Нафтогаз України: Що відбувається з ціною на газ для населення?

Чи ви звернули увагу, що за останні місяці ціни на газ для населення кілька разів знижувались? Порівняно з квітнем, газ подешевшав майже на третину — на 28%! Хоча за меморандумом України з МВФ він мав навпаки подорожчати на 15%  🙂

Як так сталося? І що далі? Сідайте зручніше і читайте тут (обережно, лонгрід).

Велика газова шахівниця: Китай, США та LNG – до чого тут Європа?

Обвалу газових цін Європа завдячує, в першу чергу, приходу на її ринок скрапленого газу, LNG. В сенсі, він і раніше там був, але в малих обсягах і погоди не робив. А починаючи з листопада минулого року його стало суттєво більше, в першу чергу, американського, і він виявився дешевшим за газ з трубопроводів. Як так?Взагалі-то, головний споживач цього газу – Китай, і він платить за газ суттєво більше за європейців. Але попередня зима виявилася теплою, літом потреба в газі падає, зберігати його там нема де, от надлишковий LNG і прийшов до Європи, де є підземні сховища.

*І що, багато LNG прийшло?

Відносно небагато. Але достатньо, щоб традиційні постачальники газу для Європи — Газпром, норвежці та інші — були змушені конкурувати і знижувати свої ціни.

Цього літа між LNG і трубопровідним газом розгорівся епічний батл. Оптові ціни на європейському ринку впали до 13-річних мінімумів!

*А Україна що?

Дякуючи ще одній славній битві, яка розгорнулася на наших теренах у 2014-2015 роках і яку Україна красиво виграла, ціни на нашому ринку тепер безпосередньо залежать від цін на європейських хабах. А не від доброї (або недоброї) волі Газпрому чи очільника Кремля.

*Ок, а до чого тут імпортне паливо, якщо в Україні видобувається власний газ?

Розповідаємо. В Україні є дуже конкурентний ринок газу для комерційних споживачів. На ньому за клієнта щодня змагаються десятки постачальників та приватних видобувників газу. На цьому ринку формується цілком конкурентна, ринкова ціна.

Так склалося, що ціна ця найчастіше відповідає ціні імпортованого газу + маржа постачальника + ПДВ.

Навіть місцеві приватні видобувники, які піднімають газ із українських надр, продають його приблизно за цією ціною. Коли ціни на газ в Європі ростуть, газ дорожчає і в Україні, і навпаки.

*А як це впливає на ціну для населення? Де ми, а де ринок!

А от для населення у нас конкурентного ринку газу поки немає, діє режим ПСО (100% газу для населення забезпечує Нафтогаз, а постачають його вам визначені Кабміном посередники, по одному в кожному регіоні. Ми також забезпечуємо газом ваших виробників тепла).

Ціна на умовах ПСО формується за так званою «формулою чотирьох». Вона визначається як найменше значення одного з чотирьох показників:
– ціна для комерційних споживачів,
– дані МЕРТ про середню митну вартість імпортованого газу за минулий місяць,
– середня ціна на Українській Енергобіржі (УЕБ) і
– ціна за постановою КМ №867 від 19 жовтня 2018 року.

Наприклад, якщо найменшою виявилася ціна на УЕБ, за нею і визначається вартість газу для населення на поточний місяць.

Таким чином, ринкові коливання неминуче впливають на ціну газу в Україні, в тому числі, для населення.

*Що буде з ціною далі?

Цього напевно не знає ніхто. З огляду на сезонний фактор, ціна, ймовірно, зростатиме. Якщо вірити нинішнім біржовим прогнозам, взимку очікується подорожчання газу.

Власне, це природно, бо з настанням холодів Китай знову потребуватиме більших обсягів газу для опалення і значна частина LNG-танкерів переорієнтується туди.

*Чи можна відстежувати ціни на європейських хабах?

Спостерігати за рухом цін можна на біржових сайтах, наприклад, тут: Найближчий до нас газовий хаб – CEGH, найбільший ліквідний – NCG.

Порівняно з серпнем, ф’ючерси на ринках ЄС вже пішли вгору.

