Світ 17 липня. Результати дня

Друга річниця падіння MH17, конфлікт між Африкою та МКС, криза у Венесуелі, суд на американським солдатом в Японії, масові чистки у Туреччині, напад на поліцейських у США, вбивство честі у Пакистані, блокада Алеппо у Сирії та багато іншого.

Африка:

– Армія Уганди розпочала евакуацію своїх громадян з території Південного Судану через спалах бойових дій.

– Намібія оголосила надзвичайний стан через посуху та звернулася до міжнародної спільноти по допомогу.

– Президент Судану Омар Аль-Башир прибув на саміт лідерів країн Африки до Руанди, попри міжнародний ордер на його арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом. Напередодні, влада Руанди публічно запевнила Аль-Башира, що не заарештовуватиме його. На саміті африканські лідери планують обговорити їх відносини з МКС. Вони звинувачують суд в упередженому ставленні до африканців.

Америка:

– Антидопінгові агентства США та Канади направили листа із закликом до повної дискваліфікації збірних Росії з Олімпійських та Паралімпійських ігор у Бразилії.

– Венесуела вдруге відкрила кордон із Колумбією, щоб люди могли купити у сусідній країні їжу та ліки. Через економічну кризу, у Венесуелі спостерігається гострий дефіцит товарів першої необхідності. Можливістю легально відвідати Колумбію та закупитися скористалися 35 тисяч венесуельців.

– Троє поліцейських застрелені невідомими у місті Батон-Руж у штаті Луїзіана. Група озброєних людей відкрила вогонь по правоохоронцях біля головного відділення поліції. Один нападник загинув у перестрілці. Іншого шукають силовики.

– У Гватемалі 106 членів наркобанд затримані поліцією внаслідок кількох масштабних поліцейських облав по усій країні.

Азія:

– У Пакистані вбили відому медійну активістку та блогера Канділ Балоч. В убивстві зізнався її брат Васім, який заявив, що вбив її після того, як вона відмовилася припинити публікувати дописи у соціальних мережах. Балоч стала відомою через свої скандальні по міркам консервативного пакистанського суспільства дописи та фотографії. Її часто порівнювали з американською телезіркою Кім Кардашьян. Це не подобалося її родині, яка вважала, що дівчина не має так виставляти себе на публіці. Для багатьох пакистанських дівчат Балоч була символом фемінізму. «Вбивства честі» у Пакистані – доволі поширене явище. Поліція заарештувала її брата та висунула йому підозру в умисному вбивстві.

– Турецька влада провела масові обшуки та арешти військових по всій країні після невдалого перевороту. У місті Денізлі півсотні солдатів затримані за підозрою у зв’язках із опозиційнером Фетхюллою Гюленом, якого звинувачують в організації невдалого перевороту.

– Міністр юстиції Туреччини Бекір Боздаг повідомив, що понад 6 тисяч людей заарештовані за підозрою у причетності до організації військового перевороту. Більшість – звинувачують у зв’язках із опозиційним проповідником Фетхюллою Гюленом. Серед затриманих й вищі військові чини – командувач 3-ї армії Ердал Озтюрк, командувач 2-ї армії Аден Худуті, командир гарнізону міста Денізлі генерал-майор Озхан Озбакир, один з найбільш високопоставлених суддів Алпарслан Алтан та колишній командувач ВПС Туреччини Актин Озтюрк. Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що парламент розгляне пропозицію про відновлення смертної кари на період судового процесу над цими злочинцями.

– На Тайвані поліція заарештувала двох із 16 іноземців, які підозрюються у зламі комп’ютерній мережі банкоматів та викраденні з них понад 2 млн. доларів готівкою.

– В Японії військовий трибунал на американській базі острова Окінава засудив американського морського піхотинця Джастіна Кастеланоса до 2,5 років ув’язнення та із ганьбою вигнав його з армії за зґвалтування місцевої мешканки у березні.

Європа:

– Австралія запропонувала Великій Британії укласти договір про вільну торгівлю після її виходу зі складу ЄС. Обсяг торгівлі між двома країнами величезний – досягає 16 млрд. доларів.

– Французька поліція затримала двох підозрюваних у причетності до теракту у місті Ніцца, в якому загинули 84 людини.

– В ЄС висловили стурбованість намірами турецької влади ввести смертну кару, а також масовими арештами в країні.

– Перший міністр Шотландії Нікола Стерджен повідомила, що її регіон має намір провести другий референдум про незалежність до кінця 2017 року.

– Греція затримала турецьких військових, які на гелікоптері прибули до країни та попросили політичного притулку. Їх звинувачують у незаконному перетині кордону. Туреччина вимагає їх видати.

– Євросоюз вшанував пам’ять загиблих під час авіакатастрофи Боїнгу-777 «MH17», який був збитий у липні 2014 року над Україною. ЄС заявив, що винні будуть покарані. Водночас, аналітична служба «Bellingcat» опублікувала нову доповідь про трагедію. У ній спростовують всі аргументи російської сторони щодо обставин падіння літака. Очікується, що повна доповідь уряду Нідерландів по трагедії буде опублікована восени.

– Суд в австрійському місті Грац засудив до 20 років ув’язнення лідера вербувальної мережі «Ісламської держави» в країні – австрійця боснійського походження Мерхада Омершовича.

– У Вірменії в Єревані група озброєних людей захопила будівлю полку патрульно-постової служби столичної поліції та взяли заручників. До місця події прибули силовики. Розпочалися переговори. Нападники висунули дві вимоги – звільнення лідера опозиційної партії «Нова Вірменія» Жирайра Сефіляна та відставка президента Сержа Саргсяна. Перемови поки результату не дали. Поліція констатувала, що вони зайшли у глухий кут.

Близький Схід:

– Сирійська армія повністю оточила східні квартали міста Алеппо, підконтрольні бойовикам «Армії завоювання». Урядові сили прорвалися до траси Аль-Кастелло та замкнули коло навколо міста.

– Двоє ізраїльських військовослужбовців загинули у районі Голанських висот біля Сирії в результаті вибуху гранати в їх автомобілі.

– Суд у Бахрейні ухвалив рішення про розпуск найбільшої в країні опозиційної партії «Аль-Вефак» та ліквідацію їх банківських рахунків.

Автор