Скасування незалежної конкурсної процедури для керівників Державного бюро розслідування із залученням міжнародних експертів фактично знищує саму суть Бюро як органу незалежного слідства. Про це журналістам у кулуарах Верховної ради заявив лідер партії «Європейська Солідарність», п’ятий Президент України Петро Порошенко. В умовах, коли є обґрунтовані підозри в «ручному» управлінні правоохоронними органами з боку керівництва держави, парламенту було б варто прислухатись до фракцій опозиції і законодавчо забезпечити незалежність ДБР. Натомість монобільшість закріпили контроль виконавчої влади над органами слідства, – застерігає Порошенко.

«Ми вважаємо, що залежність голови чи заступників ДБР від виконавчої влади – байдуже, від прем’єра чи від президента, – є дуже загрозливою для демократії, для об’єктивного і неупередженого розслідування. Для функціонування незалежного органу, який був створений. На жаль,  нашу позицію спільну з позицією «Батьківщини», інших народних депутатів не дослухали. З урахуванням тієї атмосфери, яка зараз склалася не навколо Труби, а навколо тиску і впливу на нього з боку інших органів влади, це викликає серйозні сумніви у справедливості та неупередженості слідства», – наголосив Петро Порошенко.

Джерело


Ірина Геращенко

«Європейська Солідарність» підтримала поправку, яка дозволяє слідчим ГПУ продовжити розслідування справ Майдану в ДБР, аби не втрачати час, спадковість і довести справи до суду. Також ми підтримали поправку за перезавантаження керівництва ДБР.

Але ми утрималися при голосуванні за закон в цілому, тому що вважаємо, що в цій редакції він суперечить Конституції, залишає ДБР карально-репресивним органом, посилює залежність цієї структури від президента.

Наша фракція підготувала системні поправки до закону, на жаль, вони не були враховані. Ми наполягали на незалежності ДБР і призначенні керівництва структури за участі міжнародних експертів.


Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Бійтеся данайців, що дари приносять, – бійтеся «служок», що відставляють голів ДБР!

Я й сам доклепати не міг, чому Європейська Солідарність не проголосувала за таку дивовижну нагоду звести рахунки з тим, хто став символом беззаконня та політичних переслідувань в Україні? Що-що, а відставку Романа Труби прибічники Порошенка мали б сприйняти з радістю. Так?

А от рано радіти. Зробивши десяток кліків мишкою і прочитавши уважно, ЩО прийняла щойно коаліція фракцій «Голос служок» («Голос» за законопроекти «Слуги народу» голосує як ніхто у ВР, не забуваймо), я все зрозумів. По суті сьогодні ДБР зробили службою повністю підконтрольною президентові Зеленському.

Що прийняла ВР?

По-перше, вона змінила механізм обрання директора Бюро. Відтепер конкурсна комісія буде складатися з 3 представників від президента, 3 від Верховної Ради і 3 від Кабміну. «Служки» вже похвалилися, що квота Кабміну відійде міжнародним організаціям. Простіше кажучи, думку міжнародних організацій тепер можна сміливо посилати… самі знаєте куди. У президента Зеленського своїх в комісії буде більшість.

По-друге. Директор ДБР відтепер по факту буде сам призначати собі заступників. Заступників директора призначатиме внутрішня конкурсна комісія під керівництвом директора Бюро. Простіше кажучи, представники громадськості до цього процесу доступу не матимуть.

Іншими словами, Державне Бюро розслідувань, яке мусило стати незалежною структурою, що покликана перебрати від прокуратури функції досудового слідства, перетворюється на прокуратуру №2. А тепер скажіть, якого лиха було ЄвроСолідарності, керівники якої були дотичні до створення ДБР, голосувати за ОЦЕ?

Скажете, все то дрібниці, головне – позбутися Труби? Шановні, та до лампочки мені, яке прізвище має директор ДБР – Труба, Вентиль чи Фланець. Допоки на Банковій головою ОПУ працює такий собі Андрій Богдан, директор ДБР може бути двох типів – той, хто влаштовує Богдана, або ніякий. А чого хоче Богдан, здогадатися можна навіть без записів з каналу «Трубу прорвало». Перевага Труби була лише в тому, що людина він явно невеликого розуму, тому й наробив зашкварів, які озлили патріотичну спільноту та викликали шок у фахових юристів. Якщо на посаду директора ДБР призначать когось більш розумного…

Окремо вражає те, що цьому перезавантаженню ДБР вже співають осанну відомі антикорупціонери з грантовим підґрунтям. Хоча чому дивуватися? Віталій Шабунін вже заявив, що «закріплення в Конституції повноважень президента стосовно звільнення і призначення директора НАБУ не загрожує незалежності антикорупційного органу». Тепер от перетворення ДБР на ланцюгових псів пана президента антикорупціонерів не турбує так само. Це за Порошенка всі вони ревіли від будь-якої спроби президента проконтролювати, чим займаються всі ці новостворені служби. Зеленському, мовляв, можна.

Звісно, подається це під соусом «перемоги» – перезавантаження ДБР водночас передбачило створення в складі ДБР управління з розслідування справ Майдану, куди мусять перейти слідчі з ГПУ, які вели ці справи раніше, тобто те, що вимагала адвокат родин Набесної сотні Євгенія Закревська. Але як раз за цю поправку ЄвроСолідарність проголосувала.