Україна піднялася на 76 місце в рейтингу Doing Business

Що вплинуло на позицію України у рейтингу Doing Business 2018?

Світовий банк оприлюднив черговий рейтинг легкості ведення бізнесу “Doing Business 2018”, в якому Україна посіла 76 місце. У порівнянні з минулим роком результат покращився на 4 позиції.

Рейтинг “Doing Business” укладається Світовим Банком щорічно на наступний рік та порівнює простоту підприємницької діяльності у різних країнах світу. За останній рік Україна суттєво покращила бізнес-клімат, але на її кінцеву позицію в рейтингу вплинули й істотні позитивні зміни у інших країнах, адже багато з них у своїй внутрішній діяльності орієнтуються на рейтинг Doing Business.

Рейтинг Світового банку складається за 10 критеріями. За чотирма з них Україна продемонструвала зростання. Найбільше країна піднялася за компонентом «Одержання дозволів на будівництво»: зі 140 на 35 позицію. +105 позицій – це найбільший ріст по компоненту серед всіх інших країн. Йому сприяли те, що  Київська міська рада зменшила розмір пайової участі в розвитку інфраструктури для нежитлових будівель з 10 до 2% та зниження вартості послуг з технагляду у будівництві.

За компонентом «Сплата податків» Україна піднялася з 84 на 43 сходинку. +41 пункт – це результат зменшення та уніфікації ставки Єдиного соціального внеску. Ці зміни відбулися у 2015 році, але через особливість методології рейтингу були зараховані лише зараз.

У звіті Світового банку позитивно відзначено те, що Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку запровадила вимогу розкривати інформацію щодо угод із заінтересованістю. На жаль, це не вплинуло на підвищення позиції України за компонентом «Захист міноритарних акціонерів», тому що знизилася оцінка за двома іншими індексами (прав акціонерів та корпоративної прозорості), які також формують цей компонент.

Україна також піднялася на 2 позиції за компонентом «Приєднання до електричної мережі» завдяки зменшенню вартості приєднання електроустановок до мереж Київенерго і на 1 позицію за компонентом «Врегулювання неплатоспроможності» (завдяки технічним коригуванням показників).

На жаль, не відбулося покращення позицій України також за критеріями «Започаткування бізнесу», «Отримання кредиту», «Міжнародна торгівля», «Примусове виконання контрактів», «Реєстрація власності».

Зміни в Україні у цих сферах виявилися недостатніми у порівнянні з успіхами інших країн.

“Ми ідемо вперед. Можливо, не так швидко, як хотілося б, але ми чітко знаємо, у якому напрямку нам потрібно рухатися. Цьогоріч місія Світового банку приїжджала в Україну на наше запрошення, щоб їх висновки були максимально об’єктивними. Я думаю, ми продовжимо таку практику надалі. І звісно, працюватимемо на покращення бізнес-клімату”, – прокоментував результати Степан Кубів, Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економічного розвитку і торгівлі України.

“+4 позиції – це добре, але ми хочемо краще. Увійти у Топ-40 рейтингу Україні має допомогти законопроект, який разом розробили Мінекономрозвитку і Офіс ефективного регулювання – №6540. Прийняти його треба якомога швидше, адже в дерегуляції важлива швидкість. Інші країни теж орієнтуються на рейтинг і роблять багато, адже, як і ми, зацікавлені у залученні інвесторів. Щоб залишатися на тому ж місці у рейтингу, треба бігти, а щоб рухатися вперед – бігти удвічі швидше. Тому ми підкреслюємо необхідність якомога швидшого ухвалення законопроекту №6540, який значно покращить інвест-клімат в Україні” – зазначив перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Звіт Світового банку (англійською мовою) можна переглянути тут: www.doingbusiness.org

Довідково: Оцінка Світового банку у Doing Business охоплює низку показників по 189 країнам світу та опрацьовується з використанням відгуків представників урядів, учених, фахівців-практиків і рецензентів.

Рейтинг покликаний дати об’єктивну основу для розуміння і вдосконалення систем нормативно-правового регулювання підприємницької діяльності по всьому світу.

Джерело

Україна піднялась на 105 позицій у рейтингу Doing Business 2018 за індикатором “Отримання дозволу на будівництво”.

