Світ 26 червня. Результати дня
Ізраїльська proxy війна у Сирії, визволення заручника в Малі, апеляція по міграційному указу Трампа у США, доля Великого Бар’єрного Рифу в Австралії, парламентська угода торі та юніоністів у Британії, прорив сирійських військ на сході Сирії та багато іншого.
Африка:
– Терористи «Аль-Каїди» звільнили з полону громадянина Швеції Йохана Густафсона, якого тримали у заручниках з 2011 року. МЗС Швеції заявило, що зуміло звільнити Густафсона через свої зв’язки з поліцією низки країн. Шведа та ще одного південноафриканця викрали терористи «Аль-Каїди» на території Малі у 2011 році. Одного з заручників врятували в результаті антитерористичного рейду на півночі Малі французькі війська у 2015 році. В країні з 2012 року триває громадянська війна, що була спричинена дезінтеграцією сусідньої Лівії. У 2013 році в Малі увійшли французькі війська, які допомогли місцевій армії зачистити північ території від терористів «Аль-Каїди».
Америка:
– Верховний суд США погодився розглянути апеляцію влади на рішення двох інших судів щодо блокування міграційного указу президента Дональда Трампа. Одночасно із цим, суд дозволив деяким положенням указу вступити в силу. Апеляцію розглянуть у жовтні. Суд вирішить, чи можна застосовувати цей указ, чи його варто повністю скасувати. Мова йде насамперед про другий міграційний указ Трампа. Він передбачав заборону на в’їзд до США громадянам шести переважно мусульманських країн (Іран, Сирія, Судан, Сомалі, Лівія, Ємен) та 120-денну заборону для США приймати біженців. Другий міграційний указ президент підписав після блокування федеральним судом Сіеттла першого указу. Різниця між ними в тому, що в останньому указі з нього виключили Ірак та дозволили в’їзд власникам так званих «грін карток». Також в новому указі не було безстрокової заборони на прийом біженців. Обидва анти-імміграційних указів президента викликали критику в США та за їх межами.
– У місті Спрінгдейл в штаті Арканзас поліція заарештувала чоловіка, який 32 роки переховувався від слідства після втечі з в’язниці. 60-річний Стівен Дішман відбував покарання у в’язниці в окрузі Лінкольн з 1984 року. Він мав відсидіти 7 років, але в 1985 році втік. З того часу понад 30 років він переховувався від правоохоронців. Зараз він має завершити свій термін ув’язнення. Втім, влада подумує про те, щоб збільшити його за втечу.
– Бразильська поліція підтвердила автентичність аудіо-записів, які свідчать про те, що президент Бразилії Мішель Темер брав «відкати» за сприяння бізнесу. Глава держави опинився у центрі корупційного скандалу місяць тому, коли ці записи були вперше оприлюднені. Всі звинувачення він спростовує.
Азія:
– Великий Бар’єрний Риф оцінюють в 42 млрд. доларів. Так оцінили риф у компанії «Deloitte». Вони заявили, що риф щороку приносить Австралії по 4,8 млрд. доларів та дає роботу 64 тисячам людей. Великий Бар’єрний Риф – найбільший живий організм на планеті. Заради нього в Австралію прибувають тисячі туристів та вчених. Останніми роками він страждає від «відбілювання» коралів. Це відбувається через стрес, який переживають корали. Через це деякі вчені вважають, що це загрожує цілій екосистемі в регіоні.
Європа:
– ФСБ РФ заявило, що теракти у метро Санкт-Петербурга скоїли за допомогою месенджеру «Telegram». Заява прозвучала на тлі спроб російської влади заблокувати цей сервіс. У відповідь, власник «Telegram» Павло Дуров звинуватив Росію у намірах захопити контроль над потоками інформації у месенджері.
– Консервативна партія Британії на чолі з прем’єр-міністром Терезою Мей домовилася про парламентську співпрацю з Демократичною юніоністською партією з Північної Ірландії. Відтепер, останні підтримуватимуть торі на голосуваннях з ключових питань в парламенті. В обмін на це, уряд зобов’язався виділити Північній Ірландії 1 млрд. фунтів на інфраструктурні проекти. Прихильники називають це позитивним кроком для стабільності уряду Мей. Втім, противники називають угоду «відкатом» та вимагають, щоб уряд так само перерахував кошти й іншим регіонам – Уельсу та Шотландії. Внаслідок дострокових парламентських виборів 8 червня, керівна Консервативна партія втратила більшість у парламенті. Через це, їй довелося домовлятися з юніонітсами про підтримку під час голосувань. Втім, інші партії так само не набрали більшості, а це призвело до так званого «підвішеного парламенту», коли жодна з партій не може ухвалювати рішень самостійно без підтримки іншої.
– Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей запропонувала громадянам ЄС на території країни статус «переселенців» після виходу Британії зі складу Євросоюзу. Питання врегулювання статусу громадян ЄС, які працюють та живуть в Британії – одне з ключових на переговорах між Брюсселем та Лондоном. Мей пообіцяла, що всі громадяни ЄС отримають статус «переселенців» на 5 років мінімум та зможуть привезти свою родину. Нині, на території Британії перебувають 3,2 млн. громадян ЄС.
– Екс-президент Румунії Траян Бесеску став новим лідером молдавської «Партії національної єдності», яка виступає за об’єднання Молдови та Румунії в єдину державу.
Близький Схід:
– Іракська армія звільнила від терористів «Ісламської держави» район Аль-Фарук у Старому Мосулі. В цьому районі була розташована головна мечеть міста – Велика мечеть «Ан-Нурі», яку підірвали терористи напередодні. У Старому місті все ще лишаються від 50 до 70 тисяч цивільних.
– Ізраїльська авіація та артилерія втретє обстріляли позиції сирійських військ у регіоні Аль-Кунейтра поблизу Голанських висот. Водночас, на позиції урядових сил наступають терористи «Аль-Каїди». Двоє сирійських військових загинули. Сирія звинуватила Ізраїль у підтримці терористів.
– Арабсько-курдські збройні формування «Сирійські демократичні сили» звільнили від терористів «Ісламської держави» квартал Ан-Нахда поблизу центру міста Ракка на півночі Сирії. Штурм міста триває в межах операції загонів СДС «Гнів Євфрату», яка розпочалася у листопаді 2016 року.
– Сирійська армія вперше з 2014 року вийшла до південних рубежів провінції Дейр-аз-Зор на сході Сирії. Урядові війська прорвалися через Сирійську пустелю до регіону Ад-Дляйят та вибили звідти терористів «Ісламської держави». Наступ на Дейр-аз-Зор – частина широкомасштабної наступальної операції сирійських військ «Великий світанок», метою якої є звільнення Східної Сирії, деблокування міста Дейр-аз-Зор та закриття іракського кордону. У провінції Дейр-аз-Зор зосереджено понад 40% сирійської нафти.
На фото: танк сирійських Збройних сил у регіоні Аль-Кунейтра вздовж окупованих Ізраїлем Голанських висот