Світ 27 травня. Результати дня

Iliya Kousa

Хакерський конфлікт між монархіями Затоки, сутички у Лівії, блокування сайтів в Єгипті, масові протести у Венесуелі, розгортання армії на вулицях Бразилії, збій в комп’ютерній системі британських авіакомпаній, пустельна війна в Іраку, битва за східну Сирію та багато іншого.

Африка:

– У Лівії у місті Тріполі спалахнули сутички між різними воєнізованими угрупованнями. Сили, лояльні прем’єр-міністру Лівії Фаєзу Сераджу, намагаються вибити зі столиці ісламістів з «Місуратських бригад», якими командує колишній депутат парламенту Салах Баді. Останній прагне захопити владу в країні та не визнає уряд національної єдності Фаєза Сераджа, сформований у 2015 році з підтримки ООН. Основні сутички між ними відбулися у кварталах Аль-Хадба та Абу-Слім із застосуванням артилерії і танків. В ході боїв лояльні уряду групи захопили в’язницю, в якій відбувають покарання близько 30 урядовців часів Муаммара Каддафі, включаючи колишнього начальника спецслужб Абдаллу Ас-Сенуссі та екс-прем’єра Багдаді Аль-Махмуді.

– Єгипет заблокував доступ до 21 сайту на своїй території за звинуваченням їх у «тероризмі». Серед заборонених ресурсів – офіційний сайт катарського телеканалу «Al-Jazeera». Напередодні, аналогічні кроки щодо «Al-Jazeera» здійснили Саудівська Аравія, Бахрейн та ОАЕ. Офіційний Каїр звинуватив Доху у фінансуванні терористів. Мова йде про ісламістський рух «Брати-мусульмани», який заборонений на території Єгипту.

– Терористи «Ісламської держави» здійснили напад на автобус з християнами в Єгипті. 23 людини загинули та 25 зазнали поранень. Інцидент стався у центральній провінції Аль-Мінья. Бойовики напали на автобус на трасі на шляху до собору Самуїла Сповідника. Загиблі – представники коптської православної християнської громади в Єгипті. Протягом останнього року вони все частіше піддавалися нападам з боку ісламських екстремістів. На території Єгипту діють дві основні терористичні організації – «Ісламська держава» та рух «Аль-Хазм», який є підпорядкованим ісламістському руху «Брати-мусульмани».

– П’ятеро поліцейських у Кенії були вбиті внаслідок теракту. Вибухівку підірвали біля їхнього автомобілю на трасі поблизу східного міста Лібоі. Водночас, ще п’ятеро полісменів загинули в результаті підриву бомби у сусідньому місті Мандера. Відповідальність за теракти взяла на себе організація «Аш-Шабаб», пов’язана з «Аль-Каїдою».

– Єгипетська авіація завдала серію авіаударів по позиціях терористів «Аль-Каїди» у Лівії. Зокрема, бомбардували місто Дерна. Воно перебуває в облозі з боку «Лівійської Національної Армії», якою командує генерал-фельдмаршал Халіфа Хафтар. Дерна контролюється ісламістами з угруповання «Рада шури моджахедів Дерни». Вони захопили місто під час повстання у 2011 році проти Муаммара Каддафі.

Америка:

– У США у віці 90 років помер колишній радник президента США з питань національної безпеки, автор численних монографій про геополітику та зовнішню політику США, академік Збігнєв Бжезинський. Він помер у лікарні містечка Фолс-Черч у штаті Вірджинія. Бжезинський починав свою кар’єру як член Ради з планування національної політики Державного департаменту США у 1960-х роках. Він був прихильником політики, яка зрештою призвела до кризи у США, виведення американських військ з В’єтнаму та масового антивоєнного руху. З 1977 по 1981 роки він працював радником президента Джиммі Картера з питань національної безпеки. До самої своєї смерті вважався одним з найвпливовіших ветеранів американської політики.

– Президент Бразилії Мішель Темер скасував свій скандальний указ про розгортання військ на вулицях столиці для придушення антиурядових виступів. Він це зробив під тиском громадськості та його однопартійців. Напередодні, глава держави підписав указ вивести на вулиці столиці війська для протидії демонстраціям. У місті Бразиліа вже кілька днів тривають масові протести проти президента країни. Учасники демонстрацій вимагають його відставки. Поліція намагається розігнати людей, застосовуючи сльозогінний газ, кийки та гумові кулі. Протестувальники. Вони підпалили кілька десятків автомобілів на вулицях та закидали коктейлями Молотова Міністерство аграрної політики. Приводом для масштабних виступів став корупційний скандал, в центрі якого й опинився президент Темер.

