Президент звернувся до Вселенського Патріарха з проханням надати автокефалію Православній Церкві в Україні (фото, відео)
Президент: Україна як ніколи близько до появи Помісної Православної Церкви
Зустріч з головами парламентських фракцій щодо звернення до Вселенського Патріарха
Написав офіційне звернення до Вселенського Патріарха із проханням надати Томос про автокефалію Православній Церкві в Україні. Прошу народних депутатів якнайшвидше підтримати моє звернення до Варфоломія.
Gepostet von Петро Порошенко am Dienstag, 17. April 2018
Президент Петро Порошенко провів зустріч з головами фракцій у Верховній Раді України і закликав їх підтримати Звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія І про надання українській церкві Томосу про автокефалію (декрет, послання у деяких важливих питаннях церковного устрою, в тому числі офіційного проголошення автономії в управлінні або автокефалії– ред.).
«Я хочу звернутися до вас, колеги народні депутати, з проханням підтримати це Звернення. І хочу звернутися до українського народу, бо вибір і рішення також за вами – підтримати ієрархів, підтримати Президента, підтримати Парламент і набути Єдину Помісну Православну Українську Церкву. Вірю, що це, з Божою допомогою, відбудеться», – сказав Петро Порошенко.
«Ми зустрічаємося невдовзі після світлого Воскресіння Христового, цей день в Україні зветься Великоднем. І в ці великодні свята кажуть, що небо відкрите для прагнень і побажань віруючих. І я маю велику надію, на те, що ми маємо унікальний шанс, щоб здійснилася мрія поколінь українців», – звернувся до присутніх Глава держави.
Президент зауважив, що у великодню ніч відвідав храми різних конфесій і крім великої радості від світлого Воскресіння Христового віряни демонстрували надію – надію на те, що врешті-решт Україна отримає Єдину Помісну Православну Українську Церкву. «Я не можу сказати, що ця надія виникла зараз, бо цією надією українці жили всі роки, в тому числі і 26-ть років із дня здобуття незалежності», – додав він.
Петро Порошенко також нагадав, що під час своєї передвиборчої кампанії, і два роки тому у липні 2016 року у Зверненні з нагоди 1028 річчя Хрещення Русі-України, яке ми прийняли від нашої Константинопольської Матері-Церкви, прагнув і просив, щоб ці мрії українських віруючих нарешті здійснилися.
Глава держави зазначив, що одразу ж після великодньої ночі, у Світлий понеділок, відбув до Стамбулу, де крім світських зустрічей з Президентом Туреччини, Міністром закордонних справ, у відбулась зустріч з Його Всесвятістю Вселенським Патріархом Варфоломієм і з членами Синоду.
«Я можу вам наголосити дуже приємну новину, що на сьогоднішній день Україна як ніколи близько до появи власної Автокефальної Помісної Православної Церкви. Це засвідчить не лише позиція Вселенського Патріарху, а й членів Синоду», – підкреслив Президент.
Він зауважив, що не може зараз відкрити всі деталі цієї зустрічі, але є абсолютно необхідні, ключові елементи, які мають забезпечити цей процес.
За словами Президента, першою такою умовою є Звернення церковних ієрархів. Він повідомив, що вже провів низку зустрічей з представниками духовенства. Святіший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет передав Главі держави відповідне Звернення із підписами усіх єпископів Української Православної Церкви Київського Патріархату, які засвідчили (підтримку – ред.) щодо надання Томосу новій українській Православній Автокефальній Церкві. «Усі до єдиного», – підкреслив Глава держави.
Він також повідомив, що мав зустріч з Митрополитом Київським і всієї України Макарієм, Предстоятелем Української Автокефальної Православної Церкви і його поінформували про результати Архієрейського Собору УАПЦ: «Усі без виключення архієпископи УАПЦ підписали Звернення до Вселенського Патріарха і Звернення до Президента».
Крім цього, Петро Порошенко зазначив, що єпископи інших церков підписали або розглядають можливість підписання Звернення до Його Всесвятості Вселенського Патріарха Варфоломія І щодо надання Томосу на автокефалію.
Сподіваюся, що це рішення буде прийнято до 1030-річчя Хрещення Русі-України – Президент про надання Томосу про Єдину Помісну Українську Церкву
Президент Петро Порошенко сподівається, що рішення про надання Томосу про Єдину Помісну Українську Церкву Вселенським Патріархом Варфоломієм І буде ухвалене до 1030-річчя святкування Хрещення Русі-України.
