Окупантам не вдасться знищити пам’ять про трагедію кримських татар – депутати «ЄвроСолідарності» (відео)

Петро Порошенко

18 травня 1944 року сталінські кати почали раптову і жорстоку депортацію кримських татар з рідної землі.

Внаслідок цього брутального злочину від голоду, хвороб та виснаження у місцях заслання загинуло понад 30 тисяч кримських татар. І це статистика тільки першого року! Насправді реальний розмір втрат важко встановити, бо ми добре пам’ятаємо, як робилась офіційна статистика в СРСР.

Безумовно, це був геноцид — один із найтяжчих злочинів, який може бути вчинений проти людства. Ще за часів мого президентства, 12 листопада 2015 року парламент України нарешті назвав речі своїми іменами і визнав депортацію 1944 року геноцидом.

На жаль, боротьба із примарами червоного терору продовжується і зараз, 77 років потому. Нині сталінські кати втілилися у цілком реальних режимників Путіна і чинять жорстокі та цинічні злочини над невинними людьми — викрадення, катування, позбавлення волі на півострові продовжуються.

З болем відчуваю, як важко кримським татарам знову виживати у реаліях «русского міра». Звертаюся до братів, кримських татарів: «Європейська Солідарність» з вами. Увесь цивілізований світ з вами!

Вірю, український суверенітет неодмінно буде відновлено на Кримському півострові, і Крим повернеться до України.

Слава незламному і вільнолюбному кримськотатарському народові!

Слава Україні!


 

«Європейська Солідарність»

Російській окупаційній владі не вдасться знищити історичну пам’ять ані про злочини радянської влади проти кримських татар, ані про нинішні свої злочини в окупованому Криму. Про це сказали народні депутати фракції «Європейська Солідарність» на брифінгу у Верховній Раді з нагоди Дня боротьби за права кримськотатарського народу. В цей день у 1944 році сталінська влада почала депортацію кримських татар з рідної землі.

«Сьогодні зранку по всьому окупованому Криму проходять пам’ятні заходи. Незважаючи на те, що у попередні дні були попередження з боку ФСБ, з боку окупаційної влади – до кожного активіста, члена Меджлісу, делегатів Курултаю приходили і вручали ці попередження, але окупаційній влади не вдасться нашу історичну пам’ять знищити», – сказав народний депутат Ахтем Чийгоз.

«Це їх дуже дратує і нервує. Тому цей терор буде продовжуватися до тих пір, поки ми як Україна не визволимо окуповані території», – підкреслив представник «Європейської Солідарності».

Він наголосив на важливості збереження державою пам’яті про такі дні та вшановування кримських татар, які стали жертвами тоталітарного режиму. «Це дає нам сподівання, що законопроекти, які ми пропонуємо для захисту прав кримськотатарського народу нарешті будуть винесені в зал Верховної ради і будуть прийняті», – зауважив депутат.

«Сьогодні ми очікували і очікуємо указ президента України Зеленського щодо взаємодії з Меджлісом кримськотатарського народу. Це також був би сигнал для наших громадян, співвітчизників у Криму про те, що є постійна взаємодія з державою, інститутом президента у кримськотатарського народу», – зазначив Ахтем Чийгоз.

«Ніколи більше на території України не мають повторитися ті жахи, які відчували народи, які жили разом з українцями тут з нами, на цій території. Ніколи у світі не може повторитися нічого такого», – підкреслив народний депутат Микола Княжицький.

Депутат зазначив, що саме тому вкрай важливо зробити все, щоб підтримати кримськотатарський народ зараз, підтримати Меджліс кримськотатарського народу. «Щоб у всіх переговорах із країною агресором і світовим співтовариством не забувати, що головне завдання кожного українця – це відновити права кожного кримського татарина і кримськотатарського народу», – заявив він.

В свою чергу, народний депутат Ростислав Павленко зазначив, що в такий день особливо важливо пам’ятати, що кримськотатарський народ і кримський народ в окупованому Росією Криму і зараз перебувають у небезпеці, піддаються репресіям, тиску, зазнають ув’язнень.

Він нагадав про рішення суду ООН, яке зобов’язує Росію припинити знущання над жителями окупованої нею території, припинити тиск і дати можливість українцям та кримським татарам вільно висловлювати свою думку у відстоювати свої права.

«На жаль, цього не відбувається. Російська Федерація ігнорує приписи міжнародного права і рішення міжнародного суду. І очевидно це триватиме доти, доки буде тривати окупація і незаконна анексія Криму Російською Федерацією», – наголосив Ростислав Павленко.

«В цьому зв’язку надзвичайно важливо, щоб у голосі держав Україна звучав і голос кримськотатарського народу. Саме тому важливо, щоб вийшов указ президента щодо взаємодії з Меджлісом. Бо ми бачимо певний відхід від тих позицій, що були за Президента Порошенка щодо постійного діалогу і взаємодії з кримськотатарським народом і його представниками», – також зазначив він.

Народна депутатка Софія Федина зазначила: «Сьогодні ми не тільки маємо шанувати пам’ять депортованих. Сьогодні ми маємо відновлювати історичну справедливість і добиватися покарання історичного агресора – Московської федерації, яка має заплатити за кожне життя, за кожен вкрадений метр української землі. І має заплатити за ті біди, які вона сіє як в Україні, так в по всьому світу. А кримськотатарський народ має повернутися додому. Україна за це бореться».

 

Автори