Як Трамп може завершити війну росії проти України

BBC Україна

Газета Wall Street Journal опублікувала статтю, що базується на словах анонімних джерел, знайомих зі змістом розмови обраного президента США Дональда Трампа з Володимиром Зеленським та президентом Франції Емманюелем Макроном у Парижі 7 грудня.

За даними цих джерел, Трамп сказав Зеленському і Макрону, що він проти вступу України до НАТО, але за те, щоб після припинення вогню Україна залишилася сильною і добре озброєною країною.

Також Трамп хоче, щоб для моніторингу дотримання режиму припинення вогню на українській території були розгорнуті війська європейських країн, але не під егідою НАТО.

Американські війська він відправляти туди не хоче, але не виключав певної підтримки для цього контингенту з боку США.

Як пише видання, Трамп зазначив, що Європі “доведеться взяти на себе більшу частину тягаря з підтримки та захисту України”.

За словами співрозмовника видання, обізнаного про зустріч, Трамп також закликав європейців зробити більше для того, щоб змусити китайців чинити тиск на Кремль з метою припинення війни.

Вони обговорили використання тарифів для Китаю як розмінної монети, якщо Пекін не погодиться це зробити.

Можливе розміщення іноземних військ

За даними WSJ, відправлення військ європейських країн в Україну вже обговорюють.

Спочатку про це тихо говорили між собою тільки представники Британії та Франції, але тепер в обговореннях беруть участь Україна, майбутня адміністрація Трампа і представники ще кількох країн Європи.

За словами двох джерел, генеральний секретар НАТО Марк Рютте незабаром (дата не уточнюється) організовує в Брюсселі зустріч за участю Зеленського, лідерів Великої Британії, Франції, Німеччини, Італії, Польщі та голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн для обговорення майбутніх гарантій безпеки для України.

Видання зазначає, що неясно, якою мірою на це готова погодитися Москва. Володимир Путін у минулому висловлювався за жорстке обмеження розмірів і бойового потенціалу ЗСУ і проти присутності на території іноземних військ (крім російських).

У четвер прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що його країна поки що не ухвалювала рішення щодо відправки військ в Україну в разі припинення вогню, перемир’я або миру і не планує. З іншого боку, джерело агентства AFP у Києві зазначило, що для його країни присутність європейських військ була б корисною як гарантія того, що потенційна угода про припинення вогню не буде порушуватися.

Раніше цього тижня президент України Володимир Зеленський заявив, що Київ може розглянути ідею розміщення західних військових в Україні, доки її не приймуть до Північноатлантичного альянсу.

Чи зможе Трамп вмовити Зеленського і Путіна на переговори

Обраний президент США Дональд Трамп неодноразово заявляв, що зможе завершити війну в Україні за один день. Ця амбітна обіцянка стала однією з ключових тез його передвиборчої кампанії, пише Foreign Affairs.

Втім, на думку видання, ситуація на полі бою поки що не сприяє укладенню угоди. Для завершення війни потрібна або повна перемога однієї зі сторін, або патова ситуація. Зараз жодна сторона не досягла вирішальної переваги, але й війна ще не зайшла у глухий кут.

Президент Росії Володимир Путін вважає, що він перемагає. І якщо Трамп скоротить військову допомогу Україні, Путін ще більше зміцниться у своєму намірі продовжити наступ, адже армії рідко припиняють боротьбу, коли противник ослаблений, йдеться у статті.

Якщо Путін відчує, що Трамп і його нова команда намагаються їх умиротворити, він стане ще агресивнішим, наголошує видання. І проводить паралелі з угодою з Талібаном в Афганістані, яку Трамп уклав під час свого першого терміну.

Таліби використали домовленості як тимчасову перевагу, що допомогла їм досягти повного контролю над Афганістаном.

Аналогічна стратегія умиротворення Путіна теж може мати катастрофічні наслідки, попереджають автори статті.

На їхню думку, головний аргумент, який може переконати Київ погодитися на поступки, – це членство України в НАТО.

Українці, які пережили численні порушення міжнародних домовленостей з боку Москви, не довіряють обіцянкам Кремля без реальних гарантій, зауважує Foreign Affairs.

Офіційне запрошення України до НАТО повинно бути зроблено в день підписання мирної угоди. Це допоможе запобігти затягуванню процесу ратифікації та надасть Україні чіткі перспективи безпеки, вважають автори статті.

І наголошують, що для Трампа посередництво у врегулюванні конфлікту стане нагодою продемонструвати свою майстерність у дипломатії й потенційно здобути Нобелівську премію миру, якої він прагне.

“Ні Путіна, ні Зеленського не вдасться легко вмовити сісти за стіл переговорів. Але нескінченна війна чи капітуляція перед Путіним були б значно гіршими”, – резюмує видання.

Версія Єрмака

Тим часом керівник Офісу президента Андрій Єрмак в інтерв’ю Суспільному пояснив, що Київ має бути сильним, щоб говорити з Москвою на рівних.

Для цього, за його словами, бракує зброї, запрошення до членства в НАТО та чітких безпекових гарантій того, що РФ не нападе знову за кілька років.

Він також назвав останні заяви Кремля “мовою ультиматумів”.

Керівник ОП зазначив, що обраний президент США Дональд Трамп “точно хоче” припинити війну РФ в Україні, однак чіткого плану щодо цього поки що не має.

“Ніякого плану поки не існує, і точно ми його не бачили. Ми точно знаємо, що існує декілька думок, декілька позицій – вони обговорюються”, – заявив Єрмак.

При цьому президент Зеленський, за його словами, хоче ще раз поговорити із чинним президентом США Джо Байденом щодо членства України в НАТО.

“Україна вже багато разів дивувала світ, зокрема несподіваними операціями на фронті, тож розмова про членство в НАТО відбудеться”, – зазначив керівник ОП. І наголосив, що Байден ще має юридичні можливості зробити цей крок.

Джерело

 

Фото: ОПУ

Автор