Деградація децентралізації

Офіційне інтернет-представництво Президента України повідомляє, що Володимир Зеленський бере участь у Всеукраїнському форумі «Україна 30. Децентралізація», який триватиме у Києві 28-29 липня.

Однак і в цій сфері реальна ситуація є дуже далекою від райдужних картин, які малюються на форумі. За два роки президентства Зеленського одна з найбільш успішних реформ за всі 30 років Незалежності, проведена Президентом Порошенком, почала не тільки пробуксовувати, але й відкотилася назад.

З самого початку приходу до влади команда Зеленського постійно демонструвала зневагу до місцевого самоврядування, ігнорування прав громад, відчутне нерозуміння Зеленським і змісту місцевого самоврядування, і суті децентралізації.

Здійснено примусову централізовану «децентралізацію» – через рішення КМУ, без врахування потреб та особливостей громад. Кабмін (навіть, не ВРУ) отримав право на власний розсуд перекроювати карту громад в Україні. На підставі Закону від 16 квітня 2020 року Кабмін затвердив нові перспективні плани формування об’єднаних територіальних громад в областях, запланувавши створити 1450 об’єднаних територіальних громад. При тому було ліквідовано 120 вже добровільно створених об’єднаних територіальних громад у 2014-2019 роках.

Суттєво скоротилися фінансові спроможності громад. У часи президента Зеленського місцеві бюджети за рівнем доходів відкинуті до 2017 року у той час, як у попередні роки ці доходи невпинно зростали (з 2014 по 2018 рік дохідна частина місцевих бюджетів зросла в 4 рази). Період 2014-2019 років нині можна назвати «золотим часом» громад. При Зеленському місцеві бюджети скоротилися більше, ніж під час активної фази війни.

Відразу ж по приходу до влади, у серпні 2019 року, Офіс президента (в порушення своїх повноважень) заблокував фінансування місцевим бюджетам 7,6 млрд. грн. з Державного фонду регіонального розвитку і 2,5 млрд.грн. на програму соціально-економічного розвитку.

Вже у 2020 р. у порівнянні з 2019 роком загальні доходи місцевих бюджетів зменшилися на 89,0 млрд грн (з 560,5 до 471,5) або на 15,9%, а трансферти з Держбюджету місцевим бюджетам впали на 100 млрд. грн. При цьому на місцеві бюджети додатково поклали видатків на більше ніж 201 млрд. грн. без відповідного фінансового забезпечення.

17 липня 2020 року Верховна Рада ухвалила постанову «Про утворення та ліквідацію районів».

Згідно з цією постановою, в Україні було ліквідовано існуючі 490 районів (ця кількість враховує і райони на тимчасово окупованих територіях Кримського півострова і Донбасу) і на їх основі утворено 136 нових районів. Варто відзначити, що формування нової карти районів відбувалося до реформування районного рівня управління і без жодного інформування людей. Майже 70% громадян через кілька місяців після «реформи» або взагалі не знали про неї, або мали лише поверхове уявлення, навіть не знаючи, в якому районі вони нині живуть.

«Реформа» районного рівня місцевого самоврядування, проведена Зеленським, привела до того, що коштів районного бюджету вистачить лише на зарплату 1-2 чиновникам.

Районні бюджети тепер не включені в систему горизонтального вирівнювання, вони не отримують базової дотації, відповідно, як це вимагається Конституцією, жодних програм, проектів для територіальних громад вони забезпечити не можуть. Ключова проблема сьогодні для райрад – де знайти кошти на зарплату голові райради і працівникам апарату.

Але замість вирішення кризової ситуації команда Зеленського прийняла у першому читанні проекту закону (№4298), яким хоче встановити трирівневу систему контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Це антиконституційний проект, що несе ризики створення системи жорсткого контролю і пресингу за діяльністю органів місцевого самоврядування з боку органів державної влади.

Фактично, йдеться про повну зміну системи місцевого самоврядування, яка несе ризики її розбалансування. Насамперед, це стосується послаблення інституту сільського, селищного, міського голови; за пропозиціями «слуг», тепер без жодних підстав рада зможе власним рішенням достроково припинити його повноваження.

Ось такими є реальні «успіхи» децентралізації від Зеленського.

Джерело

Автор