Світ 30 жовтня. Результати дня
Історична угода про ЗВТ між Канадою та ЄС, бої у ЦАР, нова атомна субмарина в США, арешти в Сальвадорі, масові звільнення в Туреччині, вибори в Грузії, президентські вибори в Молдові, вибори в Ісландії, нова операція в Іраку, розгром сил ісламістів в провінції Дамаск в Сирії та багато іншого.
Африка:
– Близько 25 цивільних були вбиті внаслідок бойових дій довкола міста Бамбарі у Центральноафриканській республіці. В країні з 2012 року триває кривава боротьба між мусульманами та християнами.
Америка:
– У США пройшла церемонія вступу у військо нової атомної субмарини «Іллінойс». Її довжина – 115 метрів. Екіпаж складається із 130 осіб. Будівництво підводки тривало 5 років. Вартість проекту – 2,7 млрд. доларів. В рамках масштабного контракту, очікується на будівництво ще 15 субмарин класу «Вірджинія». Всього, до 2023 року їх має стати 28.
– У США в Нью-Йорку чоловік зірвав концерт в оперному домі «Метрополітен-опера». Перед початком виступу, він розвіяв прах свого друга над оркестровою ямою. Поліції довелося евакуювати людей з будівлі та оголосити підозрюваного в розшук. Зараз правоохоронці вивчають речовину, яку розпилив чоловік.
– У Сальвадорі заарештували колишнього президента країни Еліаса Антоніо Саку Гонсалеса за підозрою у відмиванні коштів та привласненні мільйонів доларів бюджетних грошей. Також співробітниками генпрокуратура затримані шестеро колишніх чиновників його уряду. У минулому відомий журналіст, Сака займав президентський пост з 2004 по 2009 роки. У січні цього року прокуратура висунула звинувачення у корупції та відмиванні коштів ще одному екс-президенту – Маурісіо Фунесу. Ще один колишній глава держави – фігурант антикорупційних розслідувань – Франциско Флорес помер за тиждень до початку суду над ним.
– Колишній спікер парламенту Гватемали Гуді Рівера засуджений до 13 років в`язниці за корупцію та хабарництво.
Азія:
– Держдепартамент США наказав родинам своїх дипломатів покинути Стамбул в Туреччині через загрозу терактів.
– Понад 10 тисяч лікарів, держслужбовців, юристів та військових були звільнені з посад у Туреччині за підозрою у причетності до невдалої спроби військового перевороту 15 липня. Відповідна постанова уряду також закрила 15 ЗМІ.
– В Австралії зареєстрували законопроект, який дозволить владі довічно забороняти нелегалам в`їжджати до країни. Прем`єр-міністр Малькольм Тернбулл заявив, що такий закон продемонструє контрабандистам серйозність намірів австралійської влади. Натомість, правозахисники розкритикували законопроект та закликали не приймати його.
– Індійська армія артилерійським вогнем знищила чотири пакистанських блокпости на лінії розмежування у штаті Кашмір.
Європа:
– Відповідно до попередніх результатів голосування, на парламентських виборах в Ісландії перше місце займає консервативна «Партія незалежності», яка набирає 30% голосів. За нею йдуть «зелені» із 17% голосів. Піратська партія займає 3 місце і отримує 13% голосів, або 9 депутатських мандатів з 63. Партія була заснована у 2012 році кібер-активістом та хакером Біргіттою Йонсдоттір. Популярність партії зросла після «офшорного скандалу», який змусив піти у відставку прем’єр-міністра країни.
– В Італії відбувся сильний землетрус магнітудою 6,6 балів. Епіцентром стало місто Норчія на околицях Перуджи. Постраждали міста Аматриче, Пречі та Сантанджело. 10 людей постраждали. Внаслідок катаклізму зруйновані дві середньовічні церкви в Норчії та Перуджі. Землетрус відчували в Римі, Венеції та Флоренції. Це вже третій землетрус в Італії за останні 3 місяці.
– У Грузії в 50 з 73 округах проходить другий тур парламентських виборів. Основна боротьба розгорнулася між керівною партією «Грузинська мрія» та опозиційним «Єдиним національним рухом», заснованим екс-президентом Михеїлом Саакашвілі.