Але ж ті самі ринкові коливання і зробили можливим літнє здешевлення палива для населення майже на третину і допомогли уникнути очікуваного збільшення ціни на 15% у травні 2019.

*Як зупинити ці тарифні гойдалки і платити менше?

Як свідчать факти, найкращим запобіжником зростанню цін є не державне втручання, а ринкова конкуренція. Яка у сегменті постачання газу населенню тільки починає формуватись.

Наприклад, цього року ми вперше запропонували українцям можливість закупити газ наперед по літній ціні в рамках продукту #ГазПроЗапас.

Понад 50 тисяч родин скористалися цією пропозицією. Тепер взимку вони зможуть в теплі і затишку спокійно пити китайський зелений gunpowder, не переймаючись тим, наскільки холодною буде зима в Піднебесній і як це вплине на ціну газу в Україні

#ринокгазу
#ГазовийЗапас

Джерело

 

Нафтогаз України: Що відбувається з ціною на газ для населення?

Нафтогаз запустив «Газовий запас» для ОСББ з власними котельнями

НАК «Нафтогаз України» запустив програму «Газовий запас» для ОСББ з власними котельнями та інших виробників теплової енергії.

«Відтепер купити газ на зиму за фіксованою ціною можуть ОСББ з власними котельнями та інші тепловиробники. Це дозволить їм нівелювати очікуване ринком зростання цін на газ та захистити своїх клієнтів, які мешкають у багатоквартирних будинках, від підняття тарифів на тепло», – сказав керівник інтегрованого газового бізнесу Нафтогазу Андрій Фаворов.

Скористатися пропозицією зможуть тепловиробники, які не мають боргів за спожитий газ. Для цього їм необхідно звернутися в Нафтогаз, підписати угоду та здійснити 100% передоплату газу до 18 жовтня.

Нафтогаз пропонує ОСББ придбати газ, необхідний їм для потреб централізованого опалення та гарячого водопостачання, за фіксованою літньою ціною 6 145,31 грн з ПДВ за 1 тис. куб. м (без урахування вартості розподілу газу). Використовувати такий газ ОСББ зможуть в період з 1 листопада 2019 року до 31 березня 2020 року.

Кожен виробник тепла також має право на закупівлю газу у Нафтогазу на регульованих умовах, встановлених державою (ПСО). Ціна за договором ПСО змінюється слідом за ринковою ціною газу.

Придбавши «Газовий запас», ОСББ захищає себе від ризику підвищення цін на газ взимку, закупивши газ за літньою ціною.

Якщо ринкова ціна газу, навпаки, впаде, – споживач також зберігає можливість скористатися найнижчою ціною: для цього необхідно перейти на використання газу за стандартним договором ПСО, а «Газовий запас» — зберегти на наступні місяці. При цьому обсяги, використані за договором ПСО, треба буде оплачувати окремо.

Якщо протягом періоду постачання газу в межах пропозиції «Газовий запас» (з 1 листопада 2019 року до 31 березня 2020 року) клієнт не використає весь передоплачений обсяг, – залишок коштів повернеться на рахунок клієнта.

Споживачі, які підпишуть стандартний договір ПСО і передплатять певні обсяги в межах «Газового запасу», зможуть самостійно обирати, на умовах якого з двох договорів вони будуть отримувати газ.

Щоб перейти з одного договору на інший, згідно із законодавством, необхідно подати Нафтогазу заявку за 5 днів до початку місяця споживання. При цьому варто пам’ятати, що ціна газу за ПСО стає відомою лише у місяць споживання, а не до його початку. Тенденцію зміни ціни на ринку можна відслідковувати за такими індикаторами, як, наприклад, результати торгів на Українській енергетичній біржі.

Враховуючи ці особливості, Нафтогаз рекомендує клієнтам зважено підійти до визначення передоплачених обсягів в межах «Газового запасу».

Детальніше ознайомитись з умовами пропозиції Нафтогазу «Газовий запас» для ОСББ та інших тепловиробників можна за посиланням.

Джерело

Поділитися:
Share

Усі відео