Іспит на те, наскільки ми стали громадянами

Олександр Костюк
Костюк Олександр

ВОНА. Вона діє за методами, які працювали протягом всієї її політичної кар’єри. Обіцяти те, що хоче почути люмпен. Брехати, спокійно дивлячись в очі (телекамеру). Це працювало, бо наше суспільство не було громадянським. Ми були совком, а совок – це насправді й є вища, ретельно вибудувана форма популізму, яка виражається формулою “ми ні за що не відповідаємо, від нас нічого не залежить, робимо те, що кажуть, держава повинна дати”. Вона і давала. Забирала все, давала мінімум на прожиття, зате всім однаково.

В СРСР культивувався люмпен. Не дозволялася навіть приватна власність. Обмежувалась свобода пересування. Життя було розписане від дитсадка і до смерті. Все, що вибивалося із струнких рядів, придушувалося або й знищувалося. Ми все ще тягнемо цей спадок. Саме тому 20 років у нас перемагали популісти, політики, здатні спокійно та впевнено брехати, обіцяти «дати». Технологія популістів проста. «Дають» гривню, собі беруть десять.

Зараз ми таки трохи змінилися. Ну, а ЮВ змінитися вже не може. Наступні вибори покажуть – наскільки, власне, змінилося наше суспільство.Українці мають ставати з населення громадянами своєї держави. Корінь більшості наших проблем саме у цьому. Головна ознака громадянина – відповідальність. Відповідальність найперше за самого себе, за свій добробут, своє господарство, свій шлях у житті. Здатність критично мислити. Здатність пам’ятати. Відповідальність за свій вибір.

Громадянин, насправді, – поняття не пафосне. Це поняття цілком прагматичне. Перші громадянські суспільства (такі як рання римська республіка, наприклад) і були об’єднаннями власників, хазяїв, які об’єдналися заради безпеки та виживання. Які поставили собі логічне запитання – чому за нас, рівних між собою, хтось має приймати рішення? Громадянське суспільство – це об’єднання співвласників, людей, які здатні приймати власні рішення у власному житті та власному господарстві. І об’єднуються заради цілком прагматичних цілей – власної безпеки, захисту, здоров’я, підтримки слабких та старих, суспільного розвитку.

За останні років 2 зміни просто вражають, насправді. Але критичний момент – вибори 2019. І Президента, і в Парламент. Це й буде момент істини, іспит на зрілість суспільства. Іспит на те, наскільки ми стали громадянами. Навіть більше, іспит на можливість існування українців, як незалежної нації.

Поділитися:
Share

Share