Україна підвищила позиції у рейтингу Світового банку «Doing Business» — за загальним рейтингом країна піднялася з 80-го рядка на 76-й. А за індикатором «Отримання дозволу на будівництво»  піднялась на 105 пунктів – із 140-позиції на 35-ту!  Це і є результат роботи Мінрегіону впродовж 2016 -2017  років у напрямку дерегуляції у сфері будівництва. Про це наголосив Віце-прем’єр-міністр-Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко на своїй сторінці у Фейсбук.

За його словами, зростанню України у рейтингу сприяли в першу чергу законодавчі ініціативи Мінрегіону —  прийняття законів України №1817 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення містобудівної діяльності» і №2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо поліпшення умов ведення будівельної діяльності». «Вони спрямовані на дерегуляцію будівельної діяльності, поліпшення умов ведення бізнесу, зменшення зловживань контролюючими органами у видачі дозвільних документів,  усунення корупційної складової, а з іншого боку – на підвищення відповідальності забудовників», — написав Геннадій Зубко.

Він повідомив, що з прийняттям цих законів, зокрема:

  • скасовано категорії складності (яких було 5) й перейдено до класу наслідків, визначення яких зараз чітко врегульовано. Адже раніше найбільше корупційних зловживань виникало саме у питанні визначення категорії складності об’єкта, що в свою чергу впливало на вид дозвільного документа (декларація або дозвіл);
  • скасовано декларацію на початок виконання будівельних робіт. Відтепер будівництво об’єктів з незначними наслідками (СС1) здійснюватиметься за повідомленнями, а об’єктів  з середніми та значними наслідками (СС2 та СС3) — за дозволами;
  • встановлено чіткі рамки й критерії для перевірок —  у залежності від ступеню ризику об’єкта. Зокрема:  з високим ступенем ризику (СС3) – не частіше одного разу на два роки; з середнім ступенем (СС2) – не частіше одного разу на три роки; з незначним ступенем (СС1) – не частіше одного разу на п’ять років;
  • затверджено перелік будівельних робіт, що не потребують отримання дозволів на початок їх виконання та не потребуватимуть прийняття в експлуатацію. Серед таких робіт є відновлення благоустрою, дитячих і спортивних майданчиків, перепланування не несучих стін у квартирах, заміна покриття покрівель будинків, монтаж технічних засобів телекомунікацій та антенних споруд зв’язку, забезпечення безперешкодного доступу для інвалідів, будівництво фортифікаційних споруд тощо.

Передбачено можливість отримання сертифікату (прийняття в експлуатацію) через електронну систему.

«Законом №2020  ми скасували зайву процедуру отримання будівельниками технічних умов від ДСНС з пожежної безпеки на будівництво. Відтепер ці вимоги будуть отримуватися разом з архітектурно-будівельними вимогами. Також значно вплинуло на зростання рейтингу прийняття КМДА рішення щодо зменшення з 10% до 2% розміру пайового внеску забудовників в розвиток соціальної інфраструктури», — зазначив Віце-прем’єр-міністр .

«Україна – в ТОП-50 країн за показником «Отримання дозволів на будівництво». Це значно вплинуло на загальний рейтинг держави і є найкращим прогресом України в світі. Цей результат є в першу чергу головним індикатором для інвесторів і збільшення притоку іноземних інвестицій в країну. Україна реформується і ми не зупиняємось на досягнутому. Дерегуляція в Україні бізнес-процесів, зокрема у галузі будівництва, буде продовжена. Плануємо і надалі поліпшувати позиції у «Doing Business і тримати високу планку», — написав Геннадій Зубко.

За підрахунками експертів Світового банку, один пункт у рейтингу надає можливість додатково залучити в економіку країни близько 600 млн доларів інвестицій.

Нагадаємо, рейтинг Світового банку Doing Business — це результат щорічного дослідження, що оцінює простоту ведення підприємницької діяльності на базі 10 індикаторів в 190 країнах. Один із індикаторів – «Отримання дозволу на будівництво». У 2017 році (станом на червень) серед 190 країн, Україна зайняла загальне  – 80 місце. За індикатором «Отримання дозволу на будівництво» – 140 місце.

Джерело