Санкції на часі. 03.06.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 03.06.2024.

1. Путін не зміг домовитися із Сі Цзіньпіном про будівництво газопроводу «Сила Сибіру-2» під час свого нещодавнього візиту до Пекіна.

– Це сталося головним чином через вимогу Пекіна щодо ціни майбутніх постачань газу.
– Китай захотів купувати газ у росії за «внутрішніми російськими цінами, що сильно субсидуються», що Москва вважала «необґрунтованим».
– Також Пекін дав зрозуміти, що має намір купувати лише невелику частину з 50 млрд кубометрів на рік, які Москва хоче постачати за «Силою Сибіру-2».
– Через те, що переговори щодо газопроводу зайшли в глухий кут, у ще неопублікованому звіті одного великого російського банку газопровід було виключено з базового прогнозу для «Газпрому». Це призвело до зниження очікуваного прибутку експортної монополії майже на 15% у 2029 році, коли, згідно з розрахунками банку, газопровід мав бути запущений.
– Китай та росія також обговорювали, щоб один або кілька банків “фінансували торгівлю компонентами для російської оборонної промисловості”, що може спричинити санкції США.
– За інформацією FT, угода щодо “Сили Сибіру-2” “залишається віддаленою”, а передбачуване співробітництво з китайськими банками — у меншому обсязі, ніж запитувала росія.

2. Травневий експорт російського трубопровідного газу до Європи зріс на 39%.

– Середньодобові поставки природного газу до Європи в травні зросли на 7,3% порівняно з квітнем і на 39% у річному обчисленні.
– Розрахунки, засновані на даних європейської газотранспортної групи Entsog і щоденних звітах “Газпрому” про транзит газу через Україну, показали, що середньодобовий експорт трубопроводів до Європи минулого місяця зріс до 89,5 млн кубометрів з 83,4 млн кубометрів у квітні та 64,5 млн кубометрів у травні 2023 року.
– Експорт природного газу «Газпромом» до Європи цього року досяг приблизно 13 мільярдів кубометрів.

3. рф розмістила на орбіті супутники-вбивці і може атакувати “зовсім з іншого напрямку”.

– Росія 16 травня 2024 року запустила супутник, який, ймовірно, є зброєю, здатною не лише проводити огляд, а й атакувати інші супутники у космосі. Йдеться про супутник під назвою “Космос 2576”. Про це пише видання The Telegraph.
– Журналісти нагадали, що заступник представника США зі спеціальних політичних питань в ООН Роберт Вуд нещодавно сказав, що “Космос 2576”, швидше за все, вже має ціль у полі зору.
“Росія розмістила цю нову протикосмічну зброю на тій самій орбіті, що й урядовий супутник США”, – сказав Вуд. Йдеться про американський супутник, що отримав позначення USA 314.
– Він має розвідувальні можливості.

4. росія фінансує свою пропаганду в Європі через “правозахисний” держфонд.

– Російський державний “Фонд підтримки та захисту прав співвітчизників” (“Правфонд”) розповсюджує кремлівську пропаганду у країнах Європи. російський держфонд насправді є операцією впливу Москви, що діє в 48 країнах Європи та всього світу.
– Група витратила мільйони євро на фінансування пропагандистських і правових кампаній.
– Публічні дані показують, що місцеві партнери “Правфонду” отримали мільйонні державні субсидії від ряду європейських країн, де фонд має місцеві відділення.
– Крім того, “Правфонд” також допомагав оплачувати захист засудженого торговця зброєю Віктора Бута та вбивці Вадима Красікова, а також найняв низку колишніх офіцерів розвідки як керівників своїх операцій у європейських країнах.

5. росія намагається відлякати людей від Олімпійських ігор у Парижі.

– росія, якій заборонили брати участь в Олімпіаді 2024 через війну в Україні, розгорнула таємну кампанію впливу з метою дискредитувати Ігри та посіяти страх перед тероризмом, йдеться у новому звіті підрозділу Microsoft з аналізу загроз.
– У доповіді йдеться про «плодючих російських агентів впливу», які минулого літа почали займатися дискредитацією Олімпійських ігор 2024 року та президента Франції Еммануеля Макрона.
– Як виявила Microsoft, російська кампанія випустила відеоролики, схожі на репортажі новин, в яких міститься інформація про погрози насильства на Паризьких іграх.
– В одному відео, яке нібито було репортажем брюссельського ЗМІ Euronews, хибно стверджувалося, що парижани купують страховку майна в очікуванні актів терору.
– В іншому підробленому ролику новин, що зображав продукцію французької телекомпанії France 24, російська кампанія хибно стверджувала, що 24% куплених квитків на олімпійські заходи були повернуті через побоювання тероризму.
– Microsoft стверджує, що росія, як і Радянський Союз перед нею, має довгу історію нападок на Олімпійські ігри.
«Якщо вони не можуть взяти участь в Іграх або перемогти в них, то прагнуть принизити, зганьбити та принизити міжнародні змагання у свідомості учасників, глядачів і світової аудиторії… Радянський Союз бойкотував Літні ігри 1984 року, що проходили в Лос-Анджелесі, і намагався вплинути на інші країни, щоб вони вчинили так само», – йдеться у звіті.

