Плаквеніл – ліки від коронавірусу чи отрута?

Тамара Горіха Зерня

Тиждень тому: Україна отримає додаткові 320 тисяч таблеток «Гідроксихлорохіну» (торговельні найменування: іммард, плаквеніл) для лікування хворих на COVID-19. Про це повідомив Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

Вчора: Індійський уряд надасть Україні на безоплатній основі партію у 30 тисяч таблеток гідроксихлорохіну, який використовують для лікування хворих на коронавірус. Про це повідомила пресслужба Міністерства закордонних справ.

Це той самий тепер уже всесвітньовідомий препарат від малярії, продажі якого у світі побили всі рекорди після заяви Трампа про те, що він є ефективним засобом від корони. Не дивно, що його розмели скрізь, у тому числі в Україні, де він до того використовувався для лікування вузького спектру специфічних станів. І де ціна упаковки скакнула від колишніх 140 грн. в аптеці до 20 тис. на чорному ринку.

Нічого дивного, якщо твій промоутер – Президент США. Щоправда, така промоція спричинила величезний скандал, коли виявилося, що Трамп має невеликий особистий фінансовий інтерес у компанії Sanofi, французькому виробнику плаквенілу.

28 березня US Food & Drug Adminsitration видала спеціальний дозвіл на застосування гідроксихлорохіну у екстрених випадках лікування коронавірусу. Я не знаю, чи читали цей дозвіл у МОЗ, але я прочитала. Там вісім сторінок дрібним шрифтом, і сто разів повторюється, що цей препарат не пройшов клінічні випробування для такого застосування, що його дія не вивчена, і що глава відомства дозволяє тимчасово розширити його показання для пацієнтів, хворих на COVID, у критичному стані.

Власне, те саме сказав і Трамп у властивій йому манері. «А що їм уже втрачати?» – заявив він, маючи на увазі хворих, які і так помирають.

Минулого тижня надійшла інформація, що Бразилія припинила клінічні дослідження плаквенілу на пацієнтах з COVID через те, що ці пацієнти почали мерти як мухи. Ну тобто вони, можливо, і вилікувалися б, але померли.

До речі, цікаве питання: формальною причиною смерті є серцева недостатність, спричинена препаратом, а не корона. Видається, що масове застосування гідроксихлорохіну призведе до викривлення статистики: смертей від серцево-судинних захворювань побільшає, від атипової пневмонії поменшає.

Ми далекі від думки, що саме такою є мета українського Міністерства, яке запускає на ринок уже 350 тис. доз препарату. Але хотілося б все-таки почути більш детальні роз’яснення від нашого профільного міністра з цього питання.

Автор