Вісті з фронтів. 20.12.2023
“Друга серія” про найбільш потужні оперативно-тактичні угрупування військ (УВ) противника у складі “Объединённой группировки вс рф на юго-западном твд”. Сьогодні про УВ “Днепр”.
Потім (через пару діб) декілька загальних висновків щодо поточної стратегічної ситуації.
1. Операційна зона цього угрупування простягнулась по фронту від с. Покровськ на Кінбургський косі, вздовж лівого берегу річки Дніпро до с. Михайлівка в районі Мамай-гори приблизно на 250-260 км.
Основу цього угрупування складають війська (сили) двох загальновійськових армій (ЗВА) Південного воєнного округу (Півд. ВО) зи-си ри-фи – 18-ї та 49-ї ЗВА. Плюс цілий ряд формувань рівня “бригада – полк” зі складу інших об’єднань і округів. Наприклад, 61-а окрема бригада морської піхоти (обр МП) зі складу північного флоту оперативно-стратегічного командування “Север” чи 177-й окремий полк морської піхоти (оп МП) зі складу 58-ї ЗВА.
Окремо варто сказати про розгорнуте у складі УВ “Днепр” угрупування повітряно-десантних військ зи-си ри-фи, особливо зважаючи на той факт, що “стаціонарна” посада командуючого цього УВ “Днепр” генерала Теплинського – командуючий пдв.
У його складі оперують частини та підрозділи принаймні двох їх з’єднань – 7-ї десантно-штурмової дивізії (дшд) та 104-ї дшд. Перша діє на цьому оперативному напрямку лише частиною своїх сил (її головні сили зараз перебувають в районі Вербового та Новопрокопівки на Токмацькому напрямку), друга у повному складі ошивається саме на Придніпровському напрямку.
Головними особливостями цього УВ, яке виділяє його на тлі інших оперативно-тактичних УВ противника, є:
– Наявність у його складі дуже значної кількості частин і підрозділів територіальних військ (ТрВ), наприклад, із загальної кількості формувань рівня “полк” (18) принаймні половина (9) відносяться саме до цієї категорії.
– Порівняно невелика кількість танків – трохи більше 400 одиниць.
– Наявність “майже поруч” (із порівняно невеликим “плечем підвозу”) справжнього тилового “хабу” (територія тимчасово окупованого п-ва Крим), де складується (накопичено) противником значна кількість засобів і предметів матеріально-технічного забезпечення (МТЗ), включаючи основні зразки та типи ОВТ, саме для потреб УВ “Днепр”, а також формується цілий ряд резервних частин і з’єднань, очевидно, для підсилення саме УВ “Днепр” та УВ “Запорожье”.
– Наявність достатньо потужного угрупування оперативно-тактичної та армійської авіації противника (з базуванням на АБ Криму), що дозволяє противнику впевнено утримувати перевагу у повітрі на даному напрямку.
– Можливість використовувати противником у інтересах саме цього УВ “Днепр” певного “прайсу” сил і засобів не тільки окремо створеного УВ “Обороны Крыма”, а й чорноморського флоту (чф-у) – це стосується в першу чергу його берегових військ, авіаційного компоненту та до певної міри корабельного складу.
2. На даний час (станом на ранок 19.12.2023) угрупування військ (УВ) противника “Днепр” нараховувало у своєму складі (без врахування резерву):
– особового складу(о\с) – 73 112 в\сл;
– танків – 418 одиниць;
– бойових броньованих машин (ББМ) всіх типів, включаючи бронеавтомобілі – 898 одиниць;
– артилерійських систем (АС) калібром від 100-мм – 544 одиниці;
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 92 одиниці;
– пускових установок оперативно-тактичного ракетного комплексу (ПУ ОТРК) – до 8 одиниць.
В операційній зоні даного УВ командуванням противника розгорнуто:
– окремих мотострілецьких (десантно-штурмових, морської піхоти, окремих розвідувальних, окремих берегової оборони, зведених бригадних тактичних груп військових баз) бригад – 9;
– мотострілецьких (танкових, десантно-штурмових, окремих морської піхоти) полків – 18;
– окремих мотострілецьких (мотострілецьких, танкових, десантно-штурмових) батальйонів – 10;
– зведених тактичних загонів (рівня “батальйон”, “окрема рота”), в тому числі типу “добровольчі”, БАРС, Шторм-Z і т.п. – 7.
В резерві командування УВ “Днепр” на даний момент “числятся” принаймні 2 мотострілецьких полки (мсп), ймовірно, зі складу 70-ї мотострілецької дивізії (мсд) 18-ї ЗВА.
3. Розглядаючи можливості УВ “Днепр”, особливо у плані швидкого нарощування чисельності свого особового складу, варто пам’ятати також, що противником на території окупованого півострова Крим (по суті в оперативному тилу УВ “Днепр”) сформована та розгорнута так звана “Группировка войск обороны Крыма”, яка налічує у своєму складі до 31-го формування рівня “батальйон”(мотострілецьких, стрілецьких, парашутно-десантних, морської піхоти) самого різного рівня укомплектованості, оснащеності та озброєння.
Більше того, на території Криму продовжується формування частин і підрозділів 2-х з’єднань – 46-ї та 47-ї мотострілецьких дивізій (мсд) та 26-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) противника.
4. Щодо поточної ситуації в операційній зоні цього угрупування, то протягом крайніх діб противник (УВ “Днепр”) був “зайнятий” декількома речами:
– Намагався силами передових підрозділів 328-го та 337-го десантно-штурмових полків (дшп) 104-ї дшд відтіснити передові українські підрозділи з плацдарму в районі с. Кринки у пойму р. Дніпро – безуспішно.
– Не допустити просування “малих піхотних груп” ЗСУ в острівній зоні та на лівому березі Дніпра, з цією метою вів всебічну розвідку та моніторинг ситуації на визначених напрямках і ділянках місцевості.
– Проводив певне перегрупування сил і засобів (є певна інформація про ротацію підрозділів 104-ї дшд через вагомі втрати, понесені протягом двотижневих майже безперервних боїв, але вона потребує уточнення), вів артилерійські обстріли позицій ЗСУ та визначених цілей (об’єктів) на правому березі Дніпра.
– Намагався протидіяти застосуванню ЗСУ ударних і розвідувальних БПЛА шляхом застосування засобів РЕБ та РТР.