Санкції на часі. 06.08.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 06.08.2024.

1. російський техногігант «Роскосмос» прозвітував про втрату 180 мільярдів рублів через санкції.

– Опинившись під санкціями через війну з Україною та втративши майже всіх іноземних замовників, «Роскосмос» четвертий рік поспіль зазнає збитків.
– Минулий рік “Роскосмос” завершив у мінусі на 13,9 млрд рублів, а роком раніше зафіксував збиток на 17 млрд рублів. Накопиченим підсумком за 2020–2023 рр. чистий збиток держкорпорації перевищив 100 млрд. рублів.
– Ударом «Роскосмосу» стали масові розриви контрактів на запуски супутників, які до війни становили левову частку його доходів. Відмова так званих “недружніх” держав від контрактів обійшлася “Роскосмосу” в 180 млрд рублів.
– У 2023 році “Роскосмос” здійснив лише 19 космічних пусків – на 3 менше, ніж у перший рік війни. Порівняно з довоєнним 2021 роком кількість запусків скоротилася на чверть, або 6 одиниць, а якщо порівняти з початком 2000-х — практично вдвічі.
– Результати «Роскосмосу» стали чи не найгіршими в сучасній історії росії: менше запусків (16) держкорпорація здійснювала лише одного разу — 2020 року, на тлі пандемії та «локдаунів».

2. Постачання російського газу до країн Євросоюзу газопроводом «Турецький потік» у січні-липні 2024 р. зросло на 40,5% у річному вираженні до 9,26 млрд куб. м. Це випливає з даних Європейської мережі операторів газотранспортних систем.

– У липні експорт газу цим маршрутом перевищив 1,5 млрд куб. м, що на 29% більше за червневі обсяги і на 9% вище, ніж було поставлено в липні 2023 р.
– Середньодобовий рівень прокачування за місяць склав 48,9 млн куб. м. Більше цей показник був лише у серпні минулого року, коли він досяг 49,4 млн. куб. м.

3. Західні компанії, які не пішли з росії після введення санкцій, «підривають зусилля щодо ізоляції росії».

– Деякі західні компанії, які все ще працюють у росії, призупиняють свої плани щодо виходу, незважаючи на триваючі зусилля з ізоляції економіки країни.
– Вторгнення в Україну спровокувало масовий відтік із російського ринку транснаціональних корпорацій, які побоювалися потенційної негативної реакції споживачів, якщо вони залишаться.
– Starbucks і McDonald’s були серед тих, хто вийшов, оскільки Захід розв’язав санкції проти Москви та намагався ізолювати російську економіку.
– На даний момент більше половини з зареєстрованих у рф західних компаній до початку війни продовжують працювати в країні. Більшість компаній, які все ще в росії, налаштовані на те, щоб залишатися на місці й сподіватися, що умови зміняться, і їм не доведеться йти.
– Такі компанії як Unilever та Burger King “продовжують підживлювати” російську економіку та демонструвати громадянам рф, що країна подолала західні санкції.
– Збереження присутності в росії не є порушенням санкцій, але компанії роблять внесок в економіку і тому викликають критику з боку передвиборчих груп. «Ці західні компанії, які все ще ведуть бізнес у росії, не мають моральної основи», — сказав Sky News Марк Діксон, засновник The Moral Rating Agency.
«Це ідіотизм, коли Захід качає гроші і допомагає Україні, що він повинен робити, а його власні компанії підтримують російську економіку».

4. США звинуватили росію у постачанні Китаю сировини для збройового плутонію.

– Китай будує сотні шахт у західних регіонах країни для розміщення міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), швидко нарощуючи можливості для завдання ядерного удару у відповідь.
“Уран для виробництва ядерних боєголовок, якими будуть забезпечені ці ракети, постачає росія”, – попередив Віпін Наранг, виконуючий обов’язки помічника міністра оборони США з питань космічної політики.
“Розширення китайських шахт у буквальному сенсі слова підживлюється росією, оскільки Москва постачає Китаю реакторне паливо з високозбагаченого урану (ВОУ), яке використовується для виробництва збройового плутонію”, – додав він.

5. Митниця у німецькому Любеку, попри санкції, пропустила до рф 60 тонн спецмастил для верстатів, які працюють на оборонку.

– Постачальником виступала гонконзька VIP Resource Limited, а одержувачем — фірма “Амертенд” у російському Єкатеринбурзі.
– Власником VIP Resource Limited вказаний Максим Криворученко із Запоріжжя.
– Журналісти не знайшли слідів його реальної бізнесової діяльності, тож припускають, що Криворученко є підставною особою.
– У пресслужбі німецької митниці на запит DW відповіли, що не можуть коментувати ситуацію “з окремими компаніями чи конкретними випадками”.

6. Орбан формує антиєвропейський блок всередині ЄС.

– Ультраправі фаворити перемоги на наступних виборах в Австрії уклали альянс з угорським лідером Віктором Орбаном, який може посилити непокору Брюсселю та загрожувати і без того крихкому консенсусу щодо війни в Україні, якщо вони прийдуть до влади.
– Орбан часто блокував або відкладав важливі рішення Європейського Союзу, такі як санкції проти росії та допомога Україні, вимагаючи при цьому поступок від блоку.
– У той час, як інші жорсткі націоналісти, що зараз очолюють європейські уряди, обрали більш поміркований шлях, лідер Австрійської партії свободи (FPO) Герберт Кікль тісно об’єднав свою партію з Орбаном, самозваним поборником «неліберальної демократії».
– Інші партії, включаючи Національне об’єднання Марін Ле Пен у Франції, приєдналися до цього альянсу за кілька днів, зробивши його третьою за чисельністю політичною групою в Європейському парламенті.
– Кікль, який назвав главу Європейської комісії Урсулу фон дер Ляєн «розпалювачем війни», заявив минулого місяця, що він і Орбан підтримують «мирне вирішення війни між Україною та росією».

7. Volkswagen повертається в росію через Китай, але не визнає цього.

– Німецький автогігант Volkswagen вийшов на російський ринок у липні цього року з брендом Jetta.
– Автомобілі Jetta, що продають на російському ринку, виготовляються на заводі в Китаї спільним підприємством Volkswagen і китайської автомобільної групи FAW.
– Більшість спільного підприємства Volkswagen-FAW знаходиться в руках Китаю. Дизайн автомобілів лише незначно відрізняється від оригіналів VW.
– Зазначається, що найголовніше те, що в той час, як Volkswagen, як і всі інші західні виробники автомобілів, давно офіційно пішов з російського ринку, Jetta зараз готується знову офіційно закріпитися в росії, незважаючи на війну і санкції.
– Volkswagen заявив, що нічого не знає про бізнес у росії. В повідомленні Die Zeit зазначають, що не дуже правдоподібно, що такий крок можливий без відома Volkswagen.

Автор