Головні події у світі 9-10 листопада
Новий президент США, антитерористична операція в Лівії, латиноамериканський підхід Трампа, Дутерте і Трамп на Філіппінах, стурбованість Трампом в Європі, відновлення бойових дій в Алеппо в Сирії та багато іншого.
Африка:
– Уряд національної єдності Лівії привітав республіканця Дональда Трампа із перемогою на виборах у США. У своїй заяві, представники уряду висловили сподівання, що Трамп продовжить курс Обами на підтримку легітимної влади в країні та посилення військової підтримки уряду у боротьбі з їхніми суперниками ісламістами на заході Лівії. Альтернативний, ісламістський уряд в Тріполі, перемогу Трампа не коментував. Раніше, під час передвиборчих мітингів, Трамп називав війну в Лівії «найбільшою помилкою адміністрації Обами» та обіцяв «все змінити», не конкретизуючи, що саме. Він також виступав проти операції в Лівії, хоча чимало політиків докоряли йому за брехню, оскільки у відео 2011 року, він особисто підтримав «гуманітарну інтервенцію» проти Муаммара Каддафі.
– В Африці неоднозначно відреагували на новину про перемогу Трампа на виборах у США. Частина людей висловила сподівання на радикальні зміни, а частина – побоюється наступу Трампа на мігрантів.
– У Лівії проурядові війська розпочали останню фазу операції проти терористів «Ісламської держави» в місті Сірт. Вони розбили сили ісламістів та захопили кілька житлових будинків в кварталі Гіза Бахлаві. Зараз бойовики контролюють територію, розміром з футбольний стадіон.
Америка:
– За результатами голосування на президентських виборах у США, перемогу на них отримав кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп. Його перемога стала очевидною після того, як він отримав більшість голосів у ключових штатах перегонів – Флориді, Огайо, Пенсильванії та Мічигані. Останні два з 1992 року вважалися основними центрами електоральної підтримки демократів. Однак цього разу, тут переміг Трамп, хоча й з відривом в менше 1%. Також, за результатами виборів до Конгресу США, більшість місць в Сенаті та Палаті представників тепер займатимуть республіканці. Вони зберегли свій контроль над Палатою, отримавши 238 мандатів. Кандидат від Демократичної партії Хілларі Клінтон визнала свою поразку та привітала Трампа із перемогою, закликавши своїх прихильників поважати вибір Америки.
– У Бразилії в Ріо-де-Жанейро сталися сутички біля будівлі законодавчих зборів міста. Мітингувальники штурмували будівлю, вимагаючи скасувати заходи жорсткої економії та посилити боротьбу з корупцією. Напередодні, федеральний уряд Бразилії заморозив бюджет міста через заборгованість.
– Речник Білого Дому США Джош Ірнест заявив, що Вашингтон визнав помилковість всіх соціологічних опитувань, які прогнозували перемогу Хілларі Клінтон. Тому він закликав переглянути діяльність соціологів.
– Світові фінансові ринки відкрилися різким падінням індексів на тлі новин про перемогу на виборах у США Дональда Трампа. Натомість, індекс японської фондової біржі почав зростати на 6%.
– У США кілька міст охопили масштабні протести проти перемоги республіканця Дональда Трампа. Демонстрації пройшли у Каліфорнії, Нью-Йорку, Лос-Анджелесі, Піттсбурзі, Вашингтоні. Також охопили штати Орегон, Мічиган, Массачусетс, Арізона, Айова та Колорадо. У Сіетлі п’ятеро людей були поранені під час заворушень, коли невідомий відкрив стрілянину у натовпі та втік. Також люди пікетували так званий «Трамп тауер» у Нью-Йорку.
– Імміграційна служба Нової Зеландії та Канади зафіксувала різке зростання запитів американців на проживання в їхніх країнах на тлі перемоги Дональда Трампа на виборах у США.
– На Кубі радіють перемозі Трампа на виборах у США. Кубинські лідери сподіваються на зміну політики США відносно острова та швидкому скасуванню всіх санкцій.
– Президент Мексики Енріке Пенья Ньєто привітав Дональда Трампа із перемогою на виборах у США, однак закликав працювати в спільних інтересах, натякнувши на анти-іммігрантські та анти-мексиканські висловлювання мільярдера. Населення Мексики результатами виборів було засмучене.
