Світ 27 липня. Результати дня
Балканський збройний потік, теракт у Сомалі, кінець традиціям у Малаві, військова операція в Афганістані, напад в Японії, індійський контракт, напад ісламістів на католицьку церкву та багато іншого.
Африка:
– 13 людей загинули внаслідок подвійного теракту у Сомалі. Два смертника підірвали себе у замінованих автомобілях біля міжнародного аеропорту у Могадішо. Серед загиблих – кілька бійців військового контингенту Африканського Союзу. Відповідальність за теракт взяла на себе терористична організація «Аль-Шабаб».
– Майже 30 тисяч мешканців Південного Судану втекли до сусідньої Уганди через відновлення бойових дій у їх країні.
– У Малаві поліція заарештувала чоловіка, якому платили за секс із дітьми, після резонансної публікації його інтерв’ю з телеканалом «BBC». Ерік Аніва був затриманий за вказівкою президента Петера Мутарікі. Аніва був учасником так званого «обряду очищення». Це давня традиція у селах Малаві, коли, досягнувши статевої зрілості, дівчата мали позбавлятися цноти в обіймах так званих «гієн» – поважних чоловіків, яких жителі наймають для секс-послуг. «Гієни» у Малаві є частиною «обрядів очищення». Наприклад, якщо чоловік помирає, то його дружина, перед тим як поховати його, має відвідати Аніву. Сам чоловік в інтерв’ю британським журналістам розповів, що йому платили за понад сотню дівчат за всю його «діяльність», при цьому нічого не відомо про його ВІЛ-статус. Президент країни, після цієї публікації, заявив, що має намір «покласти край» цій давній традиції. Аніву судитимуть за порушення прав дітей.
– У Тунісі сотні людей вийшли на вулиці, протестуючи проти нового «закону про примирення», який вніс на розгляд парламенту президент Беджі Каїд Ес-Себсі. Згідно документу, будь-яка особа, звинувачена у корупції, може отримати амністію, сплативши штраф. Чимало людей вважають, що це дозволить повернутися колишньому президенту Зін Ель-Абіддіну Бен Алі, якого вигнали з країни в результаті революції 2010 року.
Америка:
– У відповідь на заклики звільнити з ув’язнення екс-президента Перу Альберто Фухіморі, президент країни Ольянта Умала заявив, що ніколи не помилує його. Фухіморі відбуває 25-річне покарання за звинуваченням корупції та придушенні опозиційних рухів.
– Суд у Сан-Франциско у США задовольнив рішення про виплату компанією «Volksvagen» 14,5 млрд. доларів компенсації своїм клієнтам в результаті дизельного скандалу.
– Відсторонена президент Бразилії Ділма Руссеф заявила, що бойкотуватиме відкриття Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро через кримінальне переслідування з боку влади. Так само, захід проігнорує її соратник по партії – екс-президент Луїс Ігнасіу Лула да Сільва.
– Джон Хінклі-молодший, який здійснив невдалий замах на президента Рональда Рейгана у 1981 році, у серпні буде відпущений на свободу. Останні 35 років він провів у психіатричній лікарні. 30 березня 1981 року він стріляв у президента Рейгана, коли той виходив з готелю «Hilton» у Вашингтоні. Куля пройшла у кількох сантиметрах від його серця та застрягла у легенях. Її витягли після 4 годинної операції. Хінклі був визнаний психічно неврівноваженим.
– Колишня держсекретар Хіларі Клінтон висунута єдиним кандидатом від Демократичної партії на посаду президента США.
– У Бразилії невідомі викрали тещу голови «Формули-1» Берні Екклстоуна та вимагають викуп.
Азія:
– Японська поліція проводить обшуки у справі про масове вбивство у місті Самігахара. Там 26-річний Сатоші Уематсу увірвався із ножем до пансіонату для інвалідів та вбив 19 людей. Ще 20 поранені, з них 10 – у критичному стані. В Японії масові вбивства – це рідкість, позаяк в країні діють дуже жорсткі закони щодо володіння зброєю. Сам нападник «подякував поліції за своєчасне втручання» та закликав уряд підтримати його в «очищенні світу від інвалідів».
