Вісті з фронтів. 13.10.2023

Костянтин Машовець

Отже, повертаємось до предмету стурбованості ЖІНОЧКИ з Херсонщини, а саме до угрупування військ (УВ) противника “Днепр” та “Обороны Крыма”.

Тож спочатку декілька зауважень загального характеру.

– Судячи зі всього, останнім часом командування УВ противника “Днепр” та “Обороны Крыма” досить серйозно розглядає можливість широкомасштабного форсування р. Дніпро підрозділами ЗСУ й розвитку ними наступу на Кримсько-Таврійському напрямку.

Про це свідчить цілий ряд заходів, які вони запровадили протягом останнього часу. Зокрема, було проведено підсилення УВ “Днепр” окремими частинами та підрозділами 70-ї мотострілецької дивізії (мсд), а також формування на території окупованого півострова додаткових підрозділів у складі вже розгорнутих частин і з’єднань.

Але, чи існують до цього реальні підстави, питання на сьогоднішній день ну-у-у дуже дискусійне. Тому що об’єктивні чинники навряд чи цьому сприятимуть (про це поговоримо якось іншим разом).

– На даний момент основу УВ “Днепр” та УВ “Обороны Крыма” складають війська (сили) 49-ї загальновійськової армії (ЗВА) та нещодавно сформованої (точніше, відновленої) 18-ї ЗВА (так, це та сама “брежневська”, “малоземельска”) південного воєнного округу (Півд.ВО) зс рф. До її складу увійшли 2 армійських корпуси (АК) – “старенький” 22-й АК та “новенький” 40-й АК.

– Загальна чисельність УВ “Днепр” + УВ “Обороны Крыма” складає приблизно трохи більше 75 тисяч російських військовослужбовців і колаборантів, набраних на окупованих територіях Криму, Херсонської області та протягом останнього часу “трохи зросла” за рахунок мобілізаційних заходів у Криму, на окупованих територіях Херсонської, Запорізької областей України та власне території ри-фи. У порівнянні з весною-початком літа нинішнього року вона зросла принаймні на чверть.

– За кількістю особового складу, основних типів озброєння та військової техніки обидва цих угрупування разом посідають “почесне” друге місце, поступаючись лише УВ “Юг”, яке, до речі, також сформоване на основі військ (сил) Півд.ВО.

Розглянемо трохи детальніше:

1) Угрупування військ “Днепр”:

– Особового складу – 65121 в\сл;
– Танків – 495 одиниць;
– Бойових броньованих машин (ББМ), включаючи бронеавтомобілі – 963 одиниці;
– Артилерійських систем (АС) калібром від 100-мм та вище – 568 одиниць;
– Реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) порівняно небагато – 81 одиниця;
– Пускових установок оперативно-тактичного комплексу (ПУ ОТРК) – до 10 одиниць.

До його бойового складу входять:
– окремих мотострілецьких, морської піхоти, берегової оборони бригад (омсбр, обр МП, обрбо) та зведених тактичних груп військових баз (ВБ) – 8;
– мотострілецьких, танкових, десантно-штурмових, окремих морської піхоти полків (мсп, тп, дшп, оп МП) – 17;
– окремих мотострілецьких, мотострілецьких, танкових батальйонів (омсб, мсб, тб) – 8;
– зведених тактичних загонів (рівня батальйон), в тому числі типу БАРС – 3.

У резерві – ще один мотострілецький полк.

2) УВ “Обороны Крыма” (без урахування резерву):

– Особового складу – 12129 в\сл;
– Танків – 28 (за іншими даними – 32);
– ББМ – 74;
– АС – 105;
– РСЗВ – 8.

До його бойового складу входять:
– Тактичний напрямок “Север” – розгорнуто мотострілецьких, стрілецьких, повітряно-десантних, окремих морської піхоти батальйонів (мсб, сб, пдб, об МП) – 7, посилені 2-а танковими ротами;
– Тактичний напрямок “Запад” – розгорнуто мсб, пдб, сб – 11;
– Тактичний напрямок “Центр” – розгорнуто мсб – 9;
– Тактичний напрямок “Юг” – розгорнуто пдб – 2.

