Світ 6 листопада. Результати дня

Початок битви за Ракку в Сирії, АТО в Нігерії, вибори в Нікарагуа, скандал у Південній Кореї, сутички в Кашмірі, щільний смог в Індії, бойкот опозиції в Туреччині, сутички навколо референдуму в Італії, президентські вибори в Болгарії, боротьба за посаду президента в Німеччині, пакт про ненапад між курдами та силами Асада в Сирії та багато іншого.

Африка:

– У Тунісі неподалік гірського хребта Мгіла в провінції Кассерін група терористів «Ісламської держави» застрелила військовослужбовця. Місцева влада оголосила план перехоплення.

– У Нігерії урядові війська визволили з полону терористів «Боко Харам» 85 людей під час зачистки південних районів озера Чад. 37 ісламістів були вбиті у боях. Заручниками були переважно жінки та діти.

Америка:

– У Нікарагуа проходять президентські та парламентські вибори. Фаворитом на них є чинний президент Даніель Ортега. Разом із ним, на посаду віце-президента висунута його дружина Росаріо Мурільо. Обидва – лідери керівної партії «Сандиністський фронт національного визволення». За даними соціологічних служб, майже 70% виборців готові підтримати їхні кандидатури. Ортега, якому вже 70 років, керує країною другий термін поспіль з 2007 року. Вперше, він став президентом після Сандиністської революції у 1985 році. У 2011 році він не мав права балотуватися на другий термін поспіль, але зумів пробити дозвіл через рішення Верховного суду. Тоді це викликало обурення опозиції та міжнародної спільноти. Останні часто закидають Ортезі монополізацію влади та переслідування опозиції. Втім, популярність Ортеги ґрунтується на непоганих показника економічного зростання, якого йому вдалося добитися за 2009-2014 роки.

– Понад 40 мільйонів американців з 48 з 50 штатів достроково проголосували на президентських виборах в США.

Азія:

– Суд у Південній Кореї видав ордер на арешт двох колишніх помічників президента Пак Кин Хе за підозрою у незаконному втручанні в управління країною. Ана Чонг Бума та Джонга Хо Сонга підозрюють у зловживанні владою та розголошенні таємної інформації. Все це пов’язано зі скандалом за участі глави держави. Він розпочався у жовтні, коли журналісти телеканалу «JTBC» знайшли у сміттєвому баку в центрі Сеула планшет, на якому зберігалися понад 200 таємних документів та чернетки промов президента. Виявилося, що промови редагувала та переглядала близька подруга президента – Чхве Сун Сіль. Серед народу чимало називають її «шаманкою» або ж «гадалкою». Прокуратура затримала її у четвер та висунула звинувачення у зловживанні владою та шахрайстві. Слідчі підозрюють, що вона могла впливати на державне життя країни та використовувати свій вплив для отримання неправомірної вигоди. Зокрема, вона допомагала президенту обирати радників і навіть одяг.

– Головний міністр індійської столиці Нью-Делі розпорядився закрити всі навчальні заклади в місті на три дні через сильний смог. Забруднення повітря в 70 разів перевищує норму. Всі будівельні роботи в Делі призупинені. Основні дороги поливають водою. На вулиці столиці вийшли сотні демонстрантів у масках, вимагаючи посилення боротьби із забрудненням повітря. Індія є одним з епіцентром брудного повітря у світі. Смог накрив Делі ще минулого тижня після святкування фестивалю вогнів «Дівалі». Забруднення повітря є однією з головних причин смертності людей в Індії. Щороку, тут помирають 620 тисяч осіб від хвороб, пов’язаних із забрудненням повітря.

– У китайському Гонконзі сталися сутички між поліцією та демонстрантами. Люди вийшли на вулиці, вимагаючи від центральної влади в Пекіні припинити втручатися в їхнє політичне життя. Зокрема, вони невдоволені намірами влади переглянути статус двох обраних нещодавно опозиційних депутатів парламенту Гонконгу, які виступають за незалежність міста від Китаю. Обидва – були організаторами студентських протестів 2014 року.

– Опозиційна про-курдська «Демократична партія народів» оголосила бойкот турецькому парламенту через арешти її лідерів та депутатів кілька днів тому. Селахаттіна Демірташа та його соратників затримала поліція вночі у місті Діярбакир за підозрою у тероризмі. Партія відмовляється брати участь у парламентських засіданнях та комісіях. Загалом, у парламенті засідають 59 депутатів ДПН. 13 із них заарештували на днях. Прем’єр-міністр Туреччини Біналі Їлдирим звинуватив партію у фінансуванні терористів.

– Щонайменше 30 людей зазнали поранень у сутичках з індійськими силами безпеки у штаті Кашмір. Напередодні, індійські військові застрелили мусульманського підлітка під час анти-індійських демонстрацій. Його поховання переросло у заворушення. У штаті вже 2 місяці тривають протести місцевого мусульманського населення проти індійської влади.

Європа:

– В Італії сталися сутички між поліцією та противниками конституційного референдуму, про який оголосив прем’єр-міністр Маттео Ренці. Люди вимагали скасувати проведення голосування, а прем’єра – закликали піти у відставку. Демонстранти закидали поліцію пляшками, петардами та шашками. Правоохоронці застосували водомети та кийки. Пакет поправок до Конституції, запропонований урядом, передбачає зниження впливу регіональних парламентів та Сенату. Противники референдуму кажуть – це призведе до концентрації влади в руках прем’єра. Натомість, сам Ренці стверджує – поправки сприятимуть стабілізації роботи парламенту та уряду. Також він пообіцяв піти у відставку, якщо населення не підтримає пропозиції.

– В Болгарії розпочалося голосування на президентських виборах. Вперше, жителі країни обирають главу держави та віце-президента прямим голосуванням. У виборах беруть участь 21 кандидат. Основна боротьба розгорнеться між спікером парламенту Цецкою Цачевою та колишнім командувачем ВПС країни, генералом Руменом Радевом. Останній користується підтримкою Соціалістичної партії та є прихильником ідеї скасування санкцій ЄС проти Росії.

– За даними німецьких ЗМІ, канцлер ФРН Ангела Меркель та голова Християнсько-соціального союзу і прем’єр Баварії Хорст Зеехофер не мають наміру підтримувати кандидатуру міністра закордонних справ Німеччини Франка-Вальтера Штайнмаєра на посаду президента ФРН. Втім, наполягають на висунення його кандидатури на посаду глави держави керівники Соціал-демократичної партії Німеччини Зігмар Габріель та голова фракції СДПН у Бундестазі Томас Опперман. У блоці ж ХСС кандидатурами на цю посаду розглядають міністра оборони Урсулу фон дер Ляєн, міністра фінансів Вольфганга Шойбле або ж суддю Федерального конституційного суду ФРН Андреаса Фоскуле.

– У Лондоні у Великій Британії відбувся масштабний «марш масок». Люди у масках Гая Фокса влаштували ходу на підтримку групи хакерів «Anonymous», емблемою яких є маска Гая Фокса. Поліція затримала 47 осіб на мітингу. У трьох демонстрантів вилучили зброю.

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган звинуватив Європу в підтримці тероризму у відповідь на критику арештів опозиціонерів у місті Діярбакир.

– 11 людей затримані в Албанії та Косові за підозрою у зв’язках з терористами «Ісламської держави». За даними поліції, вони вербували мусульман та відправляли їх на війну в Сирію та Ірак.

Близький Схід:

– Прем’єр-міністр Іраку Хайдер Аль-Абаді закликав терористів «Ісламської держави» в Мосулі скласти зброю та здатися. Натомість, пообіцяв зберегти їм життя. Водночас, за даними місцевих ЗМІ, під час боїв в Мосулі, терористи застосували іприт та хлор проти іракських військ.

– 21 людина загинула та понад 100 поранені внаслідок двох терактів в Іраку. Перший вибух прогримів у місті Тікрит на критому ринку. Другий – у місті Самарра. Відповідальність за вибухи взяла на себе «Ісламська держава».

– 17 людей загинули та півсотні зазнали поранень внаслідок теракту на півночі провінції Салах-ед-Дін в Іраку. Смертник підірвав себе біля шиїтської мечеті Аль-Аскарі. Серед загиблих – 10 паломників з Ірану.

– Арабсько-курдські військові формування «Сирійські демократичні сили» оголосили про початок наступальної операції на сирійське місто Ракка – де-факто «столицю» терористів «Ісламської держави» в Сирії. Наступ триває з півночі однойменної провінції. За перші 6 годин операції курди та їхні арабські союзники звільнили від бойовиків шість селищ та впритул наблизилися до стратегічного міста Аль-Хисба – бастіон джихадистів в провінції, який має дозволити курдам вийти на відстань прямого удару від Ракки. Внаслідок бойових дій загинуло 49 бійців СДС. Загалом, в операції беруть участь до 30 тисяч бійців. Операцію назвали «Гнів Євфрату». Загонам СДС необхідно буде подолати 50 км, щоб дійти до Ракки.

– Сирійська армія, у координації із загонами «Сирійських демократичних сил», звільнила від бойовиків «Ісламської держави» Академію сухопутних військ на півночі провінції Алеппо. Таким чином, сили Асада створили буферну зону між містом, яке тримають в облозі, та північними регіонами, підконтрольними терористам сил «ІД» та про-турецьким ісламістам. В обмін на це, курдам та арабським силам СДС дозволили самостійно взяти стратегічне місто Аль-Баб – бастіон сил «Ісламської держави» в провінції Алеппо.

– Один з лідерів сирійського ісламістського угруповання «Армія моджахедів» Ахмад Аль-Саїд був убитий у боях з сирійськими військами на заході Алеппо. Урядові сили відбили четверту спробу бойовиків прорвати блокаду східних кварталів міста.


Автор