– Магнітне поле Юпітера виявилося в десятки разів сильніше за магнітне поле Землі. Про це заявили у НАСА. Агентство вперше опублікували фотографії полюсів планети. Вони були зроблені у серпні 2016 року, коли космічний зонд максимально наблизився до Юпітера. Однією з таємниць планети залишаються циклони та урагани, які вирують на полюсах. Кожний ураган розміром з Землю.

– Понад 30 людей постраждали в результаті сутичок з поліцією у Венесуелі в Каракасі. Правоохоронці намагалися розігнати протестувальників на одній з головних трас столиці. Мітингувальники перекрили її сміттям, яке підпалили. Масові антиурядові виступи та зіткнення з поліцією у Венесуелі тривають з початку квітня. За цей час, в результаті сутичок загинули понад 60 людей. Учасники акцій протесту вимагають відставки президента Ніколаса Мадуро, якого звинувачують в економічній кризі в країні та спробі узурпувати владу.

Азія:

– Понад 40 військових загинули в результаті боїв з терористами «Ісламської держави» на Філіппінах. Бойовики напередодні захопили столицю острова Мінданао – місто Мараві. Зараз армія намагається повернути його під контроль. Місто повністю блоковане з усіх боків. Філіппінська армія за підтримки гелікоптерів штурмує околиці Мараві. Близько 30 терористів були ліквідовані. Втім, урядовим силам не вдалося прорватися до міста. Це найбільший напад терористів «Ісламської держави» за останні роки. У складі бойовиків воюють близько 500 джихадистів з місцевого ісламістського угруповання «Мауте» та терористичної організації «Абу Сайяф». Обидві організації є відділеннями «Ісламської держави» на Філіппінах. Президент країни РодрігоДутерте оголосив воєнний стан на острові Мінданао та хоче поширити його на територію всієї держави.

– Терористи «Талібану» напали на військову базу в Афганістані. 15 солдатів загинули. Бойовиків ліквідували. Інцидент стався у провінції Кандагар на базі Шах Валі Кот. Це вже третій напад талібів на афганських військових у Кандагарі за останній тиждень. Жертвами нападів загалом стали понад 60 військових.

Європа:

– Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що «вкрай стривожена» тим, що деякі американські видання отримали фотографії з місця теракту в Манчестері та опублікували їх. Вона назвала це «порушенням двосторонньої угоди із США про обмін таємною інформацією». Напередодні, видання «The New York Times» опублікувало фотографію саморобного вибухового пристрою, який використовував терорист на стадіоні в Манчестері. Президент США Дональд Трамп такий витік інформації назвав «тривожним сигналом» та попросив Міністерство юстиції розслідувати цей інцидент. За його словами, такий витік даних є «загрозою національній безпеці США».

– У Греції в Афінах підірвали автомобіль колишнього прем’єр-міністра Лукаса Пападімоса. Вибуховий пристрій був захований у конверт всередині машини. Сам екс-прем’єр та його водій доправлені до лікарні. Він займав посаду глави уряду у 2011-2012 роках.

– В Італії померла всесвітньо відома модельєр та дизайнер Лаура Біаджотті. Їй було 74 роки, смерть настала від серцевого нападу в лікарні Сант-Андреа в Римі. Біаджотті відома своїми модними колекціями. Її перший показ відбувся 1972 року. Тоді вона представила свою колекцію одягу з кашеміру. Пізніше, це стало її особливістю і її прозвали «королевою кашеміру».

– У Москві в Росії затримали чотирьох підозрюваних у зв’язках з терористами «Ісламської держави». Всі затримані – вихідці з Чечні та Дагестану. Під час обшуків в їх квартирі знайшли лабораторію з виробництва вибухівки. Слідчі вважають, що підозрювані планували теракти.

– Британська авіакомпанія «British Airways» скасувала всі авіарейси з лондонських аеропортів «Хітроу» та «Гетвік» через комп’ютерну помилку у системі. Рейси перенесли на наступний день.

– Ліберальна партія Молдови вийшла зі складу керівної коаліції після арешту мера Кишинева Доріна Кіртоаке. Він є заступником голови партії. Його затримала поліція за підозрою у корупції. Втім, однопартійці кажуть, що його арешт відбувся за сфальсифікованим звинуваченням. Вони також звинуватили президента Молдови Ігоря Додона у намаганнях придушити опозицію та Ліберальну партію.

Близький Схід:

– Іракська армія відновила наступальну операцію проти терористів «Ісламської держави» у західному Мосулі. Урядові сили розпочали штурм останнього оплоту джихадистів у місті. Під контролем терористів лишаються лише три квартали – Аз-Зінджалі, Аш-Шафаа та Баб Ас-Сага – та Старе місто. Іракські війська відбили в бойовиків Міжнародний готель Мосула, лікарню «Ібн Сіна», медичний комплекс в кварталі Аш-Шафаа. Саме у Старому місті розташована головна штаб-квартира терористів – Велика мечеть «Ан-Нурі». Тут у 2014 році терористи оголосили про створення свого «халіфату».

