Головна помилка Порошенка

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Про це говорять вже навіть прибічники Порошенка – у попередні роки, за часів п’ятого Президента, була зроблена величезна помилка. Після Майдану не була проведена зачистка представників попередньої влади. Говорячи мовою маршруток: «Мало садили». Справді, якщо Медведчука виявилося так просто «принизити домашнім арештом» зараз, що заважало це зробити раніше? А чому не посадили Татарова – 100%-ву фігуру екс-міністра Захарченка? А Рената Кузьміна? А ще цілу низку одіозних осіб?

Відповідь відома. Порошенко не міг і не мав права садити кожного противника Революції Гідності окремо – вся наша демократична преса разом з грантожерами Шабуніна його побігла б тоді рвати з усією пролетарської ненавистю (то Зеленського вони лише лагідно покусують). Порошенко мусив доручити всі розслідування справ відповідним силовим органам – МВС та ГПУ. Тобто представникам старої влади, які в середній ланці силових відомств збереглися і не могли не зберегтися. Бо ну от просто не можна взяти і замінити 100% силовиків. Навіть офіцерів гестапо в поліцію ФРН брали після Другої Світової війни. Бо працювати хтось мусить, поки молодь навчається.

До чого це призвело – відомо. МВС Авакова швидко згорнуло навіть ті реформи, які почали здійснювати зразу після Революції Гідності, і це не дивно. Після Іловайська на Авакова генерали МВС мали убивчий компромат. Аби тримати в тонусі ГПУ, генпрокурором довелося призначати Юрія Луценка, бо кожен кандидат з середовища самих прокурорських був перев’язаний тисячею зв’язків всередині свого відомства. Навіть у СБУ, де реальну чистку проводив Грицак, прокляття середньої ланки позбутися не вдалося. Швидше за все, позбутися її можна лише в один спосіб – з часом. А часу не було.

Результат – відомий. Справи розвалювалися в судах, розслідування тривали роками. Система люто опиралася намаганням її змінити – рука мила руку. Не дивно, що система масово саботувала накази згори і майже вся працювала на повалення Порошенка.

Проте в народі відсутність гучних посадок пояснюють іншим: «Бракувало політичної волі». Що в перекладі українською означає: «Не наважилися вдатися до свавілля». Справді, спостерігаючи свавілля зеленої влади, проти волі ловиш себе на думці – можна ж було і так! Чому ж так не робили? От якби діяли з революційної доцільності, то…

…то Порошенка посадили б у перші місяці після програшу виборів. Так само, як посадили в Грузії Саакашвілі, який як раз вдався до свавілля і тому мусив з Грузії тікати. І який тепер сидить. Давайте згадаємо, що ані в 2014 р., ані весь період президентства Порошенко не мав того, що він має зараз – він не мав партії. А партія це не тільки кадри для роботи на виборчих дільницях. Це ще й кадровий резерв для заповнення нижчої ланки чиновників – саме тому на Заході партійна кар’єра для чиновника обов’язкова. Партія – це опора, сукупність громадян готових підтримати дії і вчинки керівників партії.

Аби зрозуміти чому так чи інакше діяв Порошенко, треба себе поставити на місце Порошенка. І оцінити ризики. Тоді його з кожного приводу цькувала преса. Його били з двох сторін – і вата, і не в міру заповзяті патріоти. Його накази постійно розбивалися о неспроможність виконавців, а інших виконавців брати не було де, бо горлати на соцмережах бажаючих було до біса, а брати на себе відповідальність, працюючи чиновником у Кіровоградській області, бажаючих не знаходилося. Порошенко – досвідчений бізнесмен, тобто людина яка майстерно вміє оцінювати ризики і приймати адекватні рішення (саме тому він заробив мільйони). Порошенко знав, що наступні вибори він може програти, і тоді будуть і допити, і звинувачення.

Ви в таких умовах вдалися б до свавілля? Категорично – ніколи.

Але скажу ще одне. Зараз умови принципово інші. Захід зовсім інакше ставиться до кремлівської агентури. А у Порошенка тепер є партія, і є команда, перевірена не тільки владою, але й опозицією. «Помилки» попереднього президентства зараз «виправити» стало реально.

Не сумнівайтеся, їх «виправлять».

 

Фото © Михайло Палінчак

Автори