Банки нарощують кредитування населення

Банки пожвавлюють діяльність у роздрібному сегменті. У І півріччі обсяги кредитування населення продовжили зростати, приплив депозитів фізичних осіб до банків також прискорився. Роздрібне кредитування продовжить зростати і протягом року. Про це йдеться в четвертому квартальному звіті “Огляд банківського сектору”, опублікованому сьогодні.

 У першому півріччі гривневі кредити банків фізичним особам зросли на 13.4%. Зростання портфеля кредитів фізичним особам свідчить про відновлення апетиту банків до кредитування після тривалої перерви. Роздрібне кредитування продовжить зростати і надалі завдяки підвищенню доходів населення та збереженню споживацької впевненості.

Основним обмежувальним фактором для стрімкішого відновлення кредитування бізнесу залишається слабкий захист прав кредиторів, який спричинює високий рівень кредитних ризиків у корпоративному секторі.

Приплив гривневих коштів населення у банки пришвидшився з +9 млрд. грн. у І кварталі до +16 млрд. грн. у ІІ кварталі. Найактивніше їх залучали державні банки. Водночас обсяг коштів бізнесу зменшився під дією двох причин: конфіскації коштів колишньої влади на рахунках державних банків та виплати дивідендів окремими державними підприємствами. У цілому депозити клієнтів займають 74.3% пасивів банківської системи та залишаються основою її фондування.

Відсоткові ставки продовжують знижуватися, але меншим темпом, ніж раніше. У ІІ кварталі, відповідно до Українського індексу ставок за депозитами фізичних осіб, відсоток за річними гривневими вкладами населення скоротився на 0.8 в.п. до 15.6% річних. Ставки за доларовими депозитами знизилися до 4.0% річних.

Як наслідок, дешевшало кредитування бізнесу. Але вартість корпоративних кредитів зменшувалася нижчим темпом, ніж депозитні ставки, що створює потенціал для її падіння надалі.

 Підґрунтя для подальшого зниження процентних ставок забезпечує і пом’якшення монетарної політики. Зниження Національним банком ключової ставки з 14% до 12.5% у ІІ кварталі створило передумови для подальшого зниження відсоткових ставок в економіці. У серпні державні банки знизили ставки за депозитами населення. Приватні фінустанови, імовірно, також переглянуть свій відсоток у відповідь.

Банки продовжують повертати кошти НБУ. За ІІ квартал їхня частка в зобов’язаннях фінустанов зменшилася на 0.4 в.п. до 1.2%.

Із початку квітня з ринку виведено 4 банки, один із яких – через неспроможність довести розмір статутного капіталу до 200 млн. грн. Це не вплинуло на рівень концентрації в банківському секторі: 20 найбільших банків, як і раніше, займають понад 90% чистих активів.

У ІІ кварталі Приватбанк і банки з державним російським капіталом зафіксували збитки внаслідок доформування резервів та продажу проблемних кредитів. Це суттєво вплинуло на фінансовий результат сектору: чистий збиток усіх банків за ІІ квартал становив 5.1 млрд. грн. Окрім Приватбанку та банків з російським державним капіталом, решта фінустанов отримала прибуток 3.9 млрд. грн. За підсумками 2017 року банківський сектор (без урахування Приватбанку) отримає прибуток.

Детальніше ознайомитися з “Оглядом банківського сектору” можна у розділі “Публікації” на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

*Дані кредитів та депозитів, що публікуються в “Огляді банківського сектору”, відрізняються від відповідних даних з підрозділу “Грошово-кредитна статистика”, оскільки:
– містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату , якщо не вказано інше;
– охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;
– містять кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;
– скориговані на резерви за активними операціями, якщо не вказано інше;
– містять дані іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не вказано інше;
– містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.

Джерело

Автор