Чергова безуспішна спроба пошуку правди в словах Саакашвілі
Візьмемо останній пост Саакашвілі і розберемо ключові тези, які пан Саакашвілі подає як свої досягнення в Грузії. Цитую:
Я підтримую припинення торгівлі з окупантами. Поки є торгівля – є стимул до продовження війни.
У Грузії після 2008 року ми припинили всі торговельні зв’язки з окупантами і окупованими територіями, бої припинилися, і ми змогли дуже швидко розвинути свою економіку. Не можна одночасно воювати і торгувати.
Розіб’ємо ці абзаци на конкретні ствердження:
Теза 1. У Грузії після 2008 року ми припинили всі торговельні зв’язки з окупантами і окупованими територіями, бої припинилися
Пан Саакашвілі стверджує, що причиною припинення боїв в Грузії стало припинення торгівлі з окупантами і окупованими територіями.
Факти:
Російсько-грузинська війна тривала 5 (П’ЯТЬ) днів з 8 серпня 2008 року до 12 серпня 2008 року. В результаті цієї війни Грузія втратила 20% своєї території, мінімум 250 000 людей (6,7% населення Грузії) стали біженцями, а проблеми біженців тої війни, що відбувалась 9 років тому, не вирішені і досі. Про умови життя деяких грузинських біженців написано тут.
Але це ще не вся “зрада”. Зрада – це план Мєдвєдєва-Саркозі. Його російська версія є тут. Зауважте, не план Саакашвілі, не план Саакашвілі-Мєдвєдєва, а план Мєдвєдєва-Саркозі.
12 серпня 2008 року, Саркозі з Мєдведєвим у Москві “порєшали” долю Грузії. 13 серпня 2008 року Саакашвілі погодився на то, що за нього “порєшали” Мєдвєдєв з Саркозі.
14 серпня 2008 року план Мєдвєдєва-Саркозі підписали “лідери” Абхазії і Пд.Осетії. 15 серпня 2008 року цей же документ підписав Саакашвілі. 16 серпня 2008 року цей же документ підписав Мєдвєдєв.
Але цікаві самі пункти плану, особливо пункти 4, 5, 6. , а саме:
4) Грузинська армія повертається в місця постійного базування
5) Російська армія повертається за лінію, яка передувала бойовим діям (тобто, узаконюється перебування російської армії на території Абхазії і Пд.Осетії)
6) Міжнародні переговори щодо забезпечення безпеки і стабільності в Абхазії і Пд.Осетії.
Чи варто ще щось пояснювати в цій ситуації?
А головне: я розумію що таке грузинська армія і російська армія, я розумію чому Саакашілі прийняв план капітуляції Грузії від Мєдвєдєва-Саркозі, я його не критикував за це як в 2008 році, так і до сьогодні.
Але коли людина, яка підписала чужий документ про капітуляцію Грузії і фактичне узаконення російських військ на окупованих територіях Грузії, підписала один документ разом з абхазо-осетинськими Захарченком і Плотницьким... коли сьогодні ця людина заявляє про “ми припинили війну, припинивши торговельні звязки з окупантами”… то це цинізм і брехня 99 левела.
Міхеіл Ніколозович, ви особисто нічого не припиняли, припиняли за вас. Ви ж підписували план капітуляції Грузії разом з сепаратистами і узаконювали російську армію в своїй країні.
Теза 2. У Грузії після 2008 року ми припинили всі торговельні зв’язки з окупантами
Правдивість цих слів дуже легко перевірити. Переходимо по лінку на дані Національного статистичного бюро Грузії, клікаємо на “Georgian exports by countries” і “Georgian Imports by countries”, там під діаграмами є файли, скачуємо їх і відкриваємо в обох файлах 2-гу вкладку і знаходимо там Росію. Отримуємо дані, будуємо графік:
* Період правління Саакашвілі обведений фіолетовою рамкою
Що ми маємо на графіку:
- Саме з приходом Саакашвілі до влади Грузія стала залежною від російських товарів:
- В той час, коли грузинська влада на чолі з Саакашвілі нарощувала об’єми імпорту російських товарів в Грузію, починаючи з 2006 року об’єми грузинського експорту в Росію впали в 2 рази. Тобто, незважаючи на те, що Росія перестала купляти грузинські товари, Саакашвілі продовжив купляти російські.
- Після Грузія дійсно зменшила імпорт російських товарів, але всього на 31% у порівнянні з 2008 роком. Ні про яке “ми припинили торгувати з окупантом” і мови не йде.
- Особливий цинізм Саакашвілі в тому, що Грузія продовжила купляти російські товари після війни, навіть попри те, що Росія практично повністю перестала купляти грузинські товари.
- Вже в 2011 році, через 2 роки після війни, Саакашвілі перестав бути “принциповим” і став закупляти російські товари на довоєнному рівні.
- В 2013 році (при Саакашвілі) об’єм імпорту російських товарів в Грузію досяг рекордного рівня.
Як бачимо на цих графіках “торгівля Саакашвілі з окупантом” не тільки не припинилася з початком війни, ця торгівля, буквально за 2 роки відновилася до довоєнних значень.
Тобто, в результаті війни Саакашвілі не відмовився від російських товарів, навіть попри те, що Росія перестала купляти грузинські товари.
