонго, родина якого керує країною понад півстоліття.
– Головна опозиційна партія Гамбії заявила, що братиме участь у президентських виборах та має намір перемогти чинного президента Яхья Джамме, який очолює Гамбію з 1994 року.
– У Демократичній Республіці Конго сталися сутички між прихильниками різних опозиційних партій. Одні підтримали рішення взяти участь у круглому столі з президентом, але інші відкинули цю ідею.
Америка:
– ФБР США опублікувало матеріали допиту кандидата у президенти США Хіларі Клінтон щодо використання нею особистої електронної пошти на держслужбі.
– Президент Колумбії Хуан Мануель Сантос заявив, що підписання історичного документу про мир між урядом та ліворадикальним повстанським угрупованням «ФАРК» відбудеться 26 вересня.
– Понад 300 тисяч домівок залишилися без світла у штаті Флорида через потужний ураган Ерміна.
– Екс-президент Бразилії Ділма Русеф подала апеляцію на рішення Сенату про її імпічмент.
– У Венесуелі пройшла масштабна опозиційна хода у центрі Каракаса. Люди вимагали відставки президента Ніколаса Мадуро. Натомість, влада вивела на вулиці своїх прихильників.
– У Бразилії Міністерство безпеки заборонило проводити акції прихильників екс-президента Ділми Русеф у Сан-Паулу – через масові сутички із поліцією.
– Влада Ріо-де-Жанейро у Бразилії попросила розгорнути військових у місті на постійній основі – через високий рівень злочинності.
– У Парагваї оголосили тривогу через ймовірність замаху на президента Орасіо Картеса. Сили безпеки повідомили про «найманих вбивць із Бразилії», які планують вбити главу держави за його боротьбу з наркотиками.
– Колишній держсекретар США Генрі Кісінджер заявив, що не буде підтримувати жодного з кандидатів на посаду президента США.
Азія:
– Президент Узбекистану Іслам Карімов помер на 79 році життя. Про це офіційно повідомив уряд країни після кількох днів невизначеності та загадкових чуток про його смерть. Низка інформаційних агенцій повідомила про смерть президента ще у понеділок – коли його госпіталізували із інсультом. Однак влада мовчала. Поховають Карімова у його рідному Самарканді. На церемонію мають прибути лідери держав світу та регіону. Іслам Карімов керував Узбекистаном 26 років поспіль з 1989 року, коли став першим секретарем ЦК Компартії Узбекистану. Правозахисні організації називали його «найжорстокішим диктатором сучасності» – через систематичне знищення опозиції. Саме його називають винним у кривавому придушенні антиурядових виступів в Андижані у 2005 році.
– Парламент Китаю ратифікував Паризьку кліматичну угоду. Її підписали у Парижі у грудні 2015 року понад 170 держав світу. Вона зобов’язує країни зменшити викиди шкідливих газів в атмосферу та не допустити до 2100 року глобального потепління на 2 градуси за Цельсієм. Китай є рекордсменом за рівнем викидів газів в атмосферу. Друга у цьому рейтингу країна – США.
– Щонайменше 12 людей загинули внаслідок теракту у північно-західному місті Мардан у Пакистані. Смертник підірвав себе в одному х християнських районів біля будівлі окружного суду.
– Один турецький військовий загинув та кілька поранені внаслідок нападу бойовиків «Робітничої партії Курдистану» на армійський блокпост неподалік міста Мардін.
– Щонайменше 10 людей загинули внаслідок теракту на Філіппінах у місті Давао. Влада підозрює в організації вибуху терористичне угруповання «Абу Сайяф».
Європа:
– Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен заявила, що влада проведе ще одне опитування для визначення кількості охочих шотландців провести ще один референдум про незалежність.
– Іспанський парламент вдруге провалив голосування за призначення Маріано Рахоя прем’єр-міністром, щоб він зміг сформувати уряд. Другі за півроку парламентські вибори пройшли 26 червня. Перемогу на них отримала «Народна партія» Рахоя, однак не завоювала абсолютну більшість і була змушена вести переговори з опозицією. Через провал голосування в країні можуть відбутися треті за півроку вибори, а обидві палати парламенту будуть розпущені.
Близький Схід:
– Четверо людей загинули та 12 поранені внаслідок вибуху на складі боєприпасів у Багдаді в Іраку.
– Десятки тисяч людей – прихильників проповідника-реформатора Муктади Аль-Садра – вийшли на вулиці Багдада протестувати проти корупції у вищих ешелонах влади. Вимагали призначити технократичний уряд.
– Турецька армія розігнала демонстрацію курдів біля міста Кобані на сирійсько-турецькому кордоні. Місцеві мешканці вимагали виведення турецьких військ. Армійці відкрили вогонь по протестувальникам. Одна людина загинула, ще 80 зазнали поранень.
– В Іраку сили ассирійського ополчення звільнили від терористів «Ісламської держави» селище Бадана південніше міста Мосул.
– США схвалили рішення про поставки озброєнь Катару та Кувейту на суму в 7 млрд. доларів. Мова йде про поставку 60 винищувачів виробництва компанії «Boeing». Два роки контракт не могли підписати через опозицію з боку Ізраїлю та його лобі у Вашингтоні.
– Сирійська армія зупинила масований наступ бойовиків на півночі провінції Хама та розпочала контрнаступ. Напередодні, ісламісти із терористичного угруповання «Джунд Аль-Акса» та їх союзники прорвали лінію оборони урядових військ у Хамі та захопили 13 населених пунктів – передусім християнські селища та містечка. Зупинили їх наступ у бою під містом Маардіс неподалік авіабази сирійських ВПС. Метою наступу аналітики називають бажання бойовиків відтягнути частину сирійських військ з алеппського фронту. Понад 40 терористів були ліквідовані за добу внаслідок повітряних ударів по їх плацдармах у н.п. Морк, Латамна, Кяфр-Зейта, Аль-Буейз.