Світ 8 листопада. Результати дня
Вибори в США, теракт у ДРК, бої в Сомалі, судове рішення Єгипту, криза у Ріо-де-Жанейро, суперечлива заява президента Гондурасу, скандал у Південній Кореї, суд в Туреччині, арешти у Німеччині, скандальне голосування в Угорщині, позов від італійського «MacDonald’s» у Флоренції, великий газований контракт в Ірані, битва за Алеппо в Сирії та багато іншого.
Африка:
– Щонайменше двоє людей загинули внаслідок теракту на сході Демократичної Республіки Конго. Міна розірвалася, коли група місцевих миротворців ООН вийшла на ранкову пробіжку. Серед загиблих – один миротворець та 9-річна дівчинка. Ще 32 індійських миротворців – зазнали поранень.
– Влада Сьєрра-Леоне дозволила повісити чоловіка, якого засудили за подвійне вбивство. Вперше за останні 20 років, країна повернулася до смертної кари.
– Ефіопія скасувала заборону дипломатам на пересування країною, яку запровадила 9 жовтня в рамках надзвичайного стану через масові протести населення.
– 29 осіб загинули та понад 50 поранені внаслідок бойових дій в місті Галькайо в Сомалі. Збройні зіткнення сталися між військами двох регіонів – Пунтленда та Галмудуга. Обидва – мають давню історію конфлікту навколо будівництва житлових комплексів в Галькайо, яке поділене між двома сторонами.
– Адміністративний суд Єгипту підтвердив вердикт про неправомірність рішення уряду передати Саудівській Аравії спірні острови Санафір і Тіран у Червоному морі. На засіданні суду відхилили апеляцію єгипетського уряду на рішення про неправомірність. У квітні Єгипет та Саудівська Аравія домовилися владнати свою суперечку з приводу належності островів, а президент Абдель Фаттах Аль-Сісі погодився передати їх королівству. Натомість, суд визнав таке рішення неправомірним, а тисячі людей вийшли на акції протесту. З того часу, відносини між Ер-Ріядом та Каїром погіршилися.
Америка:
– Уряд Бразилії заморозив бюджетні кошти міста Ріо-де-Жанейро, вимагаючи виплатити заборгованість, яка сягнула небачених раніше розмірів. Водночас, в самому місті зростає невдоволення діяльністю місцевої влади. Сотні демонстрантів влаштували акцію протесту перед будівлею губернатора. Після сутичок із поліцією, вони прорвалися до регіонального парламенту, вимагаючи відставки губернатора міста Луїса Фернанду Пезау за його заходи жорсткої економії.
– Президент Гондурасу Хуан Орландо Ернандес заявив, що балотуватиметься на новий президентський термін у 2017 році, хоча Конституція забороняє це. Відповідно до Основного закону 1982 року – президент обирається лише на один 4-річний термін. Натомість, у владі заявили – Верховний суд вже дозволив главі держави переобратися. Опозиція із цим не згодна і каже про намір президента узурпувати владу.
– У США відкрилися дільниці для голосування на виборах президента країни. Американцям необхідно буде обрати нового главу держави, віце-президента та новий склад Палати представників і третину Сенату, а також губернаторів 12 штатів та мерів міст. За традицією з 1960 року, першими голосують мешканці маленького містечка Діксвіл-Нотч у штаті Нью-Гемпшир в 30 км від кордону з Канадою. Серед кандидатів на посаду президенти – кандидат від Демократичної партії Хіларі Клінтон та кандидат від Республіканської партії Дональд Трамп, а також так звані «аутсайдери» – представник Лібертаріанської партії Гері Джонсон та кандидат від «зелених» Джилл Стейн. Відповідно до останніх опитувань, Клінтон випереджає Трампа на 3%.
– У Бразилії федеральний суд столиці викликав на допит у корупційній справі екс-спікера парламенту Едурадо Куньї чинного президента Мішеля Темера.
Азія:
– Сотні юристів та адвокатів у Гонконзі провели мовчазний мітинг в центрі міста, протестуючи проти недопущення до засідань парламенту двох опозиційних депутатів, які відкрито виступають за незалежність від Пекіна.
– У Туреччині розпочався суд над 36 підозрюваними в організації найбільшого в новітній історії країни теракту в Анкарі в грудні 2015 року. Тоді, внаслідок вибуху на про-курдській демонстрації, загинула 101 людина. Всі підозрювані – ймовірні члени турецького відділення «Ісламської держави», яка й взяла на себе відповідальність за вибух.
– Лаос повідомив, що розпочав будівництво третьої ГЕС на річці Меконг – попри брак консультацій із сусідами – Таїландом, В’єтнамом та Камбоджею. Будівництво двох попередніх ГЕС проходило на тлі скандалу. Сусідні країни були проти цих проектів. Екологи також виступали проти, вважаючи, що зростання кількості ГЕС на річці серйозно нашкодить флорі та фауні регіону.
– Президент Південної Кореї Пак Кин Хе заявила, що готова відкликати свою кандидатуру на прем’єр-міністра країни і поступитися у цьому питанні парламенту. Ця заява прозвучала на тлі спроб глави держави залагодити гучний скандал за участі її близької подруги, яку звинуватили у зловживанні становищем та втручанні у державні справи. Водночас, прокуратура провела обшуки в офісах компанії «Samsung» у цій справі. Слідчі намагаються встановити, чи надавала компанія фінансову підтримку доньці Чхве Сун Сіль – подрузі президента та головної підозрюваної у справі.
– На півдні Афганістану внаслідок повітряних ударів афганських ВПС були вбиті восьмеро лідерів терористичного руху «Талібан», коли вони зустрічалися в провінції Гільменд. Серед загиблих – мулла Машар – колишній командир сил талібів у регіоні. Останнім часом, бойовики посилили свої позиції у східних та південних провінціях Лагоре, Кундуз, Нангархар, Гільменд та у північних Джаузджані і Парвані.