«Дуже сподіваюся, що це рішення буде прийнято до 1030-річчя Хрещення Русі-України», – сказав Глава держави під час зустрічі з керівниками депутатських фракцій і груп щодо підтримки відповідного Звернення до Варфоломія І.
«Безумовно, кожен з вас розуміє, що це є абсолютно історична подія в історії нашої держави. Це не є церковна подія. Це є подія незалежності України, яка відбувається в дуже непрості часи», – сказав Президент. Він зазначив, що це важливо для того, щоб «ми мали, так як більшість в православному світі, свою єдину автокефальну церкву», – сказав Петро Порошенко.
«Церкву євхаристичну, молитовно поєднану з іншими помісними церквами, але адміністративно ніяк незалежну, ані від Москви, ані від кого іншого», – підкреслив Президент, говорячи про нову Єдину Помісну Українську Церкву. На його переконання, у цьому питанні «слід виходити з давнього канонічного принципу: громадянським і земельним розподілом нехай слідує розподіл церковних справ». «І ми діємо чітко у відповідності до цього зазначеного принципу», – констатував Глава держави.
«Україна, як незалежна держава, згідно з традиціями православного світу не просто має право, але на мою думку, просто зобов’язана цю церкву створити. І не упустити цю можливість і продемонструвати таку саму єдність, як продемонструвала церковна ієрархія», – додав він.
Петро Порошенко зазначив, що всі помісні церкви нового та новітнього часу були констутийовані лише і тільки в рамках взаємодії церкви і держави, тому необхідне звернення до Його Всесвятості і керівника держави, і церковних ієрархів.
«Я, як Президент, прийняв рішення звернутися до Вселенського Патріарха з проханням щодо надання Томосу про Помісну Автокефальну Церкву. І просив би вас, шановні колеги, бо є речі, які нас точно всіх об’єднують, щоби Парламент підтримав це звернення і зробив це якомога швидше», – сказав Глава держави, додавши, що і Президент є представником українського народу, і Парламент є представником народу.
«В цій ситуації, як на мене, є дуже важливо, щоб ми продемонстрували єдність церковну, єдність народну і єдність влади», – додав він.
Президент зазначив, що за підтримки цього звернення і Верховною Радою, він передасть його Варфоломію І: «З вашого дозволу я, якщо буде це рішення Парламенту, Звернення Президента, Звернення церковних ієрархів, передам Вселенському Патріарху для того, щоб воно було якнайшвидше розглянуто і прийнято відповідне рішення», – сказав Петро Порошенко.
Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, в свою чергу, зауважив: «Є речі важливі і є речі фундаментальні. Єдина Помісна Автокефальна Церква – питання далеко за межами нас самих – це фундаментальне питання буття української держави».
За його словами, багато зусиль було докладено для цього. Зокрема, він також повідомив про свою зустріч із Вселенським Патріархом для обговорення процесу створення Єдиної Помісної Церкви. «Вважаю, що якщо ми маємо сьогодні шанс на таке рішення в Константинополі, то ми зі своєї сторони повинні зробити все можливе і неможливе», – зауважив Голова Парламенту.
Він нагадав, що свого часу ВР проголосувала звернення до Вселенського Патріарха та висловив переконання у необхідності невідкладного розгляду даного питання.
Президент Петро Порошенко наголошує, що створення Єдиної Помісної Православної Української Церкви не завадить свободі віросповідання в Україні.
«Хочу окремо наголосити, що Єдина Православна Помісна Церква не стане державною. І відділення церкви від держави буде існувати. Всі віруючі мають і матимуть право вільно обирати собі як конкретний храм, так і церковну юрисдикцію», – заявив Глава держави під час зустрічі з керівниками депутатських фракцій щодо підтримки Звернення до Вселенського Патріарха Варфоломія І про надання Томосу про автокефалію.
«Хто захоче залишитись в тій церкві, в якій збереже молитовну єдність Російської православної церкви, вони також зберігають за собою гарантоване право власного вибору. В цьому питанні як релігійний, так і будь-який примус чи заборона є категорично неприпустимими», – наголосив Президент.
«Хочу наголосити, що це моя тверда позиція», – підкреслив Петро Порошенко.