Майже детектив про наших податківців за кордоном

Ніна Южаніна

Нещодавно пабліками ширилася інформація про те, що в.о. голови ДПС разом із підлеглими поїхала до Австрії святкувати свій день народження, вказувався навіть конкретний ресторан і те, що в оплаті цього свята взяли участь українські та частково американські платники податків (Офіс технічної допомоги Департаменту казначейства США).

Інформація набула широкого розголосу, а голова податкового комітету (він же «за сумісництвом» куратор податкової) присвятив цій темі окремий допис у телеграмі, пригрозивши «протухлим ломам», які «розганяють тупий фейк», кримінальною відповідальністю.

Звернула увагу на тривалі вояжі податківців за кордон у надскладний для держави воєнний час і я (про що писала тут).  А також направила до в.о. голови ДПС Тетяни Кірієнко депутатське звернення щодо закордонних відряджень працівників ДПС у  2022-2023 роках.

Чи святкувала свій день народження у Відні в.о. голови податкової та ще й у компанії своїх підлеглих? Тобто свято з виїздом у європейську столицю під час війни?

На сьогодні отримала відповідь, аналіз якої висвітлю нижче. Але відразу зазначу: історія близька до детективної.

Всього взяли участь у 22  заходах за межами України  49 посадових осіб центрального апарату  ДПС, для чого було оформлено 92  закордонних  відрядження  до 10 країн.

За цей період 29 працівників були за кордоном 1 раз, 8 осіб – 2 рази, 12 осіб – 3 та більше разів.

Топ 3 країни за найбільшою кількістю  відряджень:

  • Польща (2022-2023 роки) – 36 відряджень, 26 працівників ДПС взяли участь у 6 заходах;
  • Австрія (2023 рік) – 28 відряджень, 22  працівники ДПС взяли участь у 4 заходах;
  • Молдова (2022-2023 роки) – 9 відряджень, 9 працівників ДПС взяли участь у 4 заходах.

Топ 3 високопосадовців ДПС  за кількістю відряджень:

  1. Калєніченко Наталія Григорівна – заступник голови ДПС, 7 закордонних відряджень.
  2. Кірієнко Тетяна Павлівна – в.о. голови ДПС, 5 закордонних відряджень.
  3. Доценко Тетяна Анатоліївна – директор департаменту, 5 закордонних відряджень.

Далі про те, куди саме їздили податківці.

Географія закордонних відряджень останнім часом розширилась: якщо в 2022 році це були Польща, Литва, Молдова, Бельгія, то в 2023 році додалися ще 6 країн, у тому числі Австрія, де під час чергового вояжу у ЗМІ  «засвітилося»  майже все керівництво ДПС.

Тож проаналізуймо відрядження податківців до Відня. (До речі, Відень керівництво ДПС відкрило для себе у 2023 році).

У січні та травні цього року керівництво ДПС у складі:

  • Кірієнко Тетяна Павлівна – в.о. голови ДПС;
  • Сокур Євгеній Ростиславович – в. о. заступника голови;
  • Гречана Тетяна Володимирівна – директор Департаменту оподаткування юридичних осіб;
  • Доценко Тетяна Анатоліївна – директор Департаменту податкового аудиту

відвідали Відень за рахунок бюджетних коштів (усього 135 840 грн, у тому числі 21 186 грн – проїзд, 114 094 грн – добові).

При цьому Доценко Тетяна, на відміну від своїх колег, витратила кошти на закордонне відрядження з невідомого джерела походження.

А тепер про скандальний липень 2023 року у Відні.

На двох міжнародних заходах там побували 22 керівники різних рівнів центрального апарату ДПС.

При цьому в.о. голови ДПС пані Кірієнко зробила собі аж два відрядження:  перше – з 13.07.2023 по 16.07.2023, а потім відразу друге – з 17.07.2023 по 22.07.2023.

Всі  посадові особи центрального апарату ДПС відвідали Відень за кошти з невідомого джерела походження і тільки Гречана Тетяна була в закордонному відрядженні за державні кошти та витратила 31 439,32 грн (у тому числі 5 110 грн – проїзд, 26 639  грн – добові).

Перший захід у липні 2023 року – робоча зустріч з радниками Офісу технічної допомоги Департаменту казначейства США та колегами Федерального міністерства фінансів Австрійської Республіки за напрямами діяльності.

Цей захід протягом 16 днів липня відвідали 20 посадових осіб центрального апарату ДПС у період з 08.07.2023 по 23.07.2023, у тому числі:

  • Кірієнко Тетяна Павлівна – в.о. голови ДПС,
  • Бугасов Владислав Миколайович – в. о. першого заступника голови ДПС,
  • Калєніченко Наталія Григорівна – заступник голови ДПС.

Другий захід у липні 2023 рокуучасть у роботі технічної місії Податково-бюджетного департаменту МВФ для обговорення питань оновлення Національної стратегії доходів (а хіба НСД  створено?) та дорожньої карти НСД, а також напрямів подальшої допомоги МВФ у секторах податкового адміністрування та податкової політики у короткостроковій та середньостроковій перспективі.

Цей захід відвідали:

  • Кірієнко Тетяна Павлівна – в.о. голови ДПС з 17.07.2023 по 22.07.2023,
  • Сокур Євгеній Ростиславович – в.о. заступника голови з 15.07.2023 по 23.07.2023,
  • Гречана Тетяна Володимирівна – директор Департаменту оподаткування юридичних осіб з 15.07.2023 по 23.07.2023.