– У Китаї суд засудив двох журналістів з Гонконгу до 5 та 2 років ув’язнення за звинуваченням у «веденні нелегального бізнесу».
– Влада В`єтнаму ухвалила рішення випустити з в`язниць 20 тисяч людей для економії бюджетних коштів.
– Понад 15 тисяч людей затримані у Туреччині у справі невдалої спроби військового перевороту. З них 10 тисяч – військовослужбовці. Про це повідомив міністр внутрішніх справ Туреччини Ефкан Ала на прес-конференції в Анкарі. Раніше, правозахисники з «Amnesty International» звинуватили турецьку владу у знущаннях і тортурах відносно арештованих. Міністр юстиції Бекір Боздаг відкинув ці звинувачення та звинуватив правозахисників у «підтримці учасників перевороту».
– Індія уклала контракт на купівлю чотирьох новітніх військово-морських розвідувальних літаків компанії «Boeing» вартістю 1 млрд. доларів.
– Один з лідерів та засновників відділення «Ісламської держави» в Афганістані та Пакистані Саад Емараті був убитий під час військової операції афганських сил у провінції Нангархар.
Європа:
– На півночі Франції у містечку Сен-Етьєн-дю-Рувре у Нормандії двоє чоловіків увірвалися до церкви та взяли у заручники п`ятьох людей. Поліція оточила будівлю та розпочала переговори. Після їх провалу, почався штурм. Обох нападників застрелили. Загинув один заручник – 84-річного священика церкви вбили злочинці. Відповідальність за напад взяла на себе терористична організація «Ісламська держава». Поліція повідомила, що одним із нападників був 19-річний громадянин Франції арабського походження Адель Карміш.
– Міжнародна федерація з веслування допустила лише 8 із 26 російських спортсменів до Олімпійських ігор у Бразилії через допінг-скандал.
– Двоє людей загинули внаслідок вибуху на військовому заводі «Араз» в Азербайджані.
– У Вірменії в Єревані поліція затримала близько 30 осіб біля захопленого поліцейського відділку. Всі – прихильники озброєного угруповання «Сасна Црер», яке утримує відділок. Також двоє із нападників здалися поліції. З іншими ведуться перемови.
– Міністр фінансів України Олександр Данилюк заявив, що Україна не бачить причин повертати Росії 3 млрд. доларів «боргу Януковича», який екс-президент взяв у 2013 році під час подій на Майдані.
– Колишній міністр закордонних справ Франції Мішель Берньє призначений головним переговірником ЄС у справі виходу Британії зі складу організації.
Близький Схід:
– Керівництво Палестинської автономії заявило, що позиватиметься у міжнародний суд проти Великої Британії через ухвалення у 1917 році «декларації Бальфура», яка дала початок масовій імміграції євреїв до Палестини та становленню Ізраїльської держави.
– 44 людини загинули та понад 200 поранені внаслідок подвійного теракту у курдському місті Аль-Камішлі в провінції Аль-Хасака у Сирії. Смертник підірвав себе у замінованому автомобілі біля міської ратуші. Ще один терорист на мотоциклі в`їхав в адміністративну будівлю та задіяв вибухівку. Відповідальність за теракти взяла на себе «Ісламська держава».
– Дві великі групи журналістів провели розслідування та виявили, що з почату 2012 року східноєвропейські країни продали низці близькосхідних держав зброї на суму в 1,2 млрд. доларів. За даними журналістського розслідування, потік зброї, серед якої були насамперед автомати Калашникова, кулемети, протитанкові гранатомети та міномети, починався у Сербії, Румунії, Болгарії, Чехії, Боснії, Хорватії, Чорногорії, Словаччині і йшов через Балкани на Близький Схід. Зброя масово продавалася Туреччині, Саудівській Аравії, Йорданії та ОАЕ, які переправляли її через кордон до Сирії.
– У Сирії в провінції Алеппо сирійська армія повністю оточила місто, фізично перекривши трасу Аль-Кастелло, ще більше замкнувши коло навколо східних кварталів міста, підконтрольних бойовикам.