Реальна ситуація з ЄП, ЄСВ і блокуванням податкових накладних

Ніна Южаніна

Щодо того, якою насправді є ситуація з блокуванням податкових накладних, а також з окремих питань роботи СМКОР, вкотре офіційно звернулася до ДПС.

На сьогодні отримала відповідь за червень 2023 року.

Спостерігається тенденція до постійного зменшення кількості платників ПДВ в Україні – рік до року, місяць до місяця. Всього станом на 01.07.2023  р. кількість платників ПДВ становила 256 161, що на   5 258 менше, ніж за аналогічний період 2022 року, і на 8 710 порівняно з червнем 2021 року.

Кількість платників, які здійснювали реєстрацію ПН/РК за червень 2023 року, – 55% від загальної кількості платників ПДВ. У довоєнному червні 2021 таке співвідношення становило 67%.

Далі – про платників ПДВ, яких податкова визнає ризиковими.

Станом  на 01.07.2023 р. ДПС визнала ризиковими 50 636 платників ПДВ, тобто 36% від тих, які подавали ПН/РК на реєстрацію в ЄРПН, і таке співвідношення до минулого місяця не змінилося.

На мої звернення щодо надання інформації про термін перебування платників у переліку ризикових (до 30 днів, до 90 днів, до 180 днів, понад 180 днів) ДПС повідомила, що ДПС не здійснює облік терміну перебування платників у переліку ризикових; крім того, зміни в переліку відбуваються в режимі реального часу, тому відбір за критеріями у зверненні не буде релевантним.

Непереконливо якось.

Вважаю, що відмова безпідставна, бо зміни в переліку відбуваються згідно з прийнятими рішеннями комісій з конкретною датою включення та виключення платника в/з переліку ризикових (а це і є період перебування платника у переліку  ризикових), тому як це відображається – питання суто технічне і на термін перебування платника  в переліку ризикових жодним чином не впливає.

А те, що ДПС не веде облік термінів перебування платників у переліку ризикових, а точніше, не звертає уваги на це, – явно не на користь платників.

Далі піде мова про найбільш наболіле для всіх питання блокування ПН/РК.

Отже, щодо блокування ПН/РК.

За червень 2023 року 141 345 платників (кількість платників майже на рівні травня) подали на реєстрацію ПН/РК, при цьому кількість ПН/РК зросла на 4%, а сума ПДВ – майже на 7% до травня.

26 665 платникам було заблоковано ПН/РК, і кількість таких платників порівняно з травнем збільшилась на 2,3%, при цьому кількість зупинених ПН/РК зросла на 12%.

Комісіями ДПС було розглянуто повідомлення щодо реєстрації ПН/РК від 21 009 платників і для 19 952 платників були прийняті позитивні рішення щодо реєстрації в ЄРПН зупинених ПН/РК (кількість ПН/РК – на рівні травня, а сума ПДВ зменшилась на 4% до травня).

У червні 425 платникам (на 12% менше, ніж у травні) були зареєстровані  ПН/РК за рішенням суду.

На фоні невтішної статистики блокування ПН/РК голова податкового комітету заявив, що повністю вирішити проблему з блокуванням податкових накладних «білого» бізнесу неможливо:

«Але її можна зменшити, над чим ми працюємо».

За його словами, в останні місяці коефіцієнт блокування податкових накладних залишається на рівні 0,8% від загальної кількості зареєстрованих податкових накладних. А після чергових, уже третіх, змін до постанови Кабміну №1165 цей відсоток зменшиться вдвічі.

Щоправда, ці зміни «з незрозумілих причин вже два тижні лежать на погодженні в Міністерстві фінансів».

Водночас «куратор» ДПС зазначив, що вийти на показник, коли  серед заблокованих буде 100% шахраїв, не вдасться ніколи, «адже деякі білі операції в силу специфіки за зовнішніми ознаками можуть бути схожі на фіктивні».

«Але блокування – це ж не вирок. Це просто необхідність подати документи для розблокування».

Ні, блокування – це вирок.

Перш за все владі, яка ні лад у системі не спроможна навести, ні відмовитися від цього корупційного механізму тиску на бізнес хоча б на період війни.

