Світ 15 липня. Результати дня

Трагедія у Ніцці, голод у Нігерії, політичне вбивство у Гондурасі, віце-президент Трампа, протести у Південній Кореї, питання престолонаслідування в Японії, нові об’єкти ЮНЕСКО, рабство у Румунії, сутички в Ємені та багато іншого.

Африка:

– Міжнародна організація «Лікарі без кордонів» закликала ООН негайно втрутитися у гуманітарну ситуацію у Нігерії. У заяві організації вказується, що у країні через голод щодня гинуть сотні людей. Основна причина продовольчої кризи – діяльність терористів «Боко Харам» та неефективна робота уряду. В одному лише штаті Борно на межі голоду перебувають 700 тисяч людей.

– У Кенії чоловік застрелив чотирьох правоохоронців у поліцейському відділку на заході країни та взяв заручників. Його вбили під час штурму.

– Країни світу розпочали евакуацію своїх громадян з Південного Судану через високу імовірність спалаху нової громадянської війни. Нещодавно, у столиці країни внаслідок збройних сутичок між прихильниками президента та віце-президента загинули понад 300 людей, в тому числі двоє миротворців ООН.

– Міжнародна правозахисна організація «Amnesty International» звинуватила армію Камеруну в убивстві десятків невинних людей, тортурах та безпідставних арештах під час антитерористичних кампаній проти «Боко Харам».

– Пастор та один з лідерів антиурядових протестів у Зімбабве Еван Маваріре закликав людей продовжувати страйкувати.

Америка:

– Влада Гондурасу заявила, що провідну активісту у галузі захисту довкілля Лесбію Янет Уркію вбив її двоюрідний брат, щоб отримати спадок. Однак в організації із охорони довкілля відкинули цю версію та заявили про «політичне вбивство», скоєне представниками лісозаготівельних компаній через її позицію щодо незаконної вирубки лісів. Раніше, так само була застрелена голова цієї організації та провідна активіста Берта Касерес.

– Президент Куби Рауль Кастро звільнив з посади міністра економіки Маріно Мурільо через провал владнати економічні складнощі, пов’язані із ситуацією у Венесуелі.

– Тисячі людей влаштували протест у Буенос-Айресі в Аргентині. Вони вимагали припинити підвищувати ціни на електроенергію.

– Президент Мексики Енріке Пенья Ньєто погодився переглянути освітню реформу після кількох місяців протестів вчителів. Останній мітинг завершився кривавими сутичками із поліцією, в яких загинули троє людей.

– Канада заявила, що спрямує військовий контингент у Західну Африку в рамках миротворчих місій ООН.

– Кандидат у президенти США Дональд Трамп назвав губернатора штату Індіана Майкла Пейнса своїм віце-президентом у разі перемоги.

Азія:

– В Японії спалахнули дебати щодо наслідування престолу після імовірного зречення імператора Акіхіто за станом здоров’я. По давній традиції, трон перейде його сину – принцу Нарухіто, однак у того лише одна донька. За японськими традиціями, лише чоловік може стати імператором Японії.

– В окрузі Сончжу у Південній Кореї демонстранти закидали яйцями прем’єр-міністра Хвана Гьоана, вимагаючи скасувати рішення про розгортання тут системи ППО «THAAD» проти Північної Кореї.

– В Афганістані ударом американського БПЛА був ліквідований один з командирів пакистанських талібів – Умар Рашид Мансур. Саме його вважають головним організатором теракту у школі в Пешаварі, під час якого загинули 132 дитини.

– Китай пригрозив «жорсткою відповіддю» на будь-які провокації та порушення його суверенітету у Південно-Китайському морі.

– За даними ООН, у 2016 році 149 тисяч афганців стали біженцями через війну із «Талібаном».

– У Китаї поліція затримала 53 людини за підозрою у причетності до загибелі 73 людей під час зсуву грунту 20 грудня у місті Шеньчжень. Прокуратура заявила, що зсув грунту призвів до падіння сміттєвої гори у промисловому парку, де вже багато років скупчується сміття та промислові відходи. Також зсув спровокував вибух на газопроводі «Захід-Схід», під час якого загинули 33 людини. Китайська поліція підозрює 53 чиновників у халатності щодо скупчення сміття у парку.

– Туреччина запропонувала створити тристоронній формат співпраці «Росія-Туреччина-Азербайджан».

Європа:

– Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей звільнила з посади міністра юстиції Майкла Гоува – активного прихильника збереження членства країни в ЄС.

