Попереду важка зима, потрібен енергетичний турборежим від влади

Вікторія Сюмар

За останні кілька днів мене декілька разів запитали, чи правда, що Україна продає електроенергію за кордон, а отже, «хтось заробляє» і «комусь вигідно».

Ці іпсошні тези дуже благодатні, в них легше повірити, аніж прийняти реальність. І люди вірять, особливо коли чесної розмови з країною про те, що дуже важко, і буде ще складніше, так і не відбулося. Принаймні в частині енергетики.

Так, на певному рівні хтось подає інформацію про розбиту росіянами генерацію, яку вже не можна відновити ні за декілька днів, ні за декілька місяців. Щось якісно коментують експерти.

Але потім виходить Міненерго і офіційно каже: інформація західної преси, а саме авторитетної британської Financial Time, що в січні світло в українців може бути 2-4 години, – це ворожа ІПСО.

В мене питання: може, замість виявлення фейків Міненерго займеться своєю роботою?

Наприклад, пояснить країні структуру генерації, та скільки з неї знищено. А потім розробить план від уряду, який дозволить людям вижити взимку.

Для початку уряд мав би вже прийти в Раду з ініціативою зняти мито на ввезення акумуляторів, сонячних панелей, теплонаносів і т.д., і міні газових станцій. Аби здешевити і зробити доступними.

Чи не варто туди інвестувати кошти, які ми отримали від партнерів? Який відсоток?

Як мінімум, я би чекала від уряду кредитування всіх тих, хто готовий в кредит оснащувати свої бізнеси і домівки альтернативними джерелами енергії. Людям потрібні доступність цих речей на ринку і система стимулів.

Так само непогано було б зрозуміти рівень забезпечення критичної інфраструктури громад. Бо партнери надали нам чимало генераторів для потреб міст, і до багатьох обʼєктів вони підключені, але чи передбачені в місцевих бюджетах кошти на дороге пальне для цих генераторів? І чи існують бодай приблизні підрахунки скільки такого пального і коштів на це потрібно, аби пройти зиму… Аби не було так, що в момент ікс без електрики залишаться навіть лікарні.

Так само питання: наскільки зможуть працювати школи, виші та садочки? Без відповіді на це питання вже зараз від уряду, Міненерго і Міносвіти у багатьох мам точно виникне бажання сісти і поїхати за кордон, аби забезпечити своїм дітям освіту…

Як в таких умовах вижити маленьким бізнесам? На скільки зросте собівартість продукції та послуг у тих кавʼярнях, перукарнях і т. д.? І чи не простіше людям, які щось роблять руками, робити це в якійсь іншій країні?

Це чергові хвилі біженців. Це прямо вплине на економіку. І це саме те, чого так хоче домогтися путін – випаленої землі, де неможливо жити.

Замість цього ми можемо і маємо запустити турборежим з альтернативною енергетикою, закликати партнерів допомогти технологіями і створити нову диверсифіковану систему генерації, тих самих мінігазових станцій і т. д.

Я знаю, що ми не зробимо це за три-пʼять місяців до зими на всі сто. Бо надто багато часу вже втрачено. Але це єдиний шлях, і ним треба йти прямо зараз.

В нас попереду важка зима. Ворог тиснутиме на фронті, війна не припиниться. Росіяни хочуть говорити зі США, але вже після американських виборів. Це очевидно.

Це насправді єдиний прийнятний варіант для путіна. І цю зиму нам треба пережити. Тут. Працювати і підтримувати ЗСУ.

І саме про це вже зараз варто чесно поговорити з країною.


Володимир Ар’єв

Відключення електроенергії та все, що навколо них, виділили одну велику проблему, яка є коренем багатьох дискусій. Це манера спілкування влади і постачальників послуги з народом.

Влада за підтримки лідерів думок вимагає безумовної довіри до своїх пояснень, а всі прояви недовіри прирівнює в кращому разі до «ворожих ІПСО». Але люди не хочуть вірити лише словам і у них чимало причин не довіряти владі та її спікерам після попередніх неправдивих запевнень. Тому шукають альтернативні джерела, які не завжди є правдивими, але викликають довіру через зрозумілу форму донесення інформації.

Що має робити влада? Спокійно, зрозуміло, аргументовано і (важливо!) з повагою доводити людям чесність поданої інформації. Що відбувається насправді? Зверхні заяви, однотипні та загальні пояснення, які не можуть зруйнувати стіну недовіри.

Наприклад, розповсюджений наратив про експорт електроенергії, поки народ сидить у темряві. Що роблять посадові особи? В кращому випадку зневажливо радять пошукати баланси в інтернеті. Про те, щоб просто і аргументовано довести, що цього немає, публікувати баланси в окремих інформаційних повідомленнях з посиланням на джерела – про це не йдеться.

Тому, коли вчергове чую від влади про «ІПСО» та вимогу сліпо вірити, хочеться зробити щось нехороше в сторону звуку. Бо для того, щоб була довіра, потрібно подавати інформацію доказово, чесно і якісно, – так, щоб люди її сприймали.

Сумнів є ознакою критичного мислення. Україна йому лише вчиться. Засуджувати сумніви – будувати росію. В цивілізованому світі комунікація влади і суспільства відбувається, починаючи з розуміння, що люди мають право на сумнів. І формування повідомлень із врахуванням цього права є ключем до довіри. Як і повага до громадян, якої у влади зараз не видно.


Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Чому українці без світла?

