Вісті з фронтів. 15.12.2023
1. На Куп’янському напрямку, очевидно, командування угрупування військ (УВ) противника “Запад” шукає нетривіальні шляхі продовження свого наступу на м. Куп’янськ, яке поки не приносить йому особливих дивідендів.
Зокрема, за певною інформацією, воно розпочало та досить активно проводить підготовку до форсування річки Оскіл по напрямку с. Тополі – с. Кам’янка підрозділами 344-го мотострілецького полку територіальних військ (мсп ТрВ), який, ймовірно, знаходиться у підпорядкуванні командування 138-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) 6-ї загальновійськової армії (ЗВА).
В рамках цього процесу в розпорядження командування цього полку були передані підрозділи 30-го інженерно-саперного полку (ісп) та 45-го окремого інженерно-саперного батальйону (оісб).
Окрім того, очевидно, командування противника планує здійснювати форсування р. Оскіл і захоплення відповідного плацдарму на її правому березі в районі с. Кам’янка під прикриттям вогню важких вогнеметних систем типу ТОС-1А “Солнцепёк”. Фіксується переміщення в цей район принаймні 3-х таких установок.
За великим рахунком, такого роду дії противника у прикордонні, на крайньому лівому фланзі українського угрупування військ, яке обороняється на Куп’янському напрямку, не мають особливого оперативного значення. Але як засіб відтягнути частину сил і засобів ЗСУ у межах смуги свого наступу – цілком логічний та адекватний крок його командування. Навіть як що це є “чистой воды” імітацією бурхливої активності на другорядній ділянці.
А поки по основній дирекції свого наступу на цьому напрямку командування противника продовжує свої спроби просунутись до визначених рубежів, зокрема:
– Передові підрозділи 25-ї омсбр противника продовжили свої спроби обійти с. Синьківка зі сходу. В цьому їм надавали допомогу й підрозділи 15-го мсп 2-ї мотострілецької дивізії 1-ї танкової армії (ТА). Серія атак силами декількох штурмових груп поки закінчилася для них безрезультатно.
– Однак, північніше с. Синьківка (з боку с. Лиман Перший) передовим підрозділам тієї ж 25-ї омсбр при підтримці лівофлангових підрозділів 138-ї омсбр вдалося витіснити передові підрозділи ЗСУ з однієї позиції відділення.. На цьому черговий етап наступу на Куп’янськ з півночі завершився.
2. На Лиманському напрямку командування противника явно не поспішає форсувати розвиток свого наступу на плацдарм ЗСУ, розташований на лівому березі р. Чорний Жеребець. Хоча на окремих ділянках та напрямках продовжує діяти достатньо активно та наполегливо:
– По напрямку відм. 170.4 – с. Терни підрозділи 488-го мсп 144-ї мотострілецької дивізії (мсд) противника продовжили свої вперті атаки, але особливих лаврів не здобули.
– В свою чергу, у Серебрянському лісі, південніше с. Кузьмине “дуже наполегливий” (по 5-6 спроб атакувати протягом доби) 228-й мсп 90-ї танкової дивізії (тд) противника пробує пробитися у бік бази відпочинку (звісно, колишньої) “Дом охотника”, але результат не кращий, ніж у його “колег” північніше.
3. Набагато складнішою є ситуація в районі м. Бахмут.
Західніше, південно-західніше та південніше міста противник продовжує інтенсивні наступальні дії, зокрема:
– По напрямку на с. Іванівське підрозділи 1307-го мсп ТрВ зі складу 6-ї мсд 3-го армійського корпусу (АК) спромоглися витіснити наші передові підрозділи з 4-х позицій відділення.
– А підрозділи 4-ї омсбр 2-го АК противника зуміли північно-західніше с. Кліщіївка відтіснити передові українські підрозділи ще з 2-х позицій відділення.
– Аналогічні спроби нещодавно “повернутої у бій” 72-ї омсбр 3-го АК південніше с. Андріївка закінчились для противника безрезультатно.
Наскільки я розумію, командування противника у районі м. Бахмут знайшло, як йому здається, достатньо вдалий спосіб забезпечувати безперервність свого наступу. Воно почергово “активізує” свої передові підрозділи на різних ділянках у межах одного оперативно-тактичного напрямку.
Спочатку “ривок” у бік Богданівки та в районі Хромового зробили підрозділи парашутно-десантних полків 98-ї повітряно-десантної дивізії. Після того, як їм стало вкрай потрібне доукомплектування та перегрупування, тут же активізувалися передові підрозділи мотострілецьких з’єднань 2-го та 3-го АК. Цілком ймовірно, що після того, як “видохнуться” вже вони, знову пожвавішає поповнена російська дЮсантура. Такий собі наступальний коловорот…
У цьому відношенні є достатньо показовим факт поповнення з’єднань 2-го армійського корпусу (АК) 8-ї загальновійськової армії (ЗВА) стрілецькими батальйонами мобілізаційного резерву (їх зараз перевели у статус “батальонов территориальной обороны”), які прямо ввели до складу цих бригад (раніше вони перебували у їх оперативному підпорядкуванні), зокрема:
– 14-й та 16-й мсб ТрО, були введені до складу 4-ї омсбр 2-го АК;
– 11-й та 13-й сб ТрО, були введені до складу 123-ї омсбр 2-го АК;
– 12-й сб ТрО, був введений до складу 127-ї (колишня 7-а) омсбр.
Таким чином, на даний момент на Бахмутському напрямку (включаючи південний фас Сіверського виступу) та в районах, розташованих південніше міста, оперує угрупування військ противника, яка нараховує:
– 19 формувань рівня “бригада”;
– 21 формувань рівня “полк”;
– окремих батальйонів (всіх типів від стрілецьких до штурмових та добровольчих) – 15;
– зведених тактичних загонів (рівня “батальйон” або “окрема рота”) – 18.
Його загальна чисельність сягає більше 77 тисяч в\сл.