Це вирок владі, яка, «обираючи між патріотизмом і математикою», відверто маніпулює цифрами, роблячи акцент на загальній кількості заблокованих ПН/РК, а не на кількості платників, які від цього постраждали.

У відповідь на моє депутатське звернення до ДПС отримала такі дані: у червні 2023 року 26665 платникам було заблоковано ПН/РК і кількість таких платників до травня збільшилась на 2,3%, при цьому  кількість зупинених ПН/РК зросла на 12%.

Тому на які показники збираються вийти голова комітету разом із податковою після чергового вдосконалення СМКОР – будемо бачити.

Поки що платникам дуже мало користі від таких змін. На жаль.

* * *

Дякую всім підписникам, серед яких велика кількість підприємців і громадських організацій, пов’язаних із підтримкою і допомогою підприємницькій спільноті, за продовження обговорення такої важливої теми, як обов’язковість сплати ЄСВ ФОПами першої та другої груп до 01.08.2023 р. і після.

МАЮ УТОЧНИТИ інформацію на підставі консультацій із Пенсійним фондом та ДПС.

Щодо ЄДИНОГО ПОДАТКУ

15 березня 2022 року Законом №2120-IX ФОПам першої та другої груп (незалежно від місця реєстрації) було надано право не сплачувати єдиний податок.

Тим ФОПам, які не сплачували єдиний податок, податкова нараховувала податковий борг за відповідні періоди, а також штрафні санкції та пеню (бо не відомо було, хто скористався таким правом, трохи казуїстики, та все ж).

Для врегулювання цієї ситуації Законом №3219-IX (набрав чинності з 1 серпня поточного року) такі грошові зобов’язання з єдиного податку (штрафи та пені) були скасовані (анульовані) за періоди з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року.

Одночасно Pаконом №3219 (з 01.08.2023 р.) ФОПам першої та другої груп (місце реєстрації на окупованих територіях, територіях активних чи можливих бойових дій) було продовжено право не сплачувати єдиний податок з окремою нормою: штрафні санкції та пеня не застосовуються за відповідні періоди несплати єдиного податку (тобто врегулювали відразу ту казуїстику).

Щодо ЄСВ

Ситуація інша.

15 березня 2022 року Законом №2120 ФОПам (незалежно від групи єдиного податку та від місця реєстрації) було надано право не сплачувати ЄСВ за себе.

Тим ФОПам, які не сплачували ЄСВ, штрафні санкції та пеня не нараховувалися, але на період дії воєнного стану – і всі розуміли, що після завершення воєнного стану такі санкції та пеня будуть нараховані за минулі періоди.

Законом №3219 ці норми були змінені та визначено, що за порушення, ВЧИНЕНІ у період з початку воєнного стану до 1 серпня 2023 року, штрафні санкції з ЄСВ не застосовуються, пеня за цей період підлягає списанню.

І все.

Таким чином, незважаючи на те, що в законі залишилася норма щодо права ФОПів (незалежно від групи єдиного податку та від місця реєстрації) не сплачувати ЄСВ, штрафні санкції та пеня за його несплату з 1 серпня 2023 року будуть застосовуватися.

Залишається питання: чи будуть вони застосовані, якщо ФОП скористається своїм правом не сплачувати ЄСВ?

Чекатимемо роз’яснення ДПС чи Мінфіну з цього приводу.

Таблиця з нормами щодо ЄСВ.

Насамкінець – про врахування податковою таблиць даних платника.

У червні до травня в цілому спостерігається тенденція збільшення кількості  як поданих таблиць, так  і врахованих/не врахованих/скасованих.

Тож 4877 платників подали таблиці даних, і кількість таких платників збільшилась на 66% до травня, при цьому кількість поданих таблиць зросла майже вдвічі – до 8094.

Зросли порівняно з травнем:

✓ на 84% – кількість автоматично врахованих таблиць (до 840 від 770 платників);
✓ у 2,4  раза – кількість таблиць, прийнятих за рішенням ДПС (2392 від 1682 платників);
✘ у 5 разів – кількість скасованих таблиць (до 876).

За рішенням суду у червні враховано 14 таблиць від 11 платників.

Автор