Вісті з фронтів. 29.06.2023

Костянтин Машовець

Щодо тенденцій…

1. На Мелітопольському напрямку противнику так і не вдалося зупинити просування передових підрозділів ЗСУ у південному напрямку, і ситуація для нього починає невблаганно погіршуватися у досить значному масштабі.

291-й мотострілецький полк (мсп) противника продовжив свій відхід в районі с. Работине, намагаючись зупинити просування ЗСУ північніше та північно-західніше села. Але невдало, судячи зі всього, українські війська вже зав’язали бої за північну частину самого села.

Одночасно з цим передові підрозділи ЗСУ, потіснивши 70-ї мсп противника, майже впритул наблизились до головної лінії оборони противника в районі с. Вербове. Командування військ противника ввело у бій на цій ділянці додатково підрозділи 22-ї окремої бригади спеціального призначення (обр СпП), 45-ї обр СпП, батальйон БАРС-3. В самому селі фронтом на північ і північний захід зайняли позиції підрозділи 417-го окремого розвідувального батальйону (орвб) противника.

Глибина просування передових підрозділів ЗСУ на цих напрямках склала від 2.7 км до 3.3 км.

Тож, як бачимо, не дивлячись на контратаки противника в районі с. Копані та с. Новопокровка, темпи просування ударного оперативно-тактичного угрупування ЗСУ на Мелітопольському напрямку починають потроху зростати.

Більше того, через вперте бажання командування противника утримувати н.п., які, скажімо так, опинились у не дуже зручному становищі внаслідок просування ЗСУ, ця ситуація посилюється у негативному для противника ключі.

Наприклад, підрозділи 503-го мсп противника, які обороняються в районі с. Нестерянка, вже опинились у становищі, яке, за невеликим виключенням, можна порівняти з ситуацію, яка була 2 дні тому в районі с. Рівнопіль. Причому забезпечувати продовження оборони цього району у матеріально-технічному сенсі противник може виключно по рокаді з боку тієї ділянки, яка зараз знаходиться “під тиском” ЗСУ. По суті, підрозділи 503-го мсп противника у цьому районі стають поступово “заручниками” розвитку ситуації на сусідніх ділянках.

В свою чергу, безпосередньо на Токмацькому напрямку, не дивлячись на той факт, що у противника по рубежу Грозове – Долинка – Мирне – Нестерянка є дуже зручна рокада та обладнаний рубіж оборони, який він вже зайняв військами, зупинити просування українських військ в районі с. П’ятихатки він так і не спромігся. Ймовірно, ЗСУ зуміли обійти с. Жереб’янки зі сходу й просунутись у бік цього рубежу на ділянці, де обороняються залишки батальйону “Шторм-Осетия”.

2. Щодо можливих контратак противника найближчим часом.

В цьому відношенні звертають на себе увагу 2 речі:

– розгортання по рубежу Верхня Криниця – Лісне підрозділів 810-ї окремої бригади морської піхоти (обр МП),
– а також 336-ї обр МП противника в районі с. Приютине (по рубежу Приютине – Ремівка) на Бердянському напрямку.

Думаю, найближчим часом саме ці з’єднання противника будуть задіяні у серії контратак на Мелітопольському та Бердянському напрямках.

Перша, скоріше за все, атакує з рубежу Кам’янське – Лугове у бік Лобкового, а друга – з рубежу Степове – Новоукраїнське у бік Левадного.

В обох випадках мова йде про прагнення примусити таки зупинитися передові підрозділи ЗСУ на найбільш загрозливих для противника ділянках шляхом створення загрози їх флангам.

Що характерно, командування противника діє в обох випадках за типовою схемою:

– обидва з’єднання ще НЕ вводилися у бій на загрозливих для противника напрямках;
– обидва з’єднання діють виключно у повному (штатному) комплекті своїх сил і засобів (тобто їх “бережуть”, “не роздёргивают” побатальйонно чи поротно);
– обидва з’єднання вже вивели свої передові підрозділи на ділянки ймовірних контратак, які ВЖЕ проводять там розвідку боєм.

Думаю, найближчим часом ми таки побачимо ці бригади противника в контратаках.

3. Ну й на завершення…

Оцінка сил й засобів противника зі складу угрупування військ (УВ) “Восток”, яке, власне, й діє у Південній операційній зоні на Мелітопольському, Бердянському та Маріупольському напрямках, станом на 24.06.2023 р.:

– особового складу (о\с) – близько 92 000;
– танків – до 365 одиниць;
– бойових броньованих машин (ББМ) всіх типів – близько 1 150 одиниць;
– артилерійських систем (калібром 100-мм та більше) – до 740 одиниць;
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – до 164 одиниць;
– пускових установок (ПУ) оперативно-тактичних ракетних комплексів (ОТРК) – 12 одиниць (по іншим даним навіть 18).

Безпосередньо на окремих напрямках діють:

Новопавлівський напрямок (включаючи район с. Велика Новосілка):

– окремих мотострілецьких бригад (омсбр), окремих десантно-штурмових бригад (одшбр), окремих бригад морської піхоти (обр МП) – 11;
– мотострілецьких (танкових) полків (мсп\тп) – 5;
– окремих стрілецьких полків (осп) – 4;
– мсп територіальних військ (ТрВ) – 4;
– окремих стрілецьких батальйонів територіальної оборони (осб ТрО) – 2 (“добровольчі” формування, набрані з місцевих колаборантів);
– мотострілецьких батальйонів ТрВ (мсб ТрВ) – 2;
– батальйонів типу БАРС – 2.

Оріхівський напрямок:

– омсбр, окремих танкових бригад (отбр), обр МП, десантно-штурмових бригад (дшбр), окремих бригад прикриття (обрп), зведених полкових груп військових баз (вб) – 5;
– мсп, окремих полків морської піхоти (оп МП) – 6;
– мсп ТрВ – 7;
– мотострілецьких, десантно-штурмових, танкових батальйонів (мсб, дшб, тб) – 3;
– тб ТрВ – 1;
– осб – 1;
– батальйонів типу БАРС – 12.

У резерві “першої черги” (у добовій готовності до введення у бій) розгорнутий ще 1 мсп ТрВ.

У розпорядженні командування УВ “Восток” для поповнення частин та з’єднань під час проведення оборонної операції створений так званий “оперативний запас” ОВТ та “резервний компонент живої сили”, який можливо передати на поповнення протягом доби, зокрема:

– о\с – до 3.5 тисяч в\сл;
– танків – до 12-15 одиниць;
– ББМ – до 130 одиниць;
– артилерійських систем – до 28 одиниць;
– РСЗВ – 27 одиниць.

 

Фото: Генштаб ЗСУ

Автор