«Наша задача – покращити імідж Збройних Сил» – Ігор Криштун, Начальник Військової служби правопорядку ЗСУ (відео)

Яка різниця між військовою службою правопорядку та військової поліцією? Чи стає в нагоді міжнародний досвід? На якому етапі реформи у формуванні? Про це в ефірі Армія ФМ розповів начальник Військової служби правопорядку Збройних Сил України генерал-майор Ігор Криштун.

Начальник ВСП Ігор Криштун уже в студії. Почанаємо #Поліграф. Ставте питання. Ми готові на їх відповісти

Gepostet von Армія FM am Dienstag, 10. April 2018

 

Яна Холодна: Як починається день керівника Військової служби правопорядку?

Ігор Криштун: Він в мене і не закінчується. Якщо щось трапляється, то день починається з тієї хвилини, коли це стається. А загалом, прокидають о пів на шосту, роблю зарядку. В сьомій годині ранку я вже на роботі. І раніше дев’ятої вечора з роботи не виїжджаю. Були моменти під час АТО, що по три-чотири доби в мене не виходило спати.

Яна Холодна: Чотири роки тому в цей час ви вже були на Сході, ви були одним з тих, хто починав створювати штаб, тоді ще в Ізюмі, разом із покійним генералом Воробйовим. Чи було розуміння того, що у нас в країні починається війна?

Ігор Криштун: Складне питання. Мене дуже багато чого зв’язувало з генерал-полковником Воробйовим. Ми з ним і дружили, і служили разом понад 20 років. І тричі під час бойових дій пліч-о-пліч виконували обов’язки в АТО. 14 квітня мене викликав на зв’язок тодішній начальник генерального штабу генерал-лейтенант Куцин і поставив завдання виїхати в зону АТО і допомагати генерал-полковнику Воробйову. Я з трьома офіцерами ВСП 15 квітня в ранці опинився в Харкові, звідти в Ізюм і там зустрів три роти десантників, з якими ми почали створювати підрозділи і воювати. Ми тоді вже розуміли проблему, бо розмови в нас про це були: що робити, куди йти, як діяти. І перші втрати в нас були 2 травня.

Яна Холодна: За яких обставин це все трапилося?

Ігор Криштун: 2 травня розпочалися заходи щодо виставлення блокпостів навколо Слов’янська. І тоді ми нарвалися на перші кулі, перші підриви і перші знищені наші вертольоти.

Яна Холодна: Військова служба правопорядку тоді виконувала інші функції, відмінні від своїх основних?

Ігор Криштун: Я ж не знав для чого я туди їду. Вже коли приїхав, зрозумів, що потрібно координувати діяльність тих підрозділів, які там знаходяться. В тому числі і в Донецькому аеропорту, і в Луганському аеропорту, організовувати службу штабу і того містечка, де ми знаходилися. Тоді воно складалося з двох наметів і машин, які розкидані на кілька гектарів. Всю службу ми починали організовувати. Ми працювали разом з Національною гвардією, міліцією, СБУ.

Дар’я Бура: Як швидко ви зрозуміли, що це справжня війна, і ворог – не свої люди, а він пришов з іншої країни?

Ігор Криштун: Відчуття було від самого початку, з числа 15-17 квітня. А от реально зрозуміли 2 травня. Коли з’явилися  перші втрати.

Яна Холодна: Військову службу правопорядку сприймають як каральний орган. Ви слідкуєте за порядком в колах військовослужбовців…

Ігор Криштун: Хочу сказати, що перш за все ми військові. І моя перша військова спеціальність – це розвідник. До ВСП я пройшов по всім керівним посадам, від командира розвідувального взводу, до начальника штабу дивізії. Нас не готували до ВСП, ми прийшли з різних причин, але задача в нас одна – підтримати правопорядок і зробити все, щоб ЗСУ були боєготовні.

Антон (дзвінок слухача): Чи планується реформа в ВСП, щоб військовослужбовці сприймали їх більш позитивно, а не говорили про них як про каральний орган?

Ігор Криштун: Дуже часто наші військові допомагають військовослужбовцям. Наприклад, хтось не отримав премію, або якісь проблеми з лікарняними, або проблеми на вокзалах. У нас траплялися такі випадки, коли клофелінщики споювали наших військовослужбовців, обкрадали їх, часом ті гинули. Головна наша задача – не допустити, щоб військовослужбовці потрапляли в такі ситуації, коли їм доводиться порушувати закон. Крім того, в нас створено підрозділ, який забезпечує правову допомогу військовослужбовцям. Зараз в Краматорську ми завершуємо гауптвахту і будемо робити все, щоб наші військовослужбовці, які вчинили злочин, не знаходилися разом з іншими.

Яна Холодна: Багато говориться по створення військової поліції. Є поданий законопроект. Чого ви очікуєте від цих змін і наскільки це розширить ваші повноваження?

