Три фокуси та одна порада

Николай Ильинов

Прочитав пост від Тараса Козака (депутат від партії Голос в Київській Раді), що, мов, прибідняються українці, не так погано ми живемо: офіційна зарплата зросла на 16% за рік, а інфляція склала всього 5%. Чесно кажучи, не знаю, чи то свідомо Тарас вводить людей в оману, чи дійсно не розуміє, як це відбувається, але чомусь у людей відчуття, що жити стало гірше.

Отже, давайте я вам зараз покажу три фокуси, як можна на папері прикрасити ситуацію.

Фокус ПЕРШИЙ.
Завдяки пандемії, введенню лохдаунів та інших карантинних обмежень роботу втратили близько 2 млн людей (як заявив на днях прем’єр-міністр Денис Шмигаль), тобто це кожен восьмий працездатний або 20% всіх офіційно працюючих людей, в основному в малому та середньому бізнесі. Ми прекрасно розуміємо, що в малому та середньому бізнесі основна маса людей працюють офіційно на мінімалку або на зарплату трохи більше мінімалки, а решту отримують в конвертах. Якщо, наприклад, в грудні 2019 року у нас було близько 2,1 млн людей с зарплатою до 6 000 грн, а у інших 8,4 млн громадян середня зарплата була 13 830 грн, то в середньому по Україні вона була 12 264 грн.

А тепер давайте звільнимо 2 млн людей, з яких 80% будуть с самою низькою зарплатою. І ось ми вже бачимо, що не створивши жодного робочого місця, а навпаки викинувши 2 млн людей на вулицю, у нас середня зарплата зросла на 9%. Але це не все, є ще один фокус.

Фокус ДРУГИЙ.
Працює людина продавцем або офіціантом в грудні 2019 на мінімалку 4 173 грн, але власник магазину або кафе витрачає на цього робітника 15 000 грн, з яких 4 173 грн – офіційна зарплата, 918,06 – ЄСВ та 9 908 грн дає у конверті, а сам працівник після сплати податків отримує на руки 13 268 грн. Пройшов рік, завдяки «вумному» уряду, який почав піднімати зарплату під час падіння економіки, підприємець теж вимушений піднімати мінімальну заробітну зарплату до 5 000 гривень, але від цього він не став більше витрачати на персонал, бо немає з чого, економіка падає. Таким чином, збільшивши зарплату до 5 000 грн, ЄСВ зросло до 1 100 грн, а в конверті працівник тепер отримує всього 8 900 грн. Отже офіційно, по статистиці, у нас зарплата зросла на 20 відсотків, а в кишені у працівника стало на 343 гривні менше.

Ну і ТРЕТІЙ фокус, з інфляцією.
Так, інфляція дійсно складає 5% за рік і для людини, яка заробляє достатньо грошей, щоб повністю купувати всі товари, які включені в споживацьку корзину від хліба до автівок, вона дійсно склала 5%, з яких зростання цін на молоко склало 4%, на хліб – 10%, на яйця – 30%, на рослинну олію – 22%, на тютюн – 21%, на освітні послуги – 15%, на водопостачання – 16%, на газ – 56% , але в той же час на побутову техніку всього 2%, а на аудіо-фото та комп’ютерну техніку взагалі падіння цін на 8%. Таким чином, в середньому інфляція склала 5%. І це я робив аналіз за минулий рік, тобто зростання цін, яке відбулося в 2021 році, тут не враховано.

Так що робити, щоб відчути покращення в житті? Поки, з наведеної інформації, в мене тільки одна порада: відключайте газ, кидайте палити та привчайте свій шлунково-кишковий тракт переварювати аудіо-фото та комп’ютерну техніку, час кібер-людей не за горами. 🙂

Усі відео