Вісті з фронтів. 04.11.2023

Костянтин Машовець

У Південній операційній зоні, на Кримсько-Таврійському напрямку, очевидно, відбуваються “якісь події”. Причому явно не на користь противника.

Принаймні в районі с. Кринки противнику протягом 5-ти діб не тільки не вдається якось “звузити” тактичний плацдарм ЗСУ, а й запобігти його поступовому розширенню по флангах.

Противник зосередив на цьому напрямку підрозділи 70-ї мотострілецької дивізії (мсд) зі складу 18-ї загальновійськової армії (ЗВА), зокрема її 26-й мотострілецький полк (мсп), і підтягує туди ж підрозділи 144-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) зі складу 40-го армійського корпусу (АК). Вони вже розгорнулися по рубежу – від повороту дороги Т-22-06 до Каховської 750-кВ-ї підстанції.

Однак, у цьому відношенні, очевидно, командування противника стикнеться з певними труднощами. В першу чергу, стосовно розподілу своїх сил і засобів.

Командування ЗСУ має можливість на власний розсуд ОБИРАТИ, в якому місці та в який момент діяти “через Дніпро” на достатньо ШИРОКОМУ фронті, тому противнику доводиться, ПОСТІЙНО очікуючи таких дій від ЗСУ, розподіляти війська (сили) свого угрупування військ (УВ) “Днепр” більш-менш рівномірно ПО ВСІЙ протяжності сектору його відповідальності вздовж р. Дніпро.

До чого це приводить?

Вірно, до обмеження можливості противника швидко та оперативно реагувати на такі дії ЗСУ, просто тому, що не можливо бути “скрізь і зразу” сильним та достатньо “оперативним”, особливо в тому випадку, коли противник (ЗСУ) діє ОДНОЧАСНО на декількох ділянках і напрямках (а на даний момент ЗСУ ВЖЕ мають принаймні 3 тактичних плацдарма на лівому березі Дніпра, й не факт, що цим обмежаться).

Усунути цю “ваду” противник може двома шляхами:

– посилити своє УВ “Днепр” ДОДАТКОВИМИ силами та засобами;
– або виділити частину вже існуючих у його складі сил і засобів у так званий “мобільний резерв”, який би був здатний та спроможний (а головне, призначений) реагувати саме на такі “випадки”.

Але й з цим у противника на Кримсько-Таврійському напрямку існують певні складнощі. Справа в тому, що майже усе, чим можливо було СУТТЄВО посилити УВ “Днепр”, і зокрема її 49-ї ЗВА, ВЖЕ тут розгорнуто, й його явно не вистачає. Тим більше для того, щоб щось виділяти з цього у склад якогось вагомого “мобільного резерву” (пара десантних батальйонів у цьому сенсі навряд чи здатні кардинальном чином вплинути на ситуацію загалом) частину сил:

– Новосформована 18-а ЗВА (по суті той самий 22-й “кримський” АК, який і так знаходився тут раніше й діяв разом із 49-ю ЗВА + “нова” 70-а мсд) ВЖЕ задіяна. Толку поки не проглядається.
– Витягнути з Бердянського напрямку 34-у омсбр 49-ї ЗВА командування противника прямо зараз також явно не зможе.
– 40-й АК ВЖЕ по суті задіяв свою 144-у омсбр, а його 47-а мсд на даний момент явно перебуває у стані “становления и доформирования”. Тому, по-суті, від цього армійського корпусу прямо зараз і прямо тут (мається на увазі проти українських плацдармів) російське командування зможе задіяти виключно тільки 144-у омсбр.
– “ДЮсантник” генерал Теплінський, очевидно, поки що притримує ту частину 7-ї десантно-штурмової дивізії (дшд), яка перебуває на цьому напрямку у якості “резерва на крайний случай” (171-й окремий десантно-штурмовий батальйон\одшб, 104-й окремий танковий батальйон\отб та 162-й окремий розвідувальний батальйон\орб). Однак, 171-й одшб ВЖЕ почав підтягуватися по напрямку на с. Піщанівка, що, очевидно, також є опосередкованим свідченням всієї серйозності ситуації для противника.
– ДОДАТКОВО на цей напрямок противник також перемістив 177-й окремий полк морської піхоти (оп МП) зі складу 58-ї ЗВА з Пологівського напрямку. Й, очевидно, що не від “хорошо життя”, адже там він був також далеко не зайвим.