Давайте дещо уточнимо. Про те, що наші теплоелектростанції вразливі до ударів російських ракет, зрозуміло було ще у лютому 2024 року. Москва мала можливість знищувати наші ТЕС, а значить, рано чи пізно цей день настав би.

Про те, що вся наша потужна ядерна енергетика без працюючих ТЕС ляже на бетон пузиком, мені крупні фахівці у галузі енергетики розповідали ще взагалі до війни – до 2014 року.

Іншими словами, той факт, що наша ахілесова п’ята – це наші ТЕС, відомо було ще на самому початку вторгнення.

Будь-якій людині з технічною освітою зрозуміло, що в таких умовах діяти можна двома способами. Або створити непробивний щит ППО над ТЕС, або негайно вкладатися у будівництво великої кількості малих ТЕС по всій країні, але подалі від фронту. Просто аби ворог їх не зміг знищити всі.

Ба більше, у 2022 році Україна вже сиділа без світла, і вже це мало бути приводом замислитися, а якщо раптом?..

Що сталося насправді?

Спершу урядовці гучно відзвітували, що на захист української енергетики вони передали 9 мільярдів грн. Потім “Центренерго” відрапортувало, що вони на 100% виконали роботи з облаштування засобами фізичного захисту Трипільської ТЕС і на 70% – Зміївської ТЕС. Далі відомий “борець з корупцією” Мустафа Найєм похвалився, як вони “провели подібну роботу другого рівня від ударів дронів на майже 22 обʼєктах по всій країні”.

А потім… А потім прилетіли російські ракети і знищили Трипільську і Зміївську ТЕС. А КАБами привели в непрацюючий стан Курахівську ТЕС. Ще й по Бурштинській прилетіло добряче.

Що нам про це сказала влада? Перелічую. Влада сказала “Упс! А проти ракет станції захищені не були!”, а потім “у загибелі станції винні американці – вони нам ППО не надали”.

Так, то правда, зразу після загибелі ТЕС вимикати світло українцям не почали, тому що була висока вода, і можна було компенсувати нестачу електрики ударною роботою ГЕС і ще сонячних станцій. Але потім вода зійшла… І “Укренерго” заголосив, що він змушений вимикати електрику українцям через “високу щільність хмар”, які, зарази, сонячним станціям працювати не дають.

Нині влада взагалі не заморочується поясненнями, для влади хто говорить про провину влади у вимиканні світла українцям, – той російське ІПСО.

Хоча очевидно й дитині. Головна причина відсутності електрики – кричуща неготовність зеленої влади до російських атак по українських ТЕС. Знищення ТЕС росіянами було справою часу. Але що зробила зелена влада, аби убезпечити Україну від цього? НІ ФІГА. Зелена влада не будували малі ТЕС та інші підприємства з генерації.

Вона витратила 9 мільярдів на те, що наші ТЕС НЕ захистило.

І от тепер доречне питання. Не треба мені розповідати байки про російські ІПСО і “у всьому винна Москва”. Мене цікавить, хто вчинив службове недбальство, у результаті якого мої родичі в Києві сидять без електрики?

Агов! Я мовчу про втрачені ТЕС, хоча це активи на мільйони доларів. Глянемо на сучасність. Україні вимикають електрику на довгі години, а це означає, що стоятимуть офіси, підприємства, виробництва. Нас уже лякають темною зимою. Це втрати на мільйони і мільярди доларів.

Хто за це відповість?

Хто призвів до таких шалених втрат – Найєм, міністр інфраструктури, керівництво Укренерго – хто? Хто винний в тому, що українців повернули у 18-е сторіччя, і що ми зараз змушені витрачати кошти на ті самі малі ТЕС. Нам уже радять переїжджати в села, збирати хмиз, перебиратися в райони, “де електрика є” – хто у всьому цьому винний?

І це я називаю версію найбільш прийнятну для влади. Бо мережами вже носяться версії про те, що генерації Україні цілком вистачає – світло виключають, аби збільшити тарифи. А ще гуляє версія, що нам для забезпечення населення цілком вистачає ядерної генерації, а пікові навантаження можна компенсувати імпортом.

Владі варто збагнути, якщо не знайдеться винний в тому, що Україна сидить без світла, або якщо винним висталять цапа-відбувайла, населення повірить як раз у версію змови.

Перебити це владі буде дуже важко.


Ростислав Павленко

Не тринди. Відповідай

У середовищі свідків «безгрішного Зе» шириться новий темник.

Хто говорить про проблеми енергетики, гірше того, надає пропозиції щодо їх вирішення, – той «зрадофіл», «всепропальшик» і «русскій іпсошник».

Усі мають освітлюватися і зігріватися від «винятково теплого прийому Першої Пари» на святкуванні висадки в Нормандії.

Це типова підміна понять. Бо Нормандія Нормандією, а відповісти на запитання, що буде з енергетикою, влада ЗОБОВʼЯЗАНА.

Не ховатися за героїзм воїнів, яким аплодує світ і уділяє керівництво часткою цієї слави. А дати чітку відповідь: що влада робить для вирішення нагальних проблем, з якими стикнулись люди:

– Людям буде допомога чи ні?
– Громади отримають ресурси для «децентралізованої генерації» чи ні?
– Влада, крім підвищення цін і тарифів, буде щось ініціювати чи ні?

Все ж просто. Як ви любите. Прості питання. Ви ж так рвались до влади.
Відповідай-те.

Автори
, , ,