Повідомлення іноземних дипломатів про Голодомор – відтепер онлайн (документи)

26 листів, донесень та повідомлень від дипломатичних установ стосовно Голодомору оприлюднили 23 листопада 2018 року  Центр досліджень визвольного руху та Архів СБУ.

«…тепер вже встановлено, що катастрофа голоду сягнула всю Україну, і що винятками є райони, де ще наявний хліб. Судячи з наявних достовірних повідомлень, в українських селах померло від голоду 80% населення…», — писав німецький консул у листі до Міністерства закордонних справ Німеччини у 1933 році.

Повідомлення іноземних дипломатів про Голодомор - відтепер онлайн (документи)До 85-их роковин вшанування пам’яті загиблих під час Голодомору 1932—1933 років в Україні Центр досліджень визвольного руху спільно з Галузевим державним архівом СБУ опублікували колекцію документів «Іноземні дипломати про Голодомор 1932-1933 в документах ОГПУ».

Серія документів висвітлює бачення цих страшних подій іноземними дипломатичними представниками Японії та Німеччини у Одесі, Харкові та Києві, а також візит в Україну лідера партії радикал-соціалістів, колишнього прем’єр-міністра Франції Едуара Ерріо.

Повідомлення іноземних дипломатів про Голодомор - відтепер онлайн (документи)

Документи розповідають про заходи безпеки під час візиту Едуара Ерріо в УСРР, зокрема недопущення до нього «неблагонадійних громадян», у тому числі представників французьких колоністів, а також ретельно підібраний маршрут візиту зразковими селами та колгоспами. Як наслідок, французький політик, після повернення на батьківщину — не підтвердив наявність голоду за результатами свого візиту.

Що ж стосується японського консула Танаки, то після візиту республіками СРСР він відзначив що «українські селяни викликають порівняно з селянами інших республік жалюгідне враження своїм обідраним одягом та схудлими мощами», і це поряд з будівництвом гігантських розмірів фабрик, заводів та житла на Донбасі.

Повідомлення іноземних дипломатів про Голодомор - відтепер онлайн (документи)

Агентурне донесення про сніданок японського консула Танаки з дружиною та Мітані з дружиною на природі,
де вони поділилися їжею з голодуючими робітниками

Варто відзначити, що саме німецькі консульства були під особливо пильним наглядом ОГПУ у зв’язку з проведенням програми підтримки нужденним німецьким колоністам. Про факти голоду в УСРР свідчать їхні звіти та спілкування з дипломатичними представниками Японії та Польщі.

«Документи здобуті чекістами оперативним шляхом в іноземних консульствах на території України в час Голодомору яскраво свідчать, що попри намагання комуністичного режиму приховати злочин, інформація про голод та його масштаби ставала відома за кордоном» — говорить Андрій Когут, директор Галузевого державного архіву СБУ.

«Сьогодні, ці свідчення надзвичайно важливі для нашого розуміння того, як сприймали ситуацію в підрадянській Україні іноземці», — продовжує очільник Архіву СБУ.

Переглянути колекцію «Іноземні дипломати про Голодомор 1932-1933 в документах ОГПУ» можна на сайті Електронного архіву визвольного руху за посиланням.

Повідомлення іноземних дипломатів про Голодомор - відтепер онлайн (документи)

Агентурне донесення про сніданок японського консула Танаки з дружиною та Мітані з дружиною на природі,
де вони поділилися їжею з голодуючими робітниками

Довідково: Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є сервісом відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Проект реалізується Центром досліджень визвольного руху спільно з Львівським національним університетом імені Івана Франка та Національним музеєм “Тюрма на Лонцького” за участі Архіву СБУ, Українського інституту національної пам’яті та Національного університету “Києво-Могилянська академія”. Сьогодні в Е-архіві доступні копії понад 24 500 документів.

Місія проекту — робити минуле доступним.

Нагадуємо, що в рамках реформи декомунізації, Україна надає вільний для кожного доступ до документів колишньої радянської спецслужби — ЧК-НКВД-КҐБ. Звернутися до архіву можна особисто або написати електронного листа. Це право передбачено Законом України “Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”. Для детального ознайомлення з рекомендаціями щодо пошуку та відповідями на поширені питання рекомендуємо порадник як шукати в архівах “Право на правду”.

Джерело

Поділитися:
Share

Усі відео