При цьому варто мати на увазі, що для підсилення свого УВ “Днепр” у КАРДИНАЛЬНОМУ масштабі військами (силами) зі складу найближчих УВ “Запорожье” та “Восток”, які утримують, так званий “сухопутний каЛідор”, командування противника прямо зараз також навряд чи зможе щось зняти, тому що тиск ЗСУ у цій зоні явно не припиняється. УВ “Обороны Крыма” саме перебуває у стані “формирования”.

Взяти “щось суттєве” з УВ “Юг” під час “генерального наступу на Авдіївку” та жорстких інтенсивних боїв в районі м. Бахмут, мабуть, також.

В свою чергу, УВ “Запад” та УВ “Центр”, які зараз готуються до чергової спроби “пробиться к Осколу” на Куп’янському та Лиманському напрямках також, ймовірно, не схильні ділитися власними “силами та засобами”.

Тому досить цікаво, як ново-старо-призначений командуючий УВ “Днепр” генерал Теплінський спробує “решить задачу”, обходячись переважно лише тими військами, які ВЖЕ є у його підпорядкуванні.

Очевидно, “головною діючою силою” у нього будуть 70-а мсд (та й вся 18-а ЗВА). А “старожили” цього напрямку 49-а ЗВА (від якої тут залишились лише 205-а омсбр та зведена тактична група 7-ї військової бази) та 7-а дшд (частково) явно будуть “на подпевках”.

Але як буде насправді, думаю, побачимо вже найближчим часом, бо зволікання російського командування з цим питанням явно може закінчитися для нього, м’яко кажучи, “неоднозначно”. Що, в свою чергу, воно й само розуміє, судячи з того, що оперативне розгортання вище зазначених додаткових сил противника на цьому напрямку почалося ще місяць назад, при перших ознаках “ускладнення ситуації”.

Інші новини (коротко) з Південної операційної зони:

– Командування противника на Токмацькому напрямку розпочало відведення ряду підрозділів зі складу 42-ї мсд 58-ї ЗВА “на відновлення рівня боєздатності” внаслідок понесених ними втрат. Мова йде про 2-й та 3-й мотострілецькі батальйони (мсб) 71-го мсп та 2-й мсб 291-го мсп. Їх відводять із району с. Роботине на полігон “Дальний” (східніше с. Новопетрівка, колишній полігон та “учебка” війскової ППО ЗСУ). Ймовірно, їх замінять підрозділи 136-ї омсбр тієї ж 58-ї ЗВА.
– На Бердянському напрямку командування військ противника кілька діб тому знову організувало серію контратак по напрямку с. Новодонецьке – с. Золота Нива (ймовірно, були задіяні підрозділи 37-ї омсбр або 40-ї окремої бригади морської піхоти\обр МП) – безрезультатно, А також силами 394-го мсп 127-ї мсд та 60-ї омсбр північніше рубежу с. Приютне – с. Завітне Бажання мали просування по напрямку на с. Рівнопіль.
– На авіабазах (АБ) противника на тимчасово окупованій території п-ва Крим противник продовжує утримувати 57 бойових літаків зі складу оперативно-тактичної та армійської авіації (з яких 23 ударні, типу Су-24М, Су-34, Су-25, останні – 10 одиниць, сконцентровані на АБ Гвардійське), а також до 58 вертольотів (із яких 28 ударні типу Ка-52, Ми-28 та Ми-24\35).

 

Фото: Командування Об’єднаних Сил ЗС України

Автор