У сенсі нарощування бойових можливостей своїх угрупувань військ на Кримсько-Таврійському напрямку командування противника продовжує формування нових частин і підрозділів із використанням мобілізованого особового складу. Зокрема, у складі 126-ї окремої бригади берегової оборони (обр БО) 22-го АК 18-ї ЗВА та 810-ї окремої бригади морської піхоти (обр МП) чорноморського флоту (чф-у) додатково розгорнуто ще по одному стрілецькому батальйону з числа мобілізованих в\сл.

Окрім цього, на території п-ва Крим доформовується цілий ряд підрозділів 47-ї мсд зі складу 40-го АК 18-ї ЗВА та в Ростовській обл. ри-фи 70-ї мсд цієї ж ЗВА.

Очевидно, у світлі моїх вище викладених зауважень, командування противника намагатиметься задіяти нові формування для ешелонування свого оперативного шикування військ саме на Кримсько-Таврійському напрямку.

Також у сенсі заходів щодо підсилення противником системи своєї оборони на Кримсько-Таврійському напрямку варто відзначити, що командування військ противника активно обладнує свої передові позиції на лівому березі р. Дніпро в інженерно-фортифікаційному відношенні, поновлює мінно-вибухові загородження (МВЗ) та встановлює нові.

Зокрема, в районі м. Каховка (ділянка Корсунка – Дніпряни), а також в районі Малої Каховки противник нещодавно додатково провів масштабне мінування місцевості (як мінімум, було встановлено до 3-х мінних “полів”).

На закінчення відповім на деякі запитання стосовно цього напрямку, які мені задавали раніше:

1) Дійсно, територія п-ва Крим активно використовується противником для застосування далекобійних високоточних засобів ураження по об’єктах у південних та центральних районах нашої країни. Зокрема, для цього противник періодично застосовує БРК (береговий ракетний комплекс) типу 3К60 БАЛ, ОТРК (оперативно-тактичний ракетний комплекс) “Искандер-М\К”, ударні БПЛА типу Shahed\Герань. Зокрема, з останніх випадків:

– В ніч на 3 жовтня – запуск 31-ї одиниці ударних БПЛА типу Shahed\Герань з району м. Чауда (29 збито).
– В той же час – 1 КР (крилата ракета) з ОТРК “Искандер-К” із району м. Джанкой (збита засобами ППО ЗСУ в Херсонській обл.).
– В той же час – 1 КР типу Х-35У БРК БАЛ із району с. Роздольне (ймовірно, підрозділ зі складу 15-ї окремої берегової ракетно-артилерійської бригади\обрабр).
– В ніч на 4 жовтня – 2 КР типу Х-35У приблизно з того ж району й той же підрозділ зі складу 15-ї обрабр.

Ну й т.д., список можна продовжувати.

2) Так, противник досить жваво відновлює повноцінне функціювання Керченського мостового переходу.

Наскільки я розумію, вони поспішають і хочуть на кінець осені спробувати його запустити у тестовому режимі (зимові шторма у протоці явно ускладнять відповідні роботи взимку). Якщо “нічого не трапиться”, то, звісно, задіють його у системі МТЗ своїх угрупувань на Півдні, як то кажуть, “на повну”.

3) Рівень укомплектованості частин і з’єднань УВ “Днепр” можливо змалювати як “терпимый” (приблизно 65-70% у середньому). Через те, що основна частина їх до сих пір не приймала участь у активних (інтенсивних) бойових діях (були задіяні лише 34-а омсбр зі складу 49-ї ЗВА та 810-а обр МП зі складу чф-у), його командування мало можливість поступово, у плановому режимі їх доукомплектовувати як о\с, так і ОВТ.

 

Фото: 60 окрема механізована Інгулецька бригада

Автор