Санкції на часі. 13.12.2024
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 13.12.2024.
1. У росії вдруге за два роки рекордно підвищать тарифи на газ.
– російська влада знову різко підвищує тарифи на газ для громадян та бізнесу, щоб покрити бюджетні втрати «Газпрому», який після втрати європейського ринку зазнав рекордного чистого збитку.
– З 1 липня 2025 року тарифи на газ для всіх споживачів зростуть на 10,3%, що майже дорівнює цьогорічному рекорду в 11,2%.
– З 2022 року накопичене підвищення цін становить 37%.
– «Газпром» також збільшить тарифи для підприємств ЖКГ та енергетики на 21,3%. Підвищення має принести компанії додаткові 33 млрд рублів, що критично необхідно після збитків у 629 млрд рублів у 2022 році.
– Експорт газу впав до 69 млрд кубометрів – мінімуму з 1985 року, а видобуток скоротився до 404 млрд кубометрів, найнижчого рівня за 34 роки.
– Криза «Газпрому» посилюється падінням прокачки газу до Європи до 28 млрд кубометрів – рівня 1970-х років.
2. Частка китайських автомобілів на російському ринку за підсумками січня-листопада 2024 досягла майже 60%.
– За цей період у росії було продано 848 тис. машин з Китаю, що на 80% більше, ніж рік тому.
– Відзначають зростання числа китайських брендів: у 2023 році їх було 29, а до 2024 року цей показник зріс до 60.
– Лінійки зокрема оновили лідер серед іномарок — Haval, а також Chery, Geely, Dongfeng, Tank, GAC, Оmoda, BAIC, JAC, Hongqi та Exeed.
3. В росії через ослаблення курсу рубля та зростання лізингових ставок вартість базового обладнання для складів зросла на 25% за рік , а запчастин для нього – на 16%.
– Це накладається на обмежену пропозицію: з ринку пішли основні європейські виробники, яких замінюють лише китайські постачальники.
– Через дефіцит логісти прагнуть продовжити термін служби обладнання, частіше ремонтуючи його.
4. З 26 грудня Google Play припинить обслуговувати російських розробників, чиї банківські рахунки для виведення коштів відкриті в рф.
– Монетизація в маркеті для російських розробників стане неможливою.
– Всі спроби користувачів придбати платні програми російських розробників, здійснити покупки всередині додатків або продовжити підписки через систему платежів Google Play відхилятимуться.
– Підсумкові виплати за всіма транзакціями в Google Play будуть здійснені 15 січня 2025 року.
5. Банки ОАЕ збільшили терміни проведення платежів російського бізнесу в середньому до двох тижнів.
– Порівняно з показником минулого року, період обробки платежів подовжився на 30%. Ситуація погіршувалась протягом усього 2024 року, але її посилили санкції США у листопаді на 50 російських банків, які займалися міжнародними розрахунками.
– Після запровадження санкцій банки ОАЕ почали переглядати схеми взаємодії та посилили перевірки платежів, особливо через кореспондентські рахунки.
– Російський бізнес використовує розрахунки в дирхамах, поряд з іншими валютами дружніх країн, після того, як у 2022 році значна частина російських банків через санкції виявилася відрізаною від долара та євро.
– У вересні 2024 року частка нейтральних валют під час розрахунків російського бізнесу за експорт становила майже 39%, за імпорт — 33%.
6. Кіпр посилив вимоги для російських туристів.
– Влада Кіпру запровадила нові правила для отримання візи російськими туристами, які значно ускладнюють процес.
– Хоча вимоги схожі на шенгенські, кіпрська віза не дає права вільного пересування країнами Шенгенської зони.
– Згідно з новими правилами, максимальний термін розгляду заявок становить 15 календарних днів, тоді як раніше документи приймали за 3-4 дні до виїзду.
– Список необхідних документів суттєво розширився. У спонсорському листі тепер необхідно вказувати деталі поїздки, її терміни та всі витрати, які покриватиме спонсор.
– Нові вимоги ускладнюють отримання візи для росіян.
7. Україна ідентифікувала танкери з російського “тіньового” нафтового флоту.