– Президент Колумбії Хуан Мануель Сантос привітав Дональда Трампа із перемогою та заявив, що із новим президентом прийдуть й свіжі двосторонні ініціативи.
– Віце-президент Болівії Альваро Гарсія Лінера заявив, що обрання Трампа – загроза національній безпеці країни та світу, разом із економічною кризою та виходом Британії зі складу ЄС.
– Президент Венесуели Ніколас Мадуро заявив, що обрання Трампа може стати переломним моментом у відносинах двох країн. Лідер венесуельської опозиції Енріке Капрілес висловив побоювання риторикою мільярдера, особливо стосовно латиноамериканців та мексиканців.
– У Гондурасі сталися сутички між демонстрантами та поліцією. Люди вийшли на вулиці, протестуючи проти намірів президента Хуана Орландо Ернандеса балотуватися на 2 термін, всупереч положенням Конституції, яка дозволяє лише один 4-річний термін президентства.
Азія:
– Заступник міністра внутрішніх справ КНР Мен Хунвей став новим президентом «Інтерполу». Віце-президент вперше в історії став росіянин Олександр Прокопчук. Таке рішення ухвалили на генеральній асамблеї організації в Індонезії.
– Президент Південної Кореї Пак Кин Хе подзвонила та привітала Дональда Трампа із перемогою на виборах у США. У телефонній розмові, Трамп пообіцяв захищати Корею від агресивних дій КНДР.
– Прем’єр-міністр Таїланду Прают Чан-Оча заявив, що відносини із США не зміняться на тлі перемоги на виборах Дональда Трампа.
– Китай привітав Трампа із перемогою на виборах. МЗС КНР висловило сподівання, що відносини між двома країнами «будуть стабільними та здоровими». Раніше, під час передвиборчих мітингів, Трампа заявляв, що у разі перемоги, публічно оголосить Китай фінансовим маніпулятором.
– Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе привітав Трампа із перемогою на виборах та оптимістично заявив, що готується до нових ініціатив у відносинах між країнами. Натомість, лідер опозиції Японії Ренхо висловив «здивування» поразкою Клінтон.
– Президент Філіппін Родріго Дутерте привітав перемогу Трампа на виборах у США та заявив, що «не хоче більше конфлікту з Вашингтоном, якщо у керма буде Трамп».
Європа:
– Держдума РФ зустріла перемогу Дональда Трампа на виборах в США оплесками. Депутати від партій заявили, що вітають його перемогу. Лідер ЛДПР Володимир Жиріновський закликав «сформувати новий союз між США та РФ, якого не було 72 роки». Президент РФ Володимир Путін подзвонив Трампу та привітав його з перемогою. Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков повідомив, що МЗС Росії «постійно зберігав зв’язки з командою Трампа під час виборів».
– Прем’єр-міністр Італії Маттео Ренці у сухій заяві повідомив, що «відносини Італії та США мають залишатися сильними після обрання нового президента». Ренці – один з небагатьох європейських лідерів, який послідовно та відкрито виступав у підтримку Хілларі Клінтон на виборах у США.
– Єврокомісія звинуватила Туреччину в порушеннях прав людини та недотриманні своїх зобов’язань щодо лібералізації безвізового режиму з ЄС.
– ФСБ РФ повідомила, що затримала в Криму «українську диверсійну терористичну групу», яка нібито планувала теракти на анексованому півострові. Міноборони України спростувало інформацію та заявило, що це «черговий фейк».
– Президент Європейського парламенту Мартін Шульц привітав Трампа із перемогою, але заявив, що відтепер відносини із США «будуть не легкими через слова Трампа про протекціонізм, жінок та національні меншини». Раніше, під час передвиборчих мітингів, Трамп виступав проти укладення угоди про Транс-Тихоокеанське економічне партнерство та проти ЗВТ з ЄС.
– Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг привітав перемогу Дональда Трампа на виборах у США, та висловив сподівання, що відносини із Вашингтоном залишаться стратегічними. Раніше, під час передвиборчих мітингів, Трамп обіцяв відійти від «безальтернативної політики підтримки НАТО в Європі».
– Президент Франції Франсуа Олланд привітав Дональда Трампа із перемогою на виборах у США та заявив, що у відносинах США з Європою починається «період невизначеності».