– Міністр фінансів Великої Британії Філіп Хеммонд повідомив, що його країна ще не вирішила, коли розпочати процес виходу з ЄС, а тому «бере тайм-аут».

– У Франції у місті Ніцца стався теракт. Чоловік за кермом вантажівки на повній швидкості влетів у багатотисячний натовп на Англійській набережній під час святкування Дня взяття Бастилії. Після цього він відкрив стрілянину на вулиці. Прибула на місце події поліція вбила нападника. 84 людини загинули та майже 100 поранені. Серед них жінки та діти. Правоохоронці ідентифікували злочинця. Ним виявився 31-річний француз туніського походження Мухаммед Булель. Зараз перевіряється інформація про його зв’язки з «Ісламською державою» та мотиви злочину.

– Держсекретар США Джон Керрі здійснив офіційний візит до Росії, де зустрівся зі своїм колегою Сергієм Лавровим та президентом РФ Володимиром Путіним. Очікувалося, що сторони говоритимуть про військовий союз у Сирії. Однак за заявами обох сторін, ця тема не стояла на порядку денному.

– Європейські лідери скептично відреагували на призначення новим міністром закордонних справ Великої Британії Бориса Джонсона. Франція та ФРН назвали його «брехуном у краватці», а деякі взагалі були «обурені» цим призначенням. Чимало політиків в Європі вважають Джонсона одним з архітекторів виходу Британії з ЄС.

– ЄС знову подав позов до суду проти компанії «Google» за порушення європейського антимонопольного законодавства.

– У Румунії поліція влаштувала облави у містечку Беревоєшть проти торговців людьми. Група злочинів викрадала молодих людей та продавала у рабство.

– ЮНЕСКО внесла до свого списку Всесвітньої спадщини чотири нових історичних об’єкта. Це стародавня система водопостачання в Ірані (Перський кяриз), ландшафт наскального мистецтва в Китаї Цзоцзян Хуашань, руїни індійського стародавнього буддійського університету та монастирського комплексу Наландри Махавіхара та релігійно-культурний центр Нан-Мадол у східній Мікронезії, який складається із 99 маленьких островів, які будувалися за допомогою гальки та базальтового коралу.

– МВС РФ опублікувало «чорний список футбольних фанатів», яким буде заборонений вхід до стадіонів через агресивну поведінку.

– Український футболіст Андрій Шевченко став новим тренером збірної України.

– Парламент Молдови відмовився призначити слухання у справі про розкрадання з банків 1 млрд. євро.

Близький Схід:

– Президент Сирії Башар Аль-Асад відкинув звинувачення, що його війська здійснили обстріл передмістя Дамаска у 2012 році, в якому загинула провідна французька журналістка Мері Колвін.

– В Іраку пройшов військовий парад на честь річниці революції 1958 року та встановлення Республіки. Тоді, група офіцерів здійснила військовий переворот та повалила монархію в країні.

– Терористична організація «Ісламська держава» оголосила про смерть одного зі своїх верховних командирів – «міністра війни», громадянина Грузії Тархана Батірашвілі. Це вже десяте оголошення про загибель Батірашвілі, однак вперше його опублікували самі терористи. За їх повідомленням, він загинув у боях з іракськими військами біля міста Аль-Ширкат південніше Мосула. Пентагон США схиляється до версії, що терориста було знищено повітряним ударом біля сирійського міста Аль-Шаддаді у березні 2016 року.

– 44 людини стали жертвами збройних сутичок між шиїтськими загонами та єменськими військами у провінції Маріб та неподалік столиці.

– Бахрейн заборонив виїзд закордон близько 20 особам – переважно представникам опозиції з числа місцевої інтелігенції.

– У Сирії терористи «Ісламської держави» збили сирійський військовий гелікоптер на сході провінції Дамаск.

– Група антиурядових збройних формувань у Сирії провалила масштабний наступ на позиції урядових військ у регіоні Аль-Кунейтра. Щонайменше 20 ісламістів були вбиті. Водночас, сирійська армія відбила й масований наступ бойовиків у провінції Суейда біля міст Бурд та Муджаймір.

– Сирійські війська повністю звільнили від ісламістів «Армії завоювання» квартал Аль-Халідійя в Алеппо та промзону Аль-Лермон. Зараз вони планують проникнути на територію кварталу Бані-Зейд – штаб-квартиру бойовиків у місті.

Автор