– Київ виявив 238 танкерів, що належать до російського “тіньового” флоту і використовуються для транспортування нафти та пального по всьому світу.
– За інформацією Головного управління розвідки України, цей флот оцінюється у 10 мільярдів доларів і складається з понад тисячі застарілих, погано обслуговуваних суден без належного страхування, зі складною структурою власності.
– Вони діють під “зручними” прапорами та у “дружніх” юрисдикціях.
– Загальна вантажопідйомність цього флоту перевищує 100 мільйонів тонн, що становить близько 17% світового танкерного флоту.
– Частина суден була перенаправлена з “іранської тіньової армади” на транспортування російської нафти.
8. США запровадили санкції проти чиновників із Грузії.
– Сполучені Штати Америки запровадили нові санкції проти 20 високопосадовців Грузії, причетних до підриву демократії в країні. Про це йдеться на сайті Державного департаменту США.
– Обмеження торкнуться близько 20 осіб, включаючи осіб, які обіймають посади міністрів уряду та членів парламенту, співробітників правоохоронних органів та служб безпеки, а також приватних осіб.
– Зазначається, що санкції доповнюють інші зусилля Білого дому проти правлячої партії «Грузинська мрія», яка, на думку чиновників, підриває довіру та стає дедалі проросійською.
– Також США запроваджували обмеження, які включають призупинення дії механізмів стратегічного партнерства між країнами.
9. Міністерство оборони Фінляндії заблокувало сім угод із нерухомістю за участю двох російських покупців на тій підставі, що дозвіл на придбання може загрожувати національній безпеці.
– «Міністерство оборони ретельно досліджує походження кожного покупця нерухомості з-за меж ЄС та ЄЕЗ», — сказав міністр оборони Антті Хакканен у заяві, маючи на увазі Європейський Союз та Європейську економічну зону, до якої також входять Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн.
– Останні рішення стосуються власності в Паргасі на узбережжі південної Фінляндії та п’яти об’єктів у Кокемакі на південному заході країни, йдеться в заяві міністерства.
– Обидві особи, які здійснювали транзакції, були приватними особами з російським громадянством.
– Уряд Фінляндії у вересні запропонував заборонити більшості громадян росії купувати нерухомість у країні.
10. В команді обраного президента США Дональда Трампа розглядають кілька варіантів для стримування розвитку ядерної програми Ірану, зокрема можливість завдання превентивних авіаударів по іранських ядерних об’єктах.
– Плани щодо ударів набули серйозного розгляду серед членів перехідної команди Трампа на тлі ослаблення позицій Ірану після падіння режиму Башара Асада в Сирії.
– За словами джерел, ці фактори, а також останні викриття у сфері ядерних розробок Ірану, стали стимулом для жвавих внутрішніх дискусій. Однак обговорення цього питання поки що перебувають на початкових стадіях.
– Раніше американські посадовці заявляли, що Ірану може знадобитися кілька місяців для розробки ядерної зброї.
– Перехідна команда нового президента також працює над стратегією “максимального тиску 2.0” проти Тегерану, яка стане продовженням підходу Трампа з його першого терміну, коли основну увагу було зосереджено на жорстких економічних санкціях.
– Наразі у фокусі — розробка військових кроків, що можуть стати центральною частиною кампанії проти Ірану, доповненою більш жорсткими фінансовими заходами.
– Джерела, знайомі з планами, розповіли, що обговорюються два основні варіанти.
– Перший передбачає посилення військового тиску шляхом відправки додаткових американських військ, літаків та кораблів на Близький Схід, а також можливість продажу Ізраїлю сучасної зброї для ураження іранських ядерних об’єктів.
– Другий варіант — використання загрози військової сили в поєднанні з санкціями для того, щоб змусити Тегеран погодитися на дипломатичне вирішення конфлікту.
– Наразі невідомо, який саме шлях вибере Трамп. Хоча він неодноразово наголошував на бажанні уникнути масштабної ескалації в регіоні, він не виключив можливості війни з Іраном, частково через підготовку Тегераном змови для його вбивства.