Москва і туфта
За всіма поточними справами непомітною лишилася феєрична, як на мене, новина. Центробанк Росії мусив визнати, що цифри надходжень від експорту сировини, оприлюднені ним раніше, були… фейком. Із 37,2 мільярдів доларів США $4,2 млрд (тобто більше 10%) насправді не існували. Ще $1,3 млрд зникли з даних доходів від закордонних активів.
Тобто в торгівельному балансі Росії кожен третій долар виявився примарою. Їх нема. Реальне позитивне сальдо становить не $14,3 млрд, а $9,4 млрд.
Ще веселіша ситуація з платіжним балансом, який враховує всі операції, а не лише торгові. Його профіцит після перегляду впав від $11,2 млрд до $4,9 млрд. Слабо?
Вам важко оцінити ці цифри? Тоді уявіть, вам повідомили, що ви заробили 1000 доларів. Ви собі намріяли напланували, а коли прийшли до каси, вам кажуть: “Вибачте, ми перерахували, насправді ви заробили 700 доларів”. Теж ніби немало. Але нюанси існують.
Але саме цікаве – причина, чому так сталося. Центробанк РФ пояснює, що частково це відбулося через стару проблему з виводом коштів із Індії. Нагадаю, Москва туди загнала вуглеводнів на $40 мільярдів, за які індійці розрахуватися можуть лише рупіями, які крім Індії нікому нафіг не потрібні. І товарів, які можна взяти по бартеру, Індія не виробляє в достатніх кількостях. Але.
В поясненні центробанку РФ ключове слово – “частково”. Частково третина торгівельного балансу виявилася фейком через Індію. А ще через що?
Моя версія – значною мірою ці фейкові долари виникли через приписки. Простіше кажучи, російські відомства, з яких Кремль вимагає рекордних звітів, стали так само, як в часи совка, своїм міністерствам “заряджати туфту”. Пригадуєте? “Аби не туфта і не амонал, не був би побудований Біломорканал”.
Хто не пам’ятає цієї приказки, розповім анекдот часів совка. Колгосп здав на м’ясо чотирьох поросят. У районі подивилися, вирішили, що чотири мало, і написали “п’ять”. Мовляв, в разі чого скажемо, що одне подохло. В області прикинули і написали “сім”. Аби краще виглядало. На республіканському рівні написали “дев’ять”, бо несолідно. Міністерство відзвітувало про десять – для рівного числа. В Держплані це побачили і вирішили: “Чудово! Чотири порося віддамо країнам народної демократії, а решту – на внутрішні потреби”.
Вам зрозуміло, чому совок розвалився?
Очевидно, сучасна Росія знову повернулася до приписок і туфти. Кожен третій долар виявився фейком, – і це лише те, що визнав Центробанк РФ. Реальність може виявитися набагато більш веселою.
Звісно, це не означає, що завтра Росія не зможе воювати. Але. Два моменти я зауважу.
По-перше, так, я не можу зараз через службу в ЗСУ аналізувати інформацію по економіці Росії. Але вже давно помічаю щось не те. Ну не можуть бути реальні цифри російської економіки такими, як звітує Москва. Зараз ми побачили, – так, можливі приписки. Повертаюся до теми, чи існував би Беломорканал без туфти.
По-друге. Я дуже гарно пам’ятаю, як великий, могутній і нерушимий совок розвалився буквально протягом кількох днів. Совку протягом його історії віщували багато різних фіналів. Але рухнув совок банально від того, що його керівники довели ядерну імперію до банкрутства, і аби врятувати Пітер від голоду, туди завозили пайки зі складів НАТО.
Вище я навів анекдот, який схематично пояснює, як СРСР дійшов до такого стану. Сучасна Росія знову на цьому шляху.
Для нас це означає – не вішаємо носа і продовжуємо опиратися. Якщо довго тримати оборону перед ворогом, можна побачити, як ворог тікає, бо йому нема на що купити набої. Історія знає масу таких прикладів.