* * *

Той негативний резонанс, який охопив інформаційний простір у липні, був викликаний саме святкуванням у Відні дня народження в.о. голови ДПС і великою  кількістю керівників різних рівнів центрального апарату відомства, які прибули до Відня у відрядження.

Пропоную табель «виїзду» керівництва ДПС у липні 2023 року до Відня. Тож хто з ким зустрічався – робіть висновки.

Зауважу, що з 92 відряджень податківців у 2022 та 2023 роках лише 8 відряджень були оформлені за державні кошти, і ця сума становила 271 833 грн (у тому числі проїзд – 85 484 грн, добові – 174 718 грн), з яких на відрядження до Австрії витрачено 61% від цієї суми або 167 279 грн, до Туреччини – 30% або 81 044 грн, до Грузії – 9% або 23 510 грн.

За інформацією ДПС неможливо встановити, за які кошти  інші податківці виїжджали у закордонні відрядження.
Чи добре це?
НІ.

Бо інакше тут мають місце:

  • або небюджетні  (спонсорські/грантові) витрати, і тоді чому держава про це не знає і не контролює, бо такі виїзди можуть бути сумнівними (війна триває, нагадаю);
  • або власні кошти податківців, і це теж викликає сумнів, навіть якщо припустити, що наші податківці – дуже заможні люди.

Але ж головне, як кажуть, – результат, чи не так?
Тому далі пропоную поміркувати саме про це.

Щодо результативності таких закордонних відряджень, то ми кожного дня бачимо, що і як «покращилось» у податковій.

Наведу кілька прикладів.

Захід у Таллінні – вивчення успішного досвіду Естонії з розвитку та впровадження системи електронних сервісів та ознайомлення з передовими європейськими практиками організації управління даними в системі публічних електронних реєстрів.

ДПС свої публічні реєстри закрила ще в 2022 році, лише в лютому 2023 року було відкрито доступ до Реєстру платників ПДВ, а станом на травень поточного року – до ряду інших реєстрів (неприбуткових установ та організацій, платників єдиного податку, страхувальників).
Про електронні сервіси мовчу: чого варте чергове зволікання зі своєчасною реалізацією норм Закону України №3219 (він же – законопроєкт 8401)?

Захід у Варшаві – участь у тренінгу в рамках Програми Академії Східного партнерства Державного управління “Протидія корупції та боротьба з тіньовою економікою у сфері ПДВ та акцизів”.

У цьому заході брала участь Дьоміна Еліна Василівна – заступник начальника управління – начальник відділу методології рентної плати, екологічного податку та місцевих податків і зборів з юридичних осіб. Навіть не знаю, чи варто додавати щось про те, як проведення зазначеного заходу вплинуло на боротьбу з корупцією в ДПС (спойлер: ніяк).

✓ Захід у Відні – робоча зустріч з радниками Офісу технічної допомоги Департаменту казначейства США та колегами Федерального міністерства фінансів Австрійської Республіки за напрямами діяльності.

Відвідали цей захід 20 посадових осіб центрального апарату ДПС протягом 16 днів липня 2023 року. З оприлюдненого на сайті ДПС відомо лише, що це була серія зустрічей, за результатами яких, зокрема, «напрацьовані пропозиції до законодавчих ініціатив…». Дуже дивно, оскільки права законодавчої ініціативи ДПС не має.

Закінчити чи, вірніше, поставити крапку в цій історії не доведеться з декількох причин.

Необхідно ще отримати:

  • запрошення на заходи (план зустрічей, перелік запрошених і на які дати);
  • звіти всіх, хто брав участь (відповідно до “табеля виїзду”), і головне, які «покращення» для української податкової системи та бізнесу запропонують візитери.

Адже відсутність детальної інформації про це, а також реальних змін у роботі податкової з платниками як наслідку співпраці із зарубіжними колегами і спонукає до висновків про справжню мету таких поїздок у розпал відпускного сезону.

P.S. Щодо коштів, за які податківці виїжджали у закордонні відрядження, крім офіційно отриманих, мають розібратися компетентні органи.

Звернення щодо цього питання спрямую в НАЗК.

* * *

Протягом останніх днів було багато фідбеку на історію про поїздку податківців до Відня. Почула обурення як від тих, хто їздив, так і від тих, хто працює в ДПС і кого пригнічує поведінка керівництва.

Тривалі вояжі посадовців за кордон великим складом у нинішній час, безперечно, викликали резонанс у суспільстві, яке потребує відповіді: то що ж це було за відрядження/святкування, за чий рахунок банкет і головне – які практичні результати візиту до Відня?

Звернення до НАЗК щодо перевірки доброчесності керівників ДПС України, які брали участь у закордонних відрядженнях до Відня в липні 2023 року, направила. Сподіваюся, за їх участі, а також, можливо, за участі МЗС (куди теж спрямую звернення) розставимо крапки над «і».

Але чим би не закінчилася ця епопея, такі дії топ-податківців свідчать про велику неповагу як до платників податків, які намагаються втриматися, сплатити податки та ще й задонатити на ЗСУ, так і до рядових податківців, переважна більшість яких на значно урізані зарплати змушені буквально не жити, а виживати. А ще наражатися на зневажливе ставлення до себе з боку тих же платників, адже тінь корупції лягає на всю службу незалежно від прізвищ і посад.

 

На фото: в.о. голови ДПС Тетяна Кірієнко

Автор