Ігор Криштун: Всі ми пишаємося нашими збройними силами. Військові на сьогодні викликають найбільше довіри у суспільства. Але не бачити того, що є такі, які паплюжать форму, теж не можна. Наша задача – покращити імідж Збройних сил. І зробити так, щоб людина, які порушує суспільний порядок, була від цього суспільства огороджена. Іноді навіть репресивними методами: ми затримуємо, утримуємо до витверезення в нас в камері, потім віддаємо командиру і проводимо бесіди. Щодо військової поліції. Для того, щоб виконувати якісь завдання, потрібно мати певні повноваження. В 2012 році реформа правоохоронної системи забрала в нас практично весь набір заходів, які ми могли виконувати і ми з правоохоронного формування, фактично стали звичайним підрозділом ЗСУ. В 2014 році, коли різко підвищилась кількість злочинів, особливо в зоні АТО. Ми не могли протиставити тому. Військова прокуратура тоді ще не була створена, поліція ще не була створена, і ми були єдиним підрозділом, який намагався і робив все для того, щоб зупинити злочинність. Але розслідувати злочини ми не могли, в суди представляти теж не могли. Єдине, що могли – зупинити, обмежити і передати командиру. В 2016 році нам додали трошки прав, ми почали складати адміністративні протоколи по військовослужбовцям, які вживають спиртні напої, наркотичні речовини, або порушують суспільний порядок. Наступний захід – це надання права досудового розслідування. Нинішня правоохоронна реформа привела до того, що військова прокуратура не має права проводити досудового розслідування і всі матеріали вона передає в Національну поліцію. Чи може Нацполіція розслідувати злочини, що стосуються військових? Питання. По реформі ці злочини повинні перейти в державне бюро розслідування. Але ми знаємо, що ДБР на сьогоднішній день лише формується і коли воно набере спроможності – невідомо. Тому, нагальне питання – хто займатиметься військовими злочинами?

Даря Бура: Питання від нашого слухача: Чи багато створюється протоколів щодо пияцтва в українському війську? Чи це поширена проблема, чи ні?

Ігор Криштун: У порівнянні з 14-15 роками ми на три сходинки стали кращими в цьому питанні. Такого, як було тоді, сьогодні немає. В рази менше.

Яна Холодна: Є питання від нашої слухачки: Яке покарання застосовується до військовослужбовців, які самовільно залишили частину?Яка тенденція і які заходити ВСП застосовують в таких випадках?

Ігор Криштун: Є два підходи, до людини, яка СЗЧ. До 10 діб – це адміністративна відповідальність, більше 10 діб – кримінальна відповідальність. Все, що стосується кримінальної відповідальності, ми не маємо права ні порушувати кримінальне провадження, ні розслідувати його. Ми готуємо, разом з командирами частин, документи на тих військовослужбовців, які СЗЧ, передаємо їх в прокуратуру, прокуратура передає в Нацполіцію, Нацполіція проводить досудове розслідування, передає в прокуратуру. А далі невідомо. Це велика проблема. Ті, хто до 10 діб у СЗЧ – тут є велика частина профілактичної роботи, як з мого боку, так і з боку командира військової частини. Військові можуть залишити частину з різних причин, після того, коли він повертається, або ми його знаходимо, проводимо розслідування, передаємо матеріали до суду, і, згідно з законом 2016 року, протягом доби суд повинен прийняти рішення: або до 10 діб знаходження на гауптвахті, або штраф до 5 тисяч гривень. Це дієво і більшість військових розуміє, що так робити не треба.

Яна Холодна: Яка практика у світових арміях у боротьбі із СЗЧ?

Ігор Криштун: В Європі зараз одна воююча держава – це ми. І такої кількості військовослужбовців задіяних не було давно. Чотири роки війни також даються в знаки. У нас є проблеми, які притаманні лише нам. Наші колеги з інших країн мають такі повноваження, яких ми не маємо. Військова поліція країн НАТО має право на досудове розслідування і передачу справ у суди. І суди протягом 24 годин вирішують питання про звільнення таких порушників.

Яна Холодна: Питання від слухача: Чи має право ВСП робити огляд без свідків?

Ігор Криштун: У нас є дуже велика проблема з вивозом зброї та боєприпасів з зони АТО. Ми з металошукачами проводимо огляд. Як правило, там є представники поліції, або люди, яких ми запрошуємо. На всіх вокзалах, автовокзалах ми проводимо службу з Нацполіцією.

Яна Холодна: 19 квітня ви святкуєте професійне свято. Що для вас цей день?

Ігор Криштун: Це день, коли я можу подякувати всім військовим ВСП за роботу, яку вони виконують. Цього дня 16 років тому був підписаний наказ про створення ВСП. Ми плануємо вручити нашому центру спеціального призначення прапор. Цей центр став справжнім спеціальним підрозділом. Це підрозділ протидії диверсій та терористичних актів.

Яна Холодна: Якою ви бачите ВСП у майбутньому?

Ігор Криштун: Ми завтра робимо вже сьогодні. Ми створили систему ВСП, яка плавно перейде у військову поліцію. Будемо готувати наших військових за стандартами НАТО. Я хочу, щоб військовий поліцейський викликав думку, що це справжній захисник України, який прийде на допомогу як військовому, так і цивільному.

Джерело

Автор