25 лютого виповнюється 100 років від затвердження Тризуба державним Гербом УНР (фото, карта)

Із проголошенням Української Народної Республіки в листопаді 1917 року питання державного герба набуло особливої актуальності. Центральна Рада створила спеціальну підготовчу комісію, що об’єднала істориків, юристів, гербознавців і художників. Її очолив Михайло Грушевський. Комісія розглянула кілька проектів, але обрала Тризуб. В українському діловодстві Тризуб уперше зустрічається на печатці Генерального Секретаріату. Нею скріплювалися урядові документи. Виготовлення печатки ініціював Генеральний писар Павло Христюк. До розроблення долучив знавця старовини Миколу Біляшівського.

Після проголошення 22 січня 1918 року самостійності України, гостро постало питання про офіційне затвердження державної символіки. Через війну з більшовиками оголошувати конкурс або проводити широке обговорення ескізів не могли.  Під натиском ворога Центральна Рада вимушена була покинути Київ і перебралася до Житомира, звідти– до Сарн і нарешті – до Коростеня де  25 лютого 1918  року на засіданні Малої Ради (орган Центральної Ради, що діяв між сесіями) був затверджений Герб Української Народної Республіки. Майже через місяць 22 березня Мала Рада схвалила зображення герба авторства відомого художника Василя Кричевського – Тризуб князя Володимира Великого, обрамлений оливковим вінком.

 За часів Гетьманату Тризуб залишився в геральдичному вжитку. 24 листопада 1918 року спеціальна комісія схвалила проекти герба та печатки, підготовлених Георгієм Нарбутом, проте проекти не були затверджені.За часів Директорії гербом відновленої Української Народної Республіки служив Тризуб без вінка. 21 січня 1919 року комісія у справах вироблення проекту герба УНР дійшла висновку, що соборна Україна має поєднати емблеми УНР і Західноукраїнської Народної Республіки, а також знак князя Володимира. Із 22 січня 1919 Тризуб включили до крайового герба Західної області Української Народної Республіки.

У міжвоєнний період Тризуб став символом боротьби українців за свободу.

Його використовував Уряд УНР у еміграції та різні політичні організації. В тому числі на емблемі Організації українських націоналістів був Тризуб із мечем на місці середнього зуба.

Тризуб містився в символіці і мельниківської, і бандерівської гілок ОУН. У зв’язку з проголошенням Акта відновлення Української Держави похідним групам видали інструкції “Боротьба й діяльність ОУН під час війни” із зобов’язанням вивішувати Тризуби, національні й організаційні прапори на всіх “видних місцях” (будівлях державних установ).

Символіка державності позначилася і в Українській повстанській армії: на елементах одягу, передусім головних уборах – мазепинках, петлюрівках, а також ременях. На них кріпили різного роду Тризуби. Інколи на одностроях були нарукавні нашивки із Тризубом.

В СРСР Тризуб був заборонений. Для комуністичного режиму він лишався ознакою націоналізму.  У 1960–1980 роках КГБ неодноразово займалося справами про використання націоналістичної символіки. Так, 30 грудня 1967-го синьо-жовтий прапор із Тризубом ще й з написом “Ще не вмерла Україна, і слава і воля” – на будівлі Кіровського райвиконкому в Дніпропетровську (тепер – Дніпро); 23 квітня 1970 року – в телефонній кабінці в Чернівецькому університеті; 7 січня 1984 року – над поштовим відділенням села Демидового на Львівщині.

Після відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року Тризуб, як малий державний герб, затверджений 19 лютого 1992-го Постановою Верховної Ради України (разом із доданими зображеннями).

Конституція України 28 червня 1996 року закріпила цей символ нашої держави. Питання про великий герб відкладено на майбутнє.

Детальніше тут.

Джерело

 

В Києві з’явилась соціальна реклама до 100-річчя затвердження Тризуба державним гербом УНР

До 100-річчя затвердження Тризуба державним гербом Української Народної Республіки в столиці на сіті-лайтах та білбордах з’явилась соціальна реклама розроблена Українським інститутом національної пам’яті.

30 плакатів з соціальною рекламою розміщені в Києві завдяки сприянню Київської міської державної адміністрації.

“Затвердження керівництвом Української Народної Республіки княжого тризуба як державного герба поєднало українську державу, що постала під час Української революції 1917-1921 років,  із середньовічною Руссю. В 1992 незалежна Україна  повернула тризубу статус державного герба. Він є важливим символом, який єднає нинішню державу із її попередницею – Українською Народною Республікою, демонструє тяглість наших державотворчих традицій з часів Русі”, – наголосив Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Побачити соціальну рекламу можна в Голосіївському, Печерському, Дарницькому, Деснянському, Дніпровському, Подільському, Святошинському, Шевченківському та Солом’янському  районах за такими адресами:

25 лютого виповнюється 100 років від затвердження Тризуба державним Гербом УНР (фото, карта)вул. Велика Васильківська, 98

просп. В. Лобановського  перехрестя з вул.Кайсарова

вул. Ревуцького /175м від вул. О.Кошиця в напрямку проспекту М.Бажана, розподільча смуга (навпроти ринку)

вул. Мілютенка /вул. Кіото

вул. Шолом-Алейхема, 8

вул. І. Миколайчука на розі з вул. Березняківською, на зеленій зоні під мостом.

просп. Соборності Березняки, на розподільчому трикутнику

Наддніпрянське шосе, 8

бульв. Лесі Українки, 24 на розі з вул. М.Задніпровського.

вул. Басейна, 2

вул. Велика Васильківська навпроти буд. № 66.

вул. Ділова, 16

вул. М.Грушевського, 9/2

вул. Московська, 31/33 (біля кінотеатру “Зоряний”).

вул. М. Омельяновича-Павленка, 1

вул. Хрещатик, 19

проїзд  Бессарабський ,  (№1) напроти ринку

проїзд  Бессарабський, №3 напроти ринку

вул. Набережно-Лугова, 25

просп. Л. Курбаса , вул. Зодчих, біля кінцевої зупинки швидкісного трамваю №3

бульв. Вацлава Гавела, 23

вул. Бульварно-Кудрявська, 9

вул. Володимирська, 9 №2

вул. Дмитрівська напроти буд. №18/24

вул. М. Довнар-Запольського, 1

вул. С. Петлюри, 21А

вул. С. Петлюри, 25 №1

вул. Прорізна, 23

пл. Бессарабська, №2

пл. Бессарабська, №4

Карта за посиланням.

Нагадаємо, що 25 лютого 1918 року на засіданні Малої Ради (орган Центральної Ради, що діяв між сесіями) був затверджений Герб Української Народної Республіки. Ухвалений закон не містив малюнків, а мав лише опис. Майже через місяць 22 березня Мала Рада схвалила зображення герба авторства відомого художника Василя Кричевського – Тризуб князя Володимира Великого, обрамлений оливковим вінком.

Джерело

Поділитися:
Share

Усі відео