Чи відбудеться українське «економічне диво»?

Олександр Костюк
Костюк Олександр

Аналізуючи історію «економічних див» різних країн в різних частинах світу, можна виявити 4 базові закономірності. Для розвитку економіки, економічного стрибка, необхідна наступна сукупність обов’язкових умов:

1. Політична стабільність (яка, відмічу, неможлива для України без повноцінної незалежності від РФ);
2. Стабільні та продумані правила гри (законодавство, податки і т.п.), яких дотримуються всі. Це включає в себе:

– Законність. Верховенство закону;
– Законослухняність, дисциплінованість населення;
– Недоторкане право власності (для законних статків);
– Розумну законотворчість;
– Мінімізацію та граничну прозорість регулятивних функцій держави;
– Як наслідок попередніх підпунктів – мінімізацію корупції.

3. Вільна економічна діяльність, вільна ринкова конкуренція, обмежена лише прозорими і справедливими рамками п. 2, демонополізація. Максимально прозорі правила і контроль суспільства в умовах природних чи критичних для безпеки держави монополій;
4. Відкритість з цивілізованим світом, в якому працюють п.п. 1-3.

Це є базові принципи, сукупність яких давала ефект «економічного дива» в Іспанії, Чилі, Японії, Сингапурі і т.д. І спрацьовує це лише в комплексі. За умови виконання усіх 4 базових принципів. Без виконання одного або декількох можливе економічне виживання, але не буде стрімкого економічного зростання.

Ефект цього комплексу базових принципів може бути підсилений додатковим факторами, як, наприклад, історично притаманна законослухняність та працелюбність (Німеччина, Японія), приплив зовнішніх капіталів (американські капіталовкладення в Японії 50-х чи приплив коштів заробітчан в Іспанії), нарешті – низька вартість праці (Китай,Сингапур).

Що відбувається за відсутності одного або декількох основних умов?

Наприклад, в СРСР була політична стабільність. Але не було вільної економічної діяльності та відкритості зі світом. Що давало змогу лише виживати за рахунок продажу природних ресурсів і закінчилося повним крахом економічної моделі наприкінці 80-х.

В РФ є політична стабільність, певна (хоча і недостатня) ступінь економічних свобод, певна відкритість із цивілізованим світом, що дало змогу економіці РФ бути значно ефективнішою за економіку СРСР. Але відсутня законність, рівність правил гри, існує свавілля силових структур та монополізація галузей економіки на користь представників владної верхівки, як наслідок, корумпованість. Це дає змогу виживати, але не дає росту сучасних виробництв та технологій.

В Україні існує вільна економічна діяльність, ринкова конкуренція. Існує відкритість із цивілізованим світом. Це забезпечує певну гнучкість і живучість економіки, достатню для стабільного виживання. Але нам критично не вистачає політичної стабільності. Наша політична нестабільність роками підтримується втручанням кремля. Це приводить до відсутності довгострокових інвестицій в економіку, виведенню прибутків, «втечі грошей». Власники капіталів просто не ризикують вкладати їх в політично нестабільний регіон, де політичний курс регулярно коливається зі сходу на захід.

І, як наслідок політичної нестабільності та втручань москви, нам критично не вистачає стабільних, прозорих і рівних правил гри.

– Не вистачає законності, тому що законність можлива лише за умов політичної стабільності;
– Не вистачає законослухняності та дисциплінованості населення, люмпенізованого довгим періодом совкового кріпацького патерналізму;
– Не вистачає розумної законотворчості внаслідок обирання до законодавчого органу популістів, колаборантів та людей некомпетентних (естрадних артистів, спортсменів тощо);
– Як наслідок всього попереднього маємо досить високий рівень корупції.

Саме це і є причиною відсутності економічного зростання, підвищення рівня життя. Дуже характерним є те, що періоди повернення України в бік незалежності від Москви супроводжувались: укріпленням законності, зменшенням корупції, оздоровленням економіки та економічним зростанням, що відображалося в об’єктивних економічних показниках.

Так було за Ющенка, так було за Порошенка (навіть в умовах війни та втрати промислових регіонів): йшов ріст ВВП, промисловості, зменшення зовнішнього боргу, збільшення ЗВР. Але після чергового розвороту в бік москви (Янукович, Зеленський) законність та економіка відразу починали падати, аж до повної руйнації.

Потрібно відмітити, що в багатьох країнах «економічного дива» основою політичної стабільності був національний, патріотичний авторитаризм. Авторитаризм конституційний. Який забезпечував політичну стабільність, законність і зміг поєднати її з економічними свободами, конкурентною економікою і відкритістю до цивілізованого світу. Це Іспанія (Франко), Чилі (Піночет), Китай, Сингапур. Втім авторитаризм має в собі невід’ємні недоліки, насіння майбутніх криз через:

– коригування загальних правил, законності на користь сил, які є опорою авторитарного режиму;
– відсутність політичної конкуренції рано чи пізно призводить до омертвіння суспільства, сповільнення економіки.

Економічний стрибок, заснований на «м’якому», конституційному авторитаризмі дозволяє засвоїти західні технології, але не дає розвитку власних. І рано чи пізно приводить до кризи (Чилі, Китай). Іспанії вдалося уникнути цих недоліків, вчасно перейшовши від авторитаризму до демократії західного зразка.

Отже, ми не матимемо значного економічного зростання без забезпечення повноцінної незалежності від москви і, як наслідок, політичної стабільності та законності. Тому що кремль завжди підтримував і буде підтримувати в Україні політичну нестабільність, популізм, корупцію, анархію.

#ДержавницькіПринципи

Поділитися:
Share
Усі відео