– В’єтнам запровадив електронні візит для іноземних туристів, які можна отримати онлайн.
Європа:
– Парламент Угорщини не підтримав пропозицію прем’єр-міністра країни Віктора Орбана заборонити розміщення мігрантів. Для ухвалення рішення не вистачило лише 2 голосів. Опозиція бойкотувала засідання. Відповідно до плану ЄС, країни мають взяти до себе 160 тисяч біженців по квотному принципу. З них Угорщина має розмістити у себе 1294 мігранта. У жовтні 95% виборців проголосували проти цих квот на референдумі, який організувала влада. При цьому явка на голосуванні склала 45%, а відтак – він не був визнаний як такий, що відбувся. У 2015 році до Угорщини прибуло 400 тисяч біженців, які прагнули потрапити до Австрії, Німеччини та країни Центральної Європи.
– Міжнародна організація кримінальної поліції «Інтерпол» відклала розгляд питання членства Палестинської автономії, Косова та Соломонових островів до наступного року. У 2017 році планують заслухати доповідь свого представника щодо перспектив прийняття нових членів організації.
– В Україні представили доповідь «Про стан української мови в 2016 році». Автори дослідження зазначили – російська мова продовжує домінувати в українському медіа-середовищі. Лише 35% всіх газет та 25% журналів публікуються українською. Натомість, українська мова домінує у школах (91%) та у галузі кінопрокату.
– Мережа ресторанів фастфуд «MacDonald’s» подала позов проти влади Флоренції в Італії. Вони вимагають компенсації у розмірі 19,7 млн. доларів за відмову місцевої влади надати їм приміщення в оренду на Соборній площі біля відомого собору Санта-Марія дель Фьоре. Відповідне прохання відкинув мер Флоренції у червні. Ресторан звинуватив італійську владу в дискримінації та заявила, що через це рішення вона втратить 19,7 млн. доларів у найближчі 18 років.
– Євросоюз розширив список санкцій проти Росії за порушення територіального суверенітету України та анексію Криму. Подробиці опублікують 9 листопада.
– У Німеччині п’ятеро людей затримані за підозрою у вербуванні людей для участі у війні в Сирії та Іраку на боці «Ісламської держави».
– Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер застеріг президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана від повної відмови від угоди про лібералізацію візового режиму з ЄС. Він заявив, що у разі невиконання Туреччиною своїх зобов’язань по угоді, вся вина буде покладена на Ердогана.
– У Швейцарії розпочався перший раунд переговорів про об’єднання Кіпру. До Лозанни прибули представники обох сторін конфлікту – делегація грецької частини Кіпру на чолі із Нікосом Анастасіадісом та представники турецького Кіпру на чолі із Мустафою Акінджі. Конфлікт між ними триває понад 40 років. У 1974 році Туреччина окупувала північну частину Кіпру, витіснивши звідти грецькі війська. З того часу, цей регіон визнали як анексований.
– Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу звинуватив Німеччину у підтримці «курдських терористів» на південному сході країни, маючи на увазі бойовиків «Робітничої партії Курдистану».
– Колишній міністр фінансів Франції Еммануель Макрон заявив, що балотуватиметься в президенти країни у 2017 році.
Близький Схід:
– Терористи «Ісламської держави» викрали 295 колишніх співробітників сил безпеки країни та членів їхніх родин з міста Хаммам Аль-Аліль під Мосулом, коли відступали з нього. Про це повідомили в ООН. Загалом, разом із бойовиками до Мосула забрали понад 1,5 тисячі цивільних в якості заручників.
– Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху публічно звинуватив місцевий телеканал «Channel 2» та його телеведучу Ілану Даян у «намаганнях повалити державну владу». Інцидент стався після того, як Даян запросила главу уряду на інтерв’ю – обговорити діяльність його уряду та роль дружини Нетаньяху, яка нібито впливає на політику та особисто вирішує, кого призначити на вищі посади в уряді. У відповідь, прем’єр написав гнівного листа, який ведуча й зачитала у прямому ефірі.
– Курдські загони «пешмерга» звільнили від терористів «Ісламської держави» стратегічне місто Башика східніше Мосула після майже 2 тижнів облоги. Тим часом, іракська армія вибила бойовиків із принаймні 12 районів Мосула на сході міста. Понад 200 терористів були знищені.
– У Сирії урядові війська за підтримки проурядових шиїтських сил самооборони вибили бойовиків «Армії завоювання» зі стратегічного кварталу №1070 Аль-Хамданійя на південному заході Алеппо. Армійські підрозділи також зайняли дві стратегічні висоти неподалік району. Тепер сили Асада зосередили удар на школі «Аль-Хікма», яку ісламісти захопили влітку цього року. Битва за ЖК №1070 Аль-Хамданійя тривала з липня.
– Сирійська армія повністю оточила стратегічне місто Аль-Рейхан у східній Гуті в провінції Дамаск. Це – важливий форпост бойовиків «Армії Ісламу» перед їхнім головним містом Думою на заході.
– Іран та франко-китайсько-іранський консорціум підписали угоду про розробку 11-ї ділянки найбільшого в країні газового родовища Південний Парс. Сума інвестицій в реалізацію цього проекту сягає 4,8 млрд. доларів. Розпочнуть реалізовувати угоду вже на початку 2017 року. Серед учасників консорціуму – французька нафтогазова компанія «Total», китайська державна компанія «CNPC» та іранська «Petropars». Видобування газу на родовищі розпочнеться в 2020 році. Південний Парс – найбільше у світі газове родовище, запаси газу якого оцінюють в 13,8 трлн. кубометрів.