– Лідер ультраправих сил Нідерландів Герт Вілдерс привітав перемогу в США Дональда Трампа та сподівається, що новий президент зможе «вдихнути нову силу» в європейських популістів для їхньої перемоги на виборах. Аналогічну заяву зробила лідер французького «Національного фронту» Марін ле Пен.
– Канцлер ФРН Ангела Меркель привітала Дональда Трампа із перемогою у США та заявила, що Німеччина й надалі співпрацюватиме із Вашингтоном, а відносини між країнами мають залишатися стратегічними.
– Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей заявила, що стратегічне партнерство між Лондоном та Вашингтоном має зберігатися за нового президента в США. Також вона привітала Трампа із перемогою.
– Президент України Петро Порошенко у розмові з послом США Марі Йованович привітав Дональда Трампа із перемогою на виборах та висловив сподівання, що Україна та США продовжать співпрацю в сфері протидії російської агресії в Криму та на Донбасі. Раніше, під час передвиборчих мітингів, Трамп кілька разів висловлював підтримку президенту РФ Володимиру Путіну та Росії.
– Лідер опозиційної Лейбористської партії Великої Британії Джеремі Корбін заявив, що перемога Трампа в США – це тривожний сигнал всій Європі.
– Президент Європейської Ради Дональд Туск привітав результати виборів у США, але заявив, що «трансатлантичну єдність чекають справжні виклики».
– У Швеції розпочалася сильна хурделиця та випав рекордний сніг. У Стокгольмі частково паралізований транспорт.
Близький Схід:
– У Сирії перемогу Дональда Трампа зустріли з оптимізмом. Представники влади привітали його з перемогою та висловили сподівання на різку зміну зовнішньої політики США відносно Сирії та Близького Сходу. Раніше, під час передвиборчих мітингів, Дональд Трамп обіцяв об’єднатися з Іраном, Росією та Сирією для посилення боротьби проти «Ісламської держави».
– В Іраку перемогу республіканця Дональда Трампа зустріли неоднозначно. Частина населення привітала його перемогу зі сподіваннями на покращення відносин із США та посилення боротьби з тероризмом в Іраку та у сусідній Сирії. Натомість, інша частина – заявила, що американська адміністрація лише посилить свій контроль над Іраком та втручатиметься в його внутрішні справи. Іракський уряд привітав Трампа із перемогою.
– Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху та президент країни Реувен Ривлін привітали Дональда Трампа із перемогою на виборах у США. Натомість, особливо радили представники ультраправих сил Ізраїлю. Міністр освіти і науки Нафталі Беннет заявив, що «відтепер епоха Палестинської держави завершена».
– Король Йорданії Абдалла II привітав Дональда Трампа із перемогою на виборах у США та висловив сподівання, що Вашингтон посилить свою допомогу Йорданії як союзнику в боротьбі з міжнародним тероризмом на Близькому Сході. Як відомо, при адміністрації Обами, Йорданія кілька разів закликала посилити військову допомогу на кордонах з Сирією.
– У Палестині неоднозначно сприйняли новину про перемогу республіканця Трампа на виборах у США. Речник радикального руху «ХАМАС» у Газі Самі Абу Зухрі заявив, що «палестинцям байдуже, як в американців змінюються політики, але ми закликаємо Трампа переглянути політику щодо палестинців, яка заснована лише на підтримці Ізраїлю».
– Міністр закордонних справ Ірану Мухаммед Джавад Заріф закликав нового президента США дотримуватися міжнародних зобов’язань щодо ядерної угоди з Іраном. Раніше, під час передвиборчих мітингів, Трамп обіцяв переглянути угоду та виступав різко проти неї та скасування санкцій проти Тегерана.
– Сирійська армія вибила бойовиків «Армії завоювання» з території школи «Аль-Хікма» на західних околицях міста Алеппо. Таким чином, урядові війська відбили в ісламістів всі території, які вони захопили в Алеппо, починаючи з червня цього року. Бойовики відступили до сусіднього району Аль-Рашидін 5, де намагаються перегрупуватися. Відновилися бої й у східних кварталах міста, однак сирійські та російські ВПС поки авіаудари не відновили.
– Щонайменше 80 бойовиків «Фронту Аль-Нусра» були знищені у боях з сирійською армією у регіоні Кунейтра біля Голанських висот. Сирійські війська відбили їхню масовану атаку на друзьке місто Хадер. Ізраїльська авіація завдала два повітряних удари по позиціях сил Асада. Інформації про загиблих солдат поки немає.