Щодо тиску на бізнес з боку держави

Ніна Южаніна

Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА) у своєму листі до Президента, Генеральному прокурору, БЕБ, Голови комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики відзначає зростання випадків, які можна розцінювати як елементи тиску на бізнес протягом останніх років не тільки з боку податкових, але і з боку правоохоронних органів.

Бізнес-спільнота покладала надії на Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23 січня 2024 року «Про невідкладні заходи із забезпечення економічної безпеки на період дії правового режиму воєнного стану» No21/2024 від 23 січня 2024 року, разом з тим вимушена констатувати не повну реалізацію заходів, передбачених ним.

Отже, про способи впливу на бізнес з боку податкових органів та пропозиції ЄБА щодо їх вирішення:

1. Проблема блокування РН/РК та блокування діяльності підприємства шляхом внесення до переліку ризикових компаній .

На думку експертів Асоціації, необхідним є приведення податкового законодавства України в частині ПДВ до норм ЄС та заборона на блокування ПН/РК і повне блокування діяльності підприємств, т.я. ДПС має право вийти на перевірку і документально перевірити свої підозри без блокування діяльності.

2. Невчасне відшкодування ПДВ – територіальні органи ДПС невчасно вносять в Реєстрі заяв бюджетного відшкодування ПДВ інформацію про узгоджені суми відшкодування ПДВ.

Посилити контроль за веденням Реєстру ПДВ та зробити даний реєстр відкритим.

3. Затримки із виконанням судових рішень, винесених на користь суб’єктів господарювання.

Передбачити дисціплінарну відповідальність для керівництва контролюючого органу у разі допущення невиконання остаточних рішень суду протягом 30 днів з дня опублікування такого рішення.

4. Скерування до правоохоронних органів аналітичних досліджень (довідок) для відкриття податкових кримінальних проваджень без проведення належної податкової перевірки.

Експерти Асоціації вбачають за доцільне законодавчо визначити, що єдиною підставою для відкриття кримінального провадження за ст. 212 та 2121 ККУ є доведений факт несплати податків до бюджету за узгодженим податковим повідомленням-рішенням, прийнятим на підставі Акту планової, позапланової або камеральної перевірки платника податків.

Автор