– Шиїтські Сили народної мобілізації в Іраку за підтримки армії та сил коаліції звільнили від терористів «Ісламської держави» понад 30 населених пунктів та 100 км території західніше Мосула у пустелі провінції Найнава. Також їм вдалося вибити бойовиків зі стратегічного міста Аль-Кайраван. Це найбільша наступальна операція в пустелі. Її головне завдання – захоплення міста Аль-Баадж та прорив до сирійського кордону.

– Сирійська армія звільнила від терористів «Ісламської держави» та інших антиурядових угруповань близько 5 тисяч квадратних кілометрів території на південному сході провінцій Хомс та Дамаск. Це переважно пустельні райони. Їх захопили протягом двох днів після прориву сирійських військ із заходу на позиції бойовиків «ІД». Бої у тому районі – частина операції урядових сил під назвою «Великий світанок». Її ціль – звільнення від антиурядових угруповань всієї східної Сирії та прорив до іракського кордону.

– Сирійські війська звільнили від терористів «Ісламської держави» 15 населених пунктів на сході провінції Алеппо та повністю повернули під контроль озеро Аль-Джаббуль – вперше з 2014 року. Урядові війська тепер – лише за 2 км від стратегічного міста Аль-Маскана. Це останній оплот терористів на півночі Сирії та у провінції Алеппо. У боях був знищений один з лідерів терористів – «емір» міста Аль-Маскана, громадянин Єгипту Абу Мусаб Аль-Масрі.

– Ізраїльська прокуратура допитала американського магната, власника казино та мільярдера ШелдонаАдельсона в межах кримінальної справи проти прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху. Останній є фігурантом двох кримінальних справ, пов’язаних із зловживанням владою. Втім, офіційних звинувачень прокурори поки не висунули. Адельсона допитали у так званій «Справі 2000». Слідчі вважають, що Нетаньяху уклав з власником казино угоду в 2015 році, згідно якої прем’єр пообіцяв всіляко сприяти роботі однієї з найбільших газет в Ізраїлі – «IsraelHayom». Вона належить Адельсону та є проурядовою. Мільярдер також і один з основних донорів Республіканської партії США та фонду Дональда Трампа.

– Саудівська Аравія, Бахрейн та ОАЕ заблокували доступ на своїх територіях до сторінки катарського телеканалу «Al-Jazeera» та інших інформаційних ресурсів Катару. Таке рішення ухвалили у відповідь на нібито заяву еміра Катару, яку напередодні розповсюдили державні ЗМІ. Відповідно до неї, емір ТамімбінХамад Ат-Тані заявляв, що «військові бази США допомагають Катару захищатися від небезпечних сусідів». Також, емір назвав Іран «потужною мусульманською силою», а Ізраїль – «другом». Крім того, емір нібито ухвалив рішення депортувати з країни послів Саудівської Аравії, Бахрейну та ОАЕ. Офіційна Доха спростувала цю заяву та повідомила, що її публікація стала результатом хакерської атаки на державне телебачення емірату. Втім, Ер-Ріяд не вірить у цю версію та вимагає від Катару вибачень.

– Ще один конфлікт спалахнув між Саудівською Аравією і Катаром. Офіційний Ер-Ріяд звинуватив емірат у «підтримці тероризму», маючи на увазі фінансування Катаром ісламістського руху «Брати-мусульмани». Саудівська Аравія не визнає цю організацію та вимагає від Дохи припинити її фінансування та депортувати з Катару колишнього лідера палестинського радикального руху «ХАМАС» Халеда Машааля. Він зараз живе у Катарі та пов’язаний з рухом «Брати-мусульмани».

– Понад тисяча палестинських в’язнів в Ізраїлі припинили масове голодування, яке тривало шість тижнів. Засуджені знову почали приймати їжу після того, як ізраїльська влада збільшила їм кількість годин для зустрічей з родичами. Під час голодування 18 в’язнів були госпіталізовані. Засудженим тепер можна бачитися з родичами двічі на місяць, а не один раз, як було раніше. Переговори з ізраїльською владою про пом’якшення умов утримання палестинців велися за посередництва Міжнародного комітету Червоного Хреста. Нині, в ізраїльських в’язницях перебувають близько 7 тисяч палестинців.


На фото: емір Катару, шейх Тамім бін Хамад Ат-Тані на засіданні уряду в Досі

Автор