6. росія прагне придбати уранові активи в Нігері, якими володіє контрольована державою французька компанія, що є ще одним викликом інтересам Заходу в Африці.

– «Росатом», російська державна атомна компанія, мала контакти з військовою владою Нігеру щодо придбання активів, які належать французькій Orano SA.
– За даними Всесвітньої ядерної асоціації, у 2022 році на Нігер припадало близько 4% світового виробництва уранових шахт.
– Після державного перевороту в липні минулого року, в результаті якого було усунено лідера західних союзників цієї західноафриканської держави, Нігер став останньою в низці африканських країн, які налагодили тісніші зв’язки з росією в галузі безпеки.
– Це відкрило для москви шлях отримати доступ до гірничодобувних інтересів, оскільки вона намагається відродити свою присутність радянських часів в Африці.
– Згідно з даними Агентства з постачання Євроатома, підприємства Європейського Союзу залежали від Нігеру, сьомого за величиною виробника у світі, приблизно на чверть своїх поставок урану в 2022 році.

7. Китай з початку року вдвічі підняв вартість доставки товарів до росії.

– Вантажоперевезення з Китаю до росії всіма видами транспорту різко подорожчали.
– До цього спричинив конфлікт у Червоному морі, а також збільшення імпорту до Європи та рф без зворотного контейнерного експорту.
– Через перелічені фактори спотові ставки на контейнерні перевезення зросли вдвічі з початку року.
– Тільки у травні вони подорожчали на 50%, і учасники ринку очікують на подальше зростання цін. За останній тиждень травня більшість морських ліній підняли ставку на морські контейнерні перевезення на 15-30%%.
– Аналогічна ситуація і в залізничних перевезеннях, які дорожчають через загальну нестачу обладнання та через скорочення планів китайських станцій на відправку прямих поїздів до росії.
– Ще одна причина подорожчання залізничного імпорту — зростання ставки залізничного тарифу з боку Казахстану на $430-500.

8. Китай допомагав росіянам закуповувати глушилки для боротьби з бойовими дронами.

– Китайська державна регіональна організація у травні шукала для російських клієнтів засоби радіоелектронної боротьби.
– Асоціація сприяння торгівлі з росією провінції Гуандун була створена минулого року за вказівкою місцевого департаменту торгівлі, щоб допомагати російським імпортерам шукати та закуповувати різну продукцію, від вантажівок до човнів. 22 травня асоціація розмістила у месенджері WeChat «Оголошення про купівлю іноземними підприємствами обладнання» для безпілотних літальних апаратів (БПЛА).
– З нього випливало, що вони хочуть придбати “генератори перешкод, детектори дронів або технологічні рішення, пристрої придушення БПЛА, глушилки діапазонів частот зв’язку”.
– Оголошення у WeChat про пошук глушилок було видалено незабаром після розміщення. Представник асоціації сказав газеті, що воно було «якоюсь помилкою, і ми його зняли».

9. Польський виробник холодильників, пральних машин та іншої побутової техніки Hansa продав бізнес у росії.

– Компанія передала свій російський офіс дистриб’ютору побутової техніки ТОВ «Гіпер» — причиною став тиск, що посилився, з боку влади Польщі та Євросоюзу.
– Угода була безгрошовою, і в перспективі поточна юрособа буде ліквідована, а співробітників переведуть до штату російської фірми.
– Техніка бренду може подорожчати на 15-20 відсотків і втратити свою частку на ринку.
– Для Hansa російський ринок побутової техніки був одним із основних, тому керівництво два роки намагалося балансувати між інтересами ЄС та власними.

10. Євросоюз може зробити екстраординарні кроки для позбавлення Угорщини права вето за її майбутнього головування в ЄС по ротації.

– З початку 2024 року в ЄС по ротації головує Бельгія, в липні головування перейде до Угорщини. Як заявила міністр закордонних справ Бельгії Хаджа Лахбіб, Європа в цілому рухається вперед, в той час як «одна держава все частіше дотримується транзакційної позиції, блокує (загальноєвропейські рішення) і накладає вето».
– У зв’язку з цим вона заявила про необхідність початку «процедури осуду» щодо Угорщини за статтею 7 Договору про Європейський Союз, яка передбачає призупинення певних прав держави-члена.
– Стаття може бути активована у випадку, якщо всі інші держави Євросоюзу вважатимуть, що порушник постійно порушує основні цінності ЄС — такі як повага до людської гідності, свободи, демократії, рівності, верховенства закону та поваги до прав людини.

Автор