Більше того, на початку 2012 року, в односторонньому порядку (Росія не відмінила) Саакашвілі відміняє візовий режим росіянам. Цинізм цього кроку не тільки в тому, що візовий режим відмінений після війни, після того, як Росія признала бананові республіки, не тільки в тому, що візовий режим відмінений в односторонньому порядку, а й в тому, що Саакашвілі відмінив візовий режим, який діяв з 2000 року, тобто задовго до нього, а це вже додонівщина…
Але все пізнається в порівнянні. Тепер подивіться на динаміку експорту українських товарів в Росію і імпорту російських товарів в Україну. Вибравши звідси дані по роках – отримуємо:
* Період правління сьогоднішньої коаліції в Україні обведений фіолетовою рамкою
На цьому графіку наочно видно, як з кожним роком в рази падають об’єми торгівлі з Росією. По результатах 2016 року, об’єми імпорту російських товарі в Україну впали в 5 (П’ЯТЬ) разів у порівнянні з довоєнним часом, в Грузії – всього на 1/2. Більш наглядно тут:
На перший же рік після початку агресії Росії, Украна скоротила імпорт російських товарів майже в 2 рази, до 54,7% у порівнянні з довоєнним 2013 роком, в 2008 Грузія скоротила імпорт російських товарів до 73,8% у порівнянні з 2007 роком. На другий рік після початку російської агресії Україна скоротила російський імпорт в 3 рази у порівнянні з 2013 роком, Грузія – всього в 2 рази. На третій рік після початку російської агресії Україна імпортує всього 20% того, що імпортувала до війни (тобто в 5 разів менше ніж в 2013), Грузія на 3-му році не скоротила імпорт російських товарів і імпортувала 50% від довоєнного рівня. А далі… Саакашвілі почав різко скуповувати російські товари, попри заборону купляти грузинські…
То хто тут барига? Хто тут торгує з окупантом?
Теза 3. У Грузії після 2008 року ми припинили всі торговельні зв’язки з окупованими територіями
Оскільки Абхазія і Південна Осетія є невизнаними республіками, то знайти офіційних даних по об’ємах торгівлі з ними неможливо, бо цих даних нема. Але є факти, що спростовують слова Саакашвілі:
Подібно до України, до факту постачання вугілля з Донбасу, Грузія до сих пір, всі ці 9 років від початку війни, постачає електроенергію з Абхазії. Стаття про це тут.
Теза 4. … і ми змогли дуже швидко розвинути свою економіку
Щоб довго і багато не горити, наведу кілька статистичних прикладів того, як Саакашвілі “розвивав” грузинську економіку. І порівняю з Україною.
Щоб зняти зауваження щодо відмінності методологій статистичного обліку, наведу дані з одного джерела – дані ООН.
Отут маємо порівняння темпів приросту ВВП України і Грузії.
*Джерело даних – тут. Запит сформований по показнику ВВП в поточних цінах в доларах.
** Фіолетовою рамкою обведений термін президентства Саакашвілі
За 10 років президентства великого реформатора Саакашвілі, у 8 роках темпи росту економіки Грузії були меншими ніж темпи росту економіки України. В 2011 році грузинська економіка росла більше ніж українська. А в 2009 році грузинська економіка впала менше ніж українська. Слухайте, то давайте проффесору Януковичу подякуємо за видатні реформи 2006-2007 років? Він краще спрацював ніж реформатор Саакашвілі…
До-речі, темпи падіння української економіки в 2009 (дякуючи Юлі Володимирівній) більші ніж темпи падіння української економіки під час війни, після анексії Криму і Донбасу. В 2016 році вийшли на ріст. Але дані ООН ще не обновилися.
Отут маємо порівняння показника експортної ефективності економіки, що рівний відношеню експорту до показника імпорту. Цей показник показує наскільки ефективною є зовнішня торгівля країни, наскільки залежною від імпорту є економіка країни і наскільки конкурентною на зовнішніх ринках є продукція країни.
*Джерело даних – тут.
** Червоним квадратиком позначені дані за термін президентства Саакашвілі
*** Оптимальне значення має бути більше 1. Чим менше значення – тим імпортозалежнішою є економіка країни
Що означають ці показники? – Наприклад те, що в 2006 році Грузія експортувала продукції на суму в 4 рази менше, ніж імпортувала. Тобто, економіка Грузії повністю імпортозалежна. А вище на графіках показано від кого…
Як змінив цю ситуацію Саакашвілі? – Він в часи війни зробив економіку Грузії ще більш імпортозалежною. З Україною тут нічого і порівнювати, це небо і земля.
Отут маємо порівняння рівня безробіття в Україні і в Грузії
*Джерело даних – тут. Скачуємо файл “Unemployment rate*” і шукаємо дані України і Грузії
** Червоним квадратиком позначені дані за термін президентства Саакашвілі
Тут все наочно… Коментуючи цей графік і використовуючи слова Саакашвілі, він “припинив торгувати з окупантом” і пішов збільшувати безробіття майже до рівня африканських країн.
То в чому полягає це “економічне чудо” від реформатора Саакашвілі? Де тут підйом економіки? Зміни ВВП, звичайно, позитивні, але вони нижчі ніж в України за той період.
Теза 5. Не можна одночасно воювати і торгувати
Саме так, Міхеіл Ніколозович. А ще:
- Не можна збільшувати об’єми імпорту російських товарів, в той час коли Росія перекрила тобі експорт
- Не можна відміняти візи росіянам, введені задовго до тебе, ще до війни проти твоєї країни
- Не можна втікати зі своєї “реформованої” країни, рятуючись від переслідувань в корупційних злочинах
- Не можна підривати віру українців в можливість реформ, обіцяючи їм “побороти корупцію в Одесі за тижні” і зробивши за 1,5 року в Одесі героїчне ніхрена.
- Не можна постійно мєлькати перед камерами ТВ, нести примітивний популізм і відверту брехню, молячись на оплески в студії чи лайки в інтернеті
І найголовніше: Не можна постійно брехати цим простим, але довірливим українцям, які прийняли тебе в своїй країні, сподівались на тебе, чиї надії ти не виправдав.
Не можна брехати в країні, яка тебе прийняла і заради примітивного піару руйнувати чужу країну.