– Євросоюз та Канада підписали історичний договір про ЗВТ. Переговори щодо нього тривали 7 років. На церемонії підписання були присутні прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо, президент Європейської Ради Дональд Туск, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер. Угода ледь не була зірвана через незгоду бельгійського регіону Валлонія. Однак в результаті переговорів, бельгійському уряду вдалося вмовити регіон підтримати угоду. Очікується, що договір сприятиму скасуванню 98% торгових обмежень між Канадою та ЄС та збільшить товарооборот між ними та 12 млрд. доларів щорічно.
– У Молдові пройшли перші за 16 років прямі президентські вибори. Явка виборців склала, за даними ЦВК, 48,5%. На вищу посаду в державі претендують 9 кандидатів. Утім, основна боротьба розгорнулася між лідером Партії соціалістів Ігорем Додоном та Майєю Санду, яка представляє Партію дії та солідарності. Додон вважається проросійським кандидатом, виступає проти зближення Молдови з НАТО та ЄС. Натомість, Санду – за подальшу євроінтеграцію. Очікувалася також участь у виборах Маріана Лупу, однак він зняв свою кандидатуру на користь Санду. За повідомленням ЦВК, мешканці Придністров`я могли приїхати на правий берег Дністра для участі у голосуванні. Окремі дільниці на території регіону не відкривалися.
Близький Схід:
– Сили народної мобілізації Іраку, в які входять шиїтські та християнські сили самооборони, звільнили від терористів «Ісламської держави» 8 населених пунктів на південному заході від Мосула. Напередодні, вони розпочали наступальну операцію на місто Таль Афар західніше Мосула. Це єдиний та основний шлях бойовиків з Мосула до сусідньої Сирії. До захоплення його бойовиками сил «ІД», Таль Афар був населений шиїтами. Оскільки Сили народної мобілізації не будуть брати участь в штурмі Мосула, в якому проживають переважно суніти, вони вирішили зосередити свої сили на західному фланзі.
– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що наступальна операція шиїтсько-християнських Сил народної мобілізації в Іраку «є вкрай чуттєвою для турків проблемою». Він розкритикував участь шиїтських сил самооборони в операції та заявив, що його країна захищатиме сунітське населення Таль Афара.
– Курдські загони «пешмерга» звільнили від бойовиків «Ісламської держави» 8 селищ довкола міста Мосул. Загальна площа звільненої курдами території сягнула 500 квадратних кілометрів.
– За даними Сирійського центру моніторингу прав людини в Лондоні, у боях в Мосулі було вбито близько 300 сирійських дітей-бойовиків, які воювали у складі загонів «Ісламської держави». Зокрема, за минулу добу до сирійської Ракки доправили тіла 40 дітей, яких змусили воювати в Іраку.
– 68 людей стали жертвами повітряних ударів саудівської авіації по в`язниці в Ємені. Літаки тричі вдарили по будівлі. Інцидент стався неподалік порту Худейда, підконтрольного шиїтським загонам хуситів.
– У Саудівській Аравії поліція попередила спробу теракту під час футбольного матчу між ОАЕ та Саудівською Аравією у місті Джидда. Кілька підозрюваних затримані. Вони планували підірвати вибухівку в автомобілі під час гри неподалік стадіону.
– У Сирії урядові війська відбили кілька атак ісламістів коаліції «Армія завоювання» на західні околиці міста Алеппо. Військові відбили квартал Міньян, який бойовики захопили вчора. Тривають бої за повернення під контроль сил Асада ЖК №1070 та кварталу Дахіят Аль-Асад. Низка арабських ЗМІ повідомила про застосування бойовиками хімічної зброї у західному кварталі Аль-Захра. Щонайменше 80 бойовиків були вбиті у боях. За даними ООН, 38 цивільних загинули внаслідок мінометних обстрілів з боку бойовиків.
– Близько 30 бойовиків «Фронту Аль-Нусра» та бійців колишньої «Вільної Сирійської Армії» були вбиті під час невдалого наступу на стратегічне місто Ібта у провінції Дераа.
– Сирійська армія вибила бойовиків коаліції «Армія Ісламу» зі стратегічних міст Таль Курді та Таль Савван у східній Гуті в провінції Дамаск.
– Іракська армія попередила напад терористів «Ісламської держави» на місто Рамаді. 11 підозрюваних у